Zaznacz stronę

UNIWERSYTET  OPOLSKI

PRACA SOCJALNA

LICENCJACKIE STACJONARNE
MAGISTERSKIE NIESTACJONARNE

Rok akademicki 2024/2025

POMOC – PRACA – PASJA

Dzisiaj jesteście bardziej potrzebni niż kiedykolwiek

Jeśli chcesz zdobyć pracę w ciekawym, niezwykle potrzebnym i pięknym zawodzie, ukierunkowanym na wsparcie innych ludzi, to zapraszamy na studia na kierunku Praca socjalna.Są one adresowane do osób zainteresowanych uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, pragnących zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu różnorodnych form pomocy, kierowanej do osób i grup zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym. To studia dla tych, którzy chcą rozwijać siebie i tworzyć przestrzeń dla rozwoju innych ludzi. To praca idealna dla osób, które czują potrzebę wspierania i pomagania innym. PLAKAT

DLA KOGO SĄ TE STUDIA?

Studia na kierunku Praca socjalna adresowane są do osób zainteresowanych uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, pragnących zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu różnorodnych form pomocy, kierowanej do osób i grup zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym. To studia dla tych, którzy chcą rozwijać siebie i tworzyć przestrzeń dla rozwoju innych ludzi. To praca idealna dla osób, które czują potrzebę wspierania i pomagania innym.

k

STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA STACJONARNE

Studia stacjonarne trwają 6 semestrów. Obejmują zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, konwersatoria i seminaria licencjackie) oraz praktyki śródroczne i ciągłe (240 godz.). Liczba godzin w toku studiów: 2160. Harmonogram studiów.

 

STUDIA DRUGIEGO STOPNIA STACJONARNE

Studia stacjonarne trwają 4 semestry. Obejmują zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, konwersatoria i seminaria magisterskie) oraz praktyki śródroczne i ciągłe (240 godz.). Liczba godzin w toku studiów: 900. Harmonogram studiów.

STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA NIESTACJONARNE

Studia niestacjonarne trwają 6 semestrów, a zajęcia odbywają się w soboty i niedziele według terminarza zajęć. Obejmują zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, konwersatoria i seminaria licencjackie) oraz praktyki śródroczne i ciągłe (240 godz.). Liczba godzin w toku studiów: 1326. Harmonogram studiów.

STUDIA DRUGIEGO STOPNIA NIESTACJONARNE

Studia stacjonarne trwają 4 semestry. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele według terminarza zajęć. Obejmują zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, konwersatoria i seminaria magisterskie) oraz praktyki śródroczne i ciągłe (240 godz.). Liczba godzin w toku studiów: 540. Harmonogram studiów.

JAK UCZYMY?

Nasi studenci współpracują z najlepszymi specjalistami w zakresie pracy socjalnej, którzy łączą pracę naukową i pasję z praktyką działania. Pod ich opieką studenci prowadzą badania, realizują projekty społeczne, współpracują z instytucjami pomocy społecznej i organizacjami pozarządowymi. W pracy ze studentami stosujemy metodę tutoringu rozwojowego oraz metody e-learningu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Dlaczego praca socjalna
na Uniwersytecie Opolskim?

Powodów jest wiele. Oto kilka z nich:

  • posiadamy 30-letnie doświadczenie w kształceniu do pracy socjalnej;
  • bardzo dbamy o wysoką jakość kształcenia, co doceniła w swoim raporcie z 2020 roku Polska Komisja Akredytacyjna;
  • zatrudniamy kadrę dydaktyczną o wysokich kompetencjach merytorycznych i praktycznych;
  • wspólnie ze studentami poszukujemy przestrzeni działania praktycznego, np. poprzez zaangażowanie w działalność organizacji pozarządowych;
  • wspieramy studentów w budowaniu ich tożsamości zawodowej poprzez włączanie ich do współpracy z instytucjami i organizacjami, zarówno o zasięgu lokalnym, regionalnym, jak i ogólnopolskim (np. Polskie Stowarzyszenie Szkół Pracy Socjalnej);
  • dbamy o aplikację zdobytej wiedzy, rozwijamy umiejętności komunikacji i współpracy w grupie;
  • w ramach studiów pracujemy metodą projektów socjalnych, ukazujemy różnorodne podejścia i metody współczesnej pracy socjalnej;
  • wspieramy studentów w rozwoju naukowym – umożliwiamy im udział w konferencjach naukowych i publikowanie artykułów;
  • dnia 7 maja 2020 r. Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej stwierdziło, że “proces kształcenia realizowany na Uniwersytecie Opolskim umożliwia studentom kierunku praca socjalna osiągnięcie założonych efektów uczenia się dla studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim […] co uzasadnia wydanie oceny pozytywnej”.

NASI STUDENCI

Uczelnia to przede wszystkim studenci. To oni budują tu atmosferę, zarażają świeżą energią i entuzjazmem. Jak wygląda typowy dzień studenta kierunku Praca socjalna? Studenci wiele czasu spędzają na uczestnictwie w wykładach i ćwiczeniach, w badaniach naukowych, konferencjach, a także na samodzielnej nauce, w bibliotekach, na praktykach, na realizacji projektów socjalnych. Natomiast w wolnych chwilach mogą czerpać pełnymi garściami z życia studenckiego – można trenować sporty, śpiewać, wystawiać sztuki teatralne, uczestniczyć w wolontariacie, działaniach Studenckiego Koła Naukowego Pracowników Socjalnych, w debatach akademickich oraz w niezliczonej liczbie innych aktywności. Każdy znajduje tu coś dla siebie, co pozwala mu  podążać za marzeniami i realizować swoje pasje.

Jestem studentką kierunku Praca socjalna na Uniwersytecie Opolskim. Lubię ludzi, a moją największą pasją jest pomaganie im. Jeśli też tak czujesz to te studia są właśnie dla Ciebie. Nie musisz mieć 19 lat. Wystarczy, że czujesz się „młody duchem”… Studiowanie na kierunku PRACA SOCJALNA otworzyło mi oczy na potrzeby drugiego człowieka, w każdym wieku i sytuacji życiowej: seniora, dziecka, uchodźcy, uzależnionego… Na zajęciach z psychologii odkryłam meandry ludzkiej psychiki. Wzbogaciłam także swoją wiedzę z socjologii, ekonomii oraz prawa. Poznałam zasady funkcjonowania instytucji pomocy społecznej. Działam w Kole Naukowym Pracowników Socjalnych UO, co pozwala mi realizować swoje pasje, tak naukowe, jak i te związane z pomaganiem. Spotkałam tu wielu ciekawych ludzi, z wieloma z nich zaprzyjaźniłam się. I NAJWAŻNIEJSZE: na naszej Uczelni panuje RODZINNA ATMOSFERA. Większość zajęć odbywa się w małych grupach z zastosowaniem najnowszych metod i technologii, pod opieką „przyjaznej kadry Wykładowców”, która pomaga nam rozwijać skrzydła i stać się profesjonalistami „od pomagania”. Gabriela Berke

NASI ABSOLWENCI

Nasi absolwenci bardzo szybko odnajdują się na rynku pracy, bowiem kształcimy nie tylko przyszłych pracowników socjalnych, lecz także światłych, odważnych i kreatywnych ludzi. Absolwent pracy socjalnej bez najmniejszego problemu znajdzie pracę w strukturach instytucji pomocowych, w organizacjach pozarządowych realizujących misję pomocy i samopomocy. Absolwent pracy socjalnej jest wyposażony w wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu tworzyć i rozwijać lokalne systemy wsparcia dla różnorodnych kategorii odbiorców. Może podejmować zadania w zakresie wspierania jednostek i rodzin, w tym w placówkach wsparcia dziennego prowadzonych w formie: opiekuńczej (koła zainteresowań, świetlice, kluby, ogniska wychowawcze). Może być także zatrudniany w centrach aktywności lokalnej, placówkach opiekuńczych, edukacyjnych, służby zdrowia i resocjalizacyjnych na stanowisku pracownika socjalnego lub równorzędnych ze względu na charakter wykonywanej pracy. Absolwenci studiów licencjackich mogą kontynuować edukację i podnieść swoje kwalifikacje na studiach magisterskich. ZAPRASZAMY TAKŻE NA FACEBOOK – tam się dzieje ….

👉Dzisiaj przedstawiamy Wam kolejną absolwentkę – Małgorzatę, która od początku wiedziała, że chce pracować z ludźmi. W związku z tym ukończyła studia na kierunku Praca socjalna.
👉Obecnie spełnia się zawodowo, prowadząc Centrum Informacyjno-Edukacyjne „Senior” w Opolu. Małgorzata bardzo lubi działania społeczne, szczególnie te, zostawiające po sobie trwały ślad, dlatego też często angażuję się na rzecz lokalnej społeczności.
👉Nasza absolwentka ma również bardzo ważne podpowiedzi dla przyszłych studentów i studentek pracy socjalnej – w trakcie studiowania istotne jest by znaleźć czas na wszystko, zarówno na przyjaźń, miłość, jak i odpoczynek. Ponadto warto nawiązywać współpracę z instytucjami, w których można zdobyć praktyczne umiejętności – być może właśnie w tych miejscach znajdziecie odpowiedź na pytanie – czy wybraliście właściwą drogę!
***
✳️Studia na kierunku Praca socjalna przygotowują do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, organizatorów i animatorów pomocy społecznej i samopomocy, do różnorodnych działań społecznych w zakresie zaspokajania potrzeb życiowych podopiecznych, zapobiegania i wychodzenia z trudnych sytuacji życiowych, poprawy jakości życia, a także do działania społecznego w różnorodnych grupach i środowiskach.
✳️Studia na kierunku Praca socjalna można podjąć, zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej, na poziomie licencjackim i magisterskim.
✳️Lista instytucji, w których można starać się o zatrudnienie po ukończeniu studiów z Pracy socjalnej jest niezwykle długa. Zachęcamy do zapoznania się z nią na stronie z tegoroczną ofertą studiów na Wydziale Nauk Społecznych.
➡️ Pełna oferta studiów na Wydziale Nauk Społecznych: wkrótce
***
🫵Już wkrótce sylwetki kolejnych studentów i absolwentów studiów na kierunkach Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego.
Zapraszamy do śledzenia naszej akcji oraz do studiowania‼️
 

Studia na kierunku Praca Socjalna na Uniwersytecie Opolskim ukończyłam w 2015 roku. Szczerze je polecam! A powodów jest wiele. Jednym z nich jest bardzo duża liczba godzin praktyk, które dają możliwość poznania wielu różnorodnych instytucji pomocy społecznej. Spotkania z przyjaznymi pracownikami tych instytucji ułatwiają podjęcie decyzji co do przyszłej pracy. Kolejnym powodem jest fakt, że zajęcia prowadzone są w sposób ciekawy, a wykładowcy są zaangażowani i do każdego studenta podchodzą indywidualnie i ze zrozumieniem. Dzięki działalności w Kole Naukowym Pracowników Socjalnych miałam możliwość nabycia doświadczenia w działaniu społecznym. Organizacja licznych wydarzeń takich jak: konferencje naukowe, obchody Dnia Pracownika Socjalnego, bale karnawałowe dla podopiecznych placówek wsparcia dziennego, zajęcia sportowe i edukacyjne dla dzieci ze świetlic środowiskowych przyczyniły się do poznania fantastycznych ludzi, z którymi w dalszym ciągu utrzymuję kontakt. Ponadto doświadczenia zdobyte w trakcie studiów na kierunku PRACA SOCJALNA na Uniwersytecie Opolskim uświadomiły mi, że działalność społeczna to jest to, co chcę robić w ramach swojej działalności zawodowej. Jeszcze na studiach założyłam własną Fundację i do dziś podejmuję działania na rzecz aktywizacji społeczności lokalnej z Opola i okolic. Agnieszka Bąkowska

Jestem absolwentką kierunku Praca socjalna na Uniwersytecie Opolskim w latach 2012-2015. Z całą odpowiedzialnością i świadomością polecam ten kierunek! Dla kogo? W moim odczuciu dla tych, którzy mają w sobie ogromne pokłady empatii, ale przede wszystkim lubią ludzi i interakcje z nimi. Te studia dały mi możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy do wykonywania zawodu, ale także możliwość rozwoju, a co więcej poznania wartościowych ludzi. Jestem wdzięczna przede wszystkim za możliwość odbycia wielu praktyk, które uzmysłowiły mi czym ta praca jest naprawdę, pozwoliły mi jej „dotknąć”. Należy tutaj przede wszystkim podkreślić, że Uniwersytet Opolski świetnie, od lat, współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Opolu. Co za tym idzie, większość swoich praktyk można właśnie odbyć w tej instytucji, w różnych jej działach. Dobrze wspominam też swoją działalność jako wolontariuszka w Środowiskowym Domu Samopomocy „Magnolia” w Opolu, gdzie także studenci kierunku Praca socjalna odbywają praktyki. Zdobyta w trakcie studiowania wiedza i umiejętności, w tym mediacji, negocjacji, komunikowania się i wspierania ludzi w trudnych sytuacjach, pozwala mi spełniać się już od trzech lat właśnie w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie! Michalina Zielińska

zespół – współpracownicy – studenci