Zaznacz stronę

Studia I i II stopnia

FB - Praca socjalna UO - rekrutacja nadal 2023/2024
⁉️Zapisaliście się już na studia? – jeśli jeszcze nie, to pamiętajcie – rekrutacja nadal trwa!📣
👉Dzisiaj przedstawiamy Wam kolejną absolwentkę – Małgorzatę, która od początku wiedziała, że chce pracować z ludźmi. W związku z tym ukończyła studia na kierunku Praca socjalna.
👉Obecnie spełnia się zawodowo, prowadząc Centrum Informacyjno-Edukacyjne „Senior” w Opolu. Małgorzata bardzo lubi działania społeczne, szczególnie te, zostawiające po sobie trwały ślad, dlatego też często angażuję się na rzecz lokalnej społeczności.
👉Nasza absolwentka ma również bardzo ważne podpowiedzi dla przyszłych studentów i studentek pracy socjalnej – w trakcie studiowania istotne jest by znaleźć czas na wszystko, zarówno na przyjaźń, miłość, jak i odpoczynek. Ponadto warto nawiązywać współpracę z instytucjami, w których można zdobyć praktyczne umiejętności – być może właśnie w tych miejscach znajdziecie odpowiedź na pytanie – czy wybraliście właściwą drogę!
***
✳️Studia na kierunku Praca socjalna przygotowują do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, organizatorów i animatorów pomocy społecznej i samopomocy, do różnorodnych działań społecznych w zakresie zaspokajania potrzeb życiowych podopiecznych, zapobiegania i wychodzenia z trudnych sytuacji życiowych, poprawy jakości życia, a także do działania społecznego w różnorodnych grupach i środowiskach.
✳️Studia na kierunku Praca socjalna można podjąć, zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej, na poziomie licencjackim i magisterskim.
✳️Lista instytucji, w których można starać się o zatrudnienie po ukończeniu studiów z Pracy socjalnej jest niezwykle długa. Zachęcamy do zapoznania się z nią na stronie z tegoroczną ofertą studiów na Wydziale Nauk Społecznych.
➡️ Pełna oferta studiów na Wydziale Nauk Społecznych:
***
🫵Już wkrótce sylwetki kolejnych studentów i absolwentów studiów na kierunkach Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego.
Zapraszamy do śledzenia naszej akcji oraz do studiowania‼️
 
Film promocyjny 2022
Komisja rekrutacyjna WNS UO

Szczegółowe informacje o studiach na kierunku Praca socjalna można uzyskać w komisji rekrutacyjnej Wydziału Nauk Społecznych UO:
ul. Oleska 48, 45-052 Opole, pok. 317
tel. (77) 452 74 39

Sekretarze Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej:
mgr inż. Łukasz Masnyk  – lmasnyk@uni.opole.pl , tel. 77 452 74 39
mgr inż. Tomasz Chojnowski – tchojnowski@uni.opole.pl , tel. 77 452 74 39

W sprawach związanych z samym procesem rekrutacji na stronie IRK napisz na adres: rekrutacja@uni.opole.plomisji rekrutacyjnej: pokój 308 , ul. Oleska 48, 45-052 Opole

Informacji udzielają również:
Koordynator kierunku Praca socjalna – Iwona Dąbrowska-Jabłońska: idobra@uni.opole.pl
Biuro Dydaktyki i Spraw Studenckich
tel.77 452 73 99
tel. 77 452 73 98
Kontakt: dz_nauczania@uni.opole.pl

Rekrutacja obcokrajowców
Contact: hello@uni.opole.pl
tel. 77 452 74 96
tel. 77 452 72 92

Strona internetowa kierunku
www.pracasocjalna.uni.opole.pl​

 
Kierunek: Praca socjalna, studia I stopnia (licencjackie), stacjonarne

Rodzaj studiów: licencjackie Czas trwania: 3 lata

Jednostki prowadzące:

Zapisy: Tura 1. 20.04.2023 08:00 – 11.07.2023 23:59
             Tura 2.

REKRUTACJA NA KIERUNEK

Język wykładowy: polski

Opis:
Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego zajmuje się działalnością dydaktyczną i badawczą. Jeśli chcesz być dobrze przygotowany do życia i zawodu, ciekawie spędzić studia, odbyć ciekawe praktyki i „staże”, w Polsce (część z nich realizować w ramach programu „Most” na innych uczelniach w kraju) i za granicami naszego kraju (np. w ramach programu ERASMUS), to wybierz studia w INP w Uniwersytecie Opolskim.

Praca socjalna

Studia na kierunku Praca socjalna (I stopnia) przygotowują do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, organizatorów i animatorów pomocy społecznej i samopomocy, do różnorodnych działań społecznych w zakresie zaspokajania potrzeb życiowych podopiecznych, zapobiegania i wychodzenia z trudnych sytuacji życiowych, poprawy jakości życia, a także do działania społecznego w różnorodnych grupach i środowiskach.

Przebieg studiów:

Studia stacjonarne trwają 6 semestrów. Obejmują zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, konwersatoria i seminaria licencjackie) oraz praktyki śródroczne i zawodowe. Na program studiów składają się przedmioty podstawowe, obowiązkowe i kierunkowe.

Studenci kierunku: Praca socjalna, studiów I stopnia, stacjonarnych, zobowiązani są do odbycia praktyki śródrocznej w placówce socjalnej. Praktyka realizowana jest w II, III i IV semestrze studiów, w każdym po 30 godzin zajęć (łącznie 90 godzin). Zgodnie z programem studiów studenci studiów I stopnia, stacjonarni i niestacjonarni, zobowiązani są do zrealizowania 5-tygodniowej praktyki ciągłej (150 godzin) w terminie do końca VI semestru studiów. Zalecany termin realizacji praktyki – po IV semestrze (do końca września danego roku).

Posiadane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe:

  • Absolwent kierunku Praca socjalna posiada pełne kwalifikacje do wykonywania zawodu pracownika socjalnego wskazane Ustawą z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz.U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, z późn. zm.) oraz ustawą z dnia 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 48, poz. 320) – stan prawny obowiązujący na dzień 31 marca 2010 r., tj. w dniu wejścia w życie ostatniej nowelizacji przepisów dotyczących uprawnień do wykonywania zawodu (Dz. U. z 2010 r. Nr 40, poz. 229). W klasyfikacji zawodów i specjalności zawód pracownika socjalnego jest pod kodem 341205.
  • Posiada kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą oraz dorosłymi, a także seniorami, która ma na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są oni w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
  • Może kontynuować kształcenie na studiach II stopnia – magisterskich

Absolwent kierunku Praca socjalna posiada następujące kompetencje:

  • Potrafi opracowywać i wdrażać lokalne i regionalne strategie rozwiązywania problemów społecznych, organizować lokalną sieć wsparcia społecznego, przygotowywać, realizować i dokonywać ewaluacji projektów socjalnych.
  • Potrafi podejmować działania zmierzające do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin, ich integracji ze środowiskiem, potrafi organizować różnorodne formy samopomocy.
  • Potrafi organizować współdziałanie placówek oświatowych, opiekuńczych, socjalnych z rodziną i środowiskiem lokalnym, organizacjami pozarządowymi oraz opracowywać i wdrażać programy profilaktyczne.
  • Potrafi diagnozować i prognozować zjawiska rzeczywistego i potencjalnego zagrożenia rozwoju dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz realizować zadania specjalistycznego doradztwa społecznego.
  • Potrafi realizować zadania z zakresu wsparcia osób, rodzin i grup w placówkach pomocowych, interwencyjnych, opiekuńczych, resocjalizacyjnych, w rodzinnych formach kompensacji sieroctwa społecznego.
  • Wykorzystać w działaniu praktycznym tradycyjne i nowoczesne formy i metody pracy socjalnej z różnymi kategoriami podopiecznych.
  • Posiada różnorodne umiejętności wykorzystywane w polu skutecznego działania społecznego, jest etycznym i profesjonalnym działaczem społecznym.
  • Posiada rozwinięte umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej.
  • Potrafi skutecznie reprezentować interesy osób i grup wykluczonych stając się ich rzecznikiem w warunkach zmian socjo-strukturalnych, politycznych i ekonomicznych.
  • Z przekonaniem angażuje się w działania przeciwdziałające nierównościom społecznym, politycznym i ekonomicznym odwołując się do idei sprawiedliwości społecznej.

Efekty uczenia się, które powinni osiągnąć studenci w toku studiów.

Zasady zaliczania kolejnych etapów studiów, w tym dyplomowania zawarto w Regulamin studiów Uniwersytetu Opolskiego

Zasady uznawania efektów kształcenia, jak też kwalifikacji uzyskanych w szkolnictwie wyższym oraz zasady potwierdzania efektów uczenia się uzyskanych poza systemem studiów zawarto w Procedurze uznawalności w Uniwersytecie Opolskim efektów uczenia się uzyskanych poza edukacją formalną SDJK-O-U15.
Skład Wydziałowej Komisji ds. Uznawalności Efektów Uczenia się

Co można robić po tych studiach?

  • Absolwent może być zatrudniany w jednostkach pomocy społecznej organizujących wsparcie dla osób, które wymagają pomocy z powodu: wieku, ubóstwa; sieroctwa; bezdomności; bezrobocia; niepełnosprawności; długotrwałej lub ciężkiej choroby; przemocy w rodzinie; potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi; potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności; bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych; trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą; trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego; alkoholizmu lub narkomanii; zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej; klęski żywiołowej lub ekologicznej – m.in. w: ośrodkach pomocy społecznej, domach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach interwencji kryzysowej, instytucjach wsparcia dziennego, ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach i domach dla bezdomnych oraz klubach samopomocy. Może podejmować zadania w zakresie wspierania rodziny w placówkach wsparcia dziennego prowadzonych w formie: opiekuńczej, w tym kół zainteresowań, świetlic, klubów i ognisk wychowawczych lub specjalistycznej. Może być także zatrudniany w centrach aktywności lokalnej, placówkach opiekuńczych, edukacyjnych, resocjalizacyjnych na stanowisku pracownika socjalnego lub równorzędnych ze względu na charakter wykonywanej pracy.
  • Może być zatrudniany w socjalnych organizacjach pozarządowych realizujących misję pomocy i samopomocy w tym także tworzyć i rozwijać lokalne systemy wsparcia dla różnorodnych kategorii odbiorców oraz być organizatorem wolontariatu w środowisku lokalnym.

Przedmioty wykładane w toku studiów dla kierunku Praca socjalna >TUTAJ>

Działalność studencka:

Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych zostało utworzone w 2006 r. Opiekunem naukowym koła jest dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO. Zrzeszeni w Kole studenci wychodzą naprzeciw problemom społecznym, które pojawiają się na terenie województwa opolskiego. Diagnozują oni trudne sytuacje jednostek i grup społecznych w celu opracowania i wdrożenia programów naprawczych. Podejmują liczne inicjatywy społeczne na rzecz niesienia pomocy potrzebującym. W tym celu organizują akcje i imprezy wspierające funkcjonowanie dzieci ze środowisk zagrożonych, m.in. miały miejsce zbiórki artykułów szkolnych, warsztaty i gry z dziećmi ze świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych, integracyjne spotkania dzieci i młodzieży pochodzących z różnych środowisk.

Ponadto studenci Koła Naukowego Pracowników Socjalnych organizują liczne akcje promujące kierunek praca socjalna i zawód pracownika socjalnego. Rokrocznie uczestniczą oni w Opolskim Festiwalu Nauki, organizują Dzień Pracownika Socjalnego, w którym biorą udział zarówno pracownicy socjalni z instytucji pomocowych, jak i gimnazjaliści i licealiści z opolskich szkół. Te spotkania mają charakter naukowo-rekreacyjny, a ich celem jest promocja kierunku i prezentacja sylwetki pracownika socjalnego. Studenci zrzeszeni w kole mają swoją rubrykę w Kwartalniku Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego „Empowerment”, gdzie opisują realizowane przez siebie projekty socjalne, polskie i zagraniczne praktyki oraz wielowymiarową działalność społeczną na rzecz drugiego człowieka. Zapraszamy do literatury czasopisma oraz na naszą stronę internetową http://www.pracasocjalna.uni.opole.pl.

Kontynuowanie nauki na II stopniu studiów

Absolwent studiów I stopnia na kierunku Praca socjalna może kontynuować naukę na następujących kierunkach studiów II stopnia prowadzonych na Uniwersytecie Opolskim: Praca socjalna, Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, Pedagogika resocjalizacyjna, Pedagogika pracy z doradztwem zawodowym, Politologia, Stosunki międzynarodowe.

Strona internetowa kierunku: www.pracasocjalna.uni.opole.pl

Zasady rekrutacji

Sekretarze Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej
mgr inż. Łukasz Masnyk  – lmasnyk@uni.opole.pl , tel. 77 452 74 39
mgr inż. Tomasz Chojnowski – tchojnowski@uni.opole.pl , tel. 77 452 74 39
Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00 możesz skontaktować się z członkami Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej
W sprawach związanych z samym procesem rekrutacji na stronie IRK napisz na adres: rekrutacja@uni.opole.pl

Kierunki pokrewne: Pedagogika, Psychologia, Nauki o rodzinie, Teologia, Socjologia

Kierunek: Praca socjalna, studia I stopnia (licencjackie), niestacjonarne

Rodzaj studiów: licencjackie Czas trwania: 3 lata

Jednostki prowadzące:

Zapisy: Tura 1. 20.04.2023 08:00 – 11.07.2023 23:59
             Tura 2. 31.07.2023 00:00 – 27.09.2023 23:59

REKRUTACJA NA KIERUNEK

Język wykładowy: polski

Opis:
Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego
zajmuje się działalnością dydaktyczną i badawczą. Jeśli chcesz być dobrze przygotowany do życia i zawodu, ciekawie spędzić studia, odbyć ciekawe praktyki i „staże”, w Polsce (część z nich realizować w ramach programu „Most” na innych uczelniach w kraju) i za granicami naszego kraju (np. w ramach programu ERASMUS), to wybierz studia w INP w Uniwersytecie Opolskim.

Praca socjalna

Studia przygotowują do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, organizatorów i animatorów pomocy społecznej i samopomocy, do różnorodnych działań społecznych w zakresie zaspokajania potrzeb życiowych podopiecznych, zapobiegania i wychodzenia z trudnych sytuacji życiowych, poprawy jakości życia, a także do działania społecznego w różnorodnych grupach i środowiskach.

Przebieg studiów:

Studia niestacjonarne trwają 6 semestrów i obejmują nie mniej niż 60% godzin zajęć dydaktycznych planowanych dla studentów studiów stacjonarnych.Obejmują zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, konwersatoria i seminaria licencjackie) oraz praktyki śródroczne i zawodowe. Na program studiów składają się przedmioty podstawowe, obowiązkowe i kierunkowe. Plan studiów niestacjonarnych obejmuje ten sam zakres treści programowych, co plan studiów stacjonarnych. Studia niestacjonarne realizowane są w formie dwudniowych zjazdów zwykle dwa lub trzy razy w miesiącu (sobota, niedziela).

Studenci kierunku: Praca socjalna, studiów I stopnia, stacjonarnych, zobowiązani są do odbycia praktyki śródrocznej w placówce socjalnej. Praktyka realizowana jest w II, III i IV semestrze studiów, w każdym po 30 godzin zajęć (łącznie 90 godzin). Zgodnie z programem studiów studenci studiów I stopnia, stacjonarni i niestacjonarni, zobowiązani są do zrealizowania 5-tygodniowej praktyki ciągłej (150 godzin) w terminie do końca VI semestru studiów. Zalecany termin realizacji praktyki – po IV semestrze (do końca września danego roku).

Posiadane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe:

  • Absolwent kierunku Praca socjalna posiada pełne kwalifikacje do wykonywania zawodu pracownika socjalnego wskazane Ustawą z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz.U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, z późn. zm.) oraz ustawą z dnia 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 48, poz. 320) – stan prawny obowiązujący na dzień 31 marca 2010 r., tj. w dniu wejścia w życie ostatniej nowelizacji przepisów dotyczących uprawnień do wykonywania zawodu (Dz. U. z 2010 r. Nr 40, poz. 229). W klasyfikacji zawodów i specjalności zawód pracownika socjalnego jest pod kodem 341205.
  • Posiada kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą oraz dorosłymi, a także seniorami, która ma na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są oni w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
  • Może kontynuować kształcenie na studiach II stopnia – magisterskich.

Absolwent kierunku Praca socjalna posiada następujące kompetencje:

  • Potrafi opracowywać i wdrażać lokalne i regionalne strategie rozwiązywania problemów społecznych, organizować lokalną sieć wsparcia społecznego, przygotowywać, realizować i dokonywać ewaluacji projektów socjalnych.
  • Potrafi podejmować działania zmierzające do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin, ich integracji ze środowiskiem, potrafi organizować różnorodne formy samopomocy.
  • Potrafi organizować współdziałanie placówek oświatowych, opiekuńczych, socjalnych z rodziną i środowiskiem lokalnym, organizacjami pozarządowymi oraz opracowywać i wdrażać programy profilaktyczne.
  • Potrafi diagnozować i prognozować zjawiska rzeczywistego i potencjalnego zagrożenia rozwoju dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz realizować zadania specjalistycznego doradztwa społecznego.
  • Potrafi realizować zadania z zakresu wsparcia osób, rodzin i grup w placówkach pomocowych, interwencyjnych, opiekuńczych, resocjalizacyjnych, w rodzinnych formach kompensacji sieroctwa społecznego.
  • Wykorzystać w działaniu praktycznym tradycyjne i nowoczesne formy i metody pracy socjalnej z różnymi kategoriami podopiecznych.
  • Posiada różnorodne umiejętności wykorzystywane w polu skutecznego działania społecznego, jest etycznym i profesjonalnym działaczem społecznym.
  • Posiada rozwinięte umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej.
  • Potrafi skutecznie reprezentować interesy osób i grup wykluczonych stając się ich rzecznikiem w warunkach zmian socjo-strukturalnych, politycznych i ekonomicznych.
  • Z przekonaniem angażuje się w działania przeciwdziałające nierównościom społecznym, politycznym i ekonomicznym odwołując się do idei sprawiedliwości społecznej.

Efekty uczenia się, które powinni osiągnąć studenci w toku studiów.

Zasady zaliczania kolejnych etapów studiów, w tym dyplomowania zawarto w Regulamin studiów Uniwersytetu Opolskiego

Zasady uznawania efektów kształcenia, jak też kwalifikacji uzyskanych w szkolnictwie wyższym oraz zasady potwierdzania efektów uczenia się uzyskanych poza systemem studiów zawarto w Procedurze uznawalności w Uniwersytecie Opolskim efektów uczenia się uzyskanych poza edukacją formalną SDJK-O-U15.
Skład Wydziałowej Komisji ds. Uznawalności Efektów Uczenia się

Co można robić po tych studiach?

  • Absolwent może być zatrudniany w jednostkach pomocy społecznej organizujących wsparcie dla osób, które wymagają pomocy z powodu: wieku, ubóstwa; sieroctwa; bezdomności; bezrobocia; niepełnosprawności; długotrwałej lub ciężkiej choroby; przemocy w rodzinie; potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi; potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności; bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych; trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą; trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego; alkoholizmu lub narkomanii; zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej; klęski żywiołowej lub ekologicznej – m.in. w: ośrodkach pomocy społecznej, domach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach interwencji kryzysowej, instytucjach wsparcia dziennego, ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach i domach dla bezdomnych oraz klubach samopomocy. Może podejmować zadania w zakresie wspierania rodziny w placówkach wsparcia dziennego prowadzonych w formie: opiekuńczej, w tym kół zainteresowań, świetlic, klubów i ognisk wychowawczych lub specjalistycznej. Może być także zatrudniany w centrach aktywności lokalnej, placówkach opiekuńczych, edukacyjnych, resocjalizacyjnych na stanowisku pracownika socjalnego lub równorzędnych ze względu na charakter wykonywanej pracy.
  • Może być zatrudniany w socjalnych organizacjach pozarządowych realizujących misję pomocy i samopomocy w tym także tworzyć i rozwijać lokalne systemy wsparcia dla różnorodnych kategorii odbiorców oraz być organizatorem wolontariatu w środowisku lokalnym.

Przedmioty wykładane w toku studiów dla kierunku Praca socjalna >TUTAJ>

Działalność studencka:

Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych zostało utworzone w 2006 r. Opiekunem naukowym koła jest dr Anna Weissbrot-Koziarska. Zrzeszeni w kole studenci wychodzą naprzeciw problemom społecznym, które pojawiają się na terenie województwa opolskiego. Diagnozują oni trudne sytuacje jednostek i grup społecznych w celu opracowania i wdrożenia programów naprawczych. Podejmują liczne inicjatywy społeczne na rzecz niesienia pomocy potrzebującym. W tym celu organizują akcje i imprezy wspierające funkcjonowanie dzieci ze środowisk zagrożonych, m.in. miały miejsce zbiórki artykułów szkolnych, warsztaty i gry z dziećmi ze świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych, integracyjne spotkania dzieci i młodzieży pochodzących z różnych środowisk.

Ponadto studenci Koła Naukowego Pracowników Socjalnych organizują liczne akcje promujące kierunek praca socjalna i zawód pracownika socjalnego. Rokrocznie uczestniczą oni w Opolskim Festiwalu Nauki, organizują Dzień Pracownika Socjalnego, w którym biorą udział zarówno pracownicy socjalni z instytucji pomocowych, jak i gimnazjaliści i licealiści z opolskich szkół. Te spotkania mają charakter naukowo- rekreacyjny, a ich celem jest promocja kierunku i prezentacja sylwetki pracownika socjalnego. Studenci zrzeszeni w kole mają swoją rubrykę w Kwartalniku Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego „Empowerment”, gdzie opisują realizowane przez siebie projekty socjalne, polskie i zagraniczne praktyki oraz wielowymiarową działalność społeczną na rzecz drugiego człowieka. Zapraszamy do literatury czasopisma oraz na naszą stronę internetową http://www.pracasocjalna.uni.opole.pl .

Kontynuowanie nauki na II stopniu studiów:

Absolwent studiów I stopnia na kierunku Praca socjalna może kontynuować naukę na następujących kierunkach studiów II stopnia prowadzonych na Uniwersytecie Opolskim: Praca socjalna, Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, Pedagogika resocjalizacyjna, Pedagogika pracy z doradztwem zawodowym, Politologia, Stosunki międzynarodowe.

Strona internetowa kierunku: http://www.pracasocjalna.uni.opole.pl

Sekretarze Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej
mgr inż. Łukasz Masnyk  – lmasnyk@uni.opole.pl , tel. 77 452 74 39
mgr inż. Tomasz Chojnowski – tchojnowski@uni.opole.pl , tel. 77 452 74 39
Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00 możesz skontaktować się z członkami Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej
W sprawach związanych z samym procesem rekrutacji na stronie IRK napisz na adres: rekrutacja@uni.opole.pl

Kierunki pokrewne: Pedagogika, Psychologia, Nauki o rodzinie, Teologia, Socjologia

Kierunek: Praca socjalna, studia II stopnia (magisterskie), stacjonarne

Rodzaj studiów: magisterskie Czas trwania: 2 lata

Jednostki prowadzące:

Zapisy: Tura 1. 20.04.2023 08:00 – 21.07.2023 23:59
             Tura 2. 31.07.2023 10:00 – 27.09.2023 23:59

REKRUTACJA NA KIERUNEK

Język wykładowy: polski

Opis:
Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego
zajmuje się działalnością dydaktyczną i badawczą. Jeśli chcesz być dobrze przygotowany do życia i zawodu, ciekawie spędzić studia, odbyć ciekawe praktyki i „staże”, w Polsce (część z nich realizować w ramach programu „Most” na innych uczelniach w kraju) i za granicami naszego kraju (np. w ramach programu ERASMUS), to wybierz studia w INP w Uniwersytecie Opolskim.

Praca socjalna

Praca socjalna jest kierunkiem należącym do obszaru nauk społecznych, w znacznym zakresie korzystającym z dorobku nauk humanistycznych. Jest dyscypliną zarówno praktyczną, jak i teoretyczną. Celem działań w pracy socjalnej są zmiany społeczne i rozwój społeczny, integracja społeczna oraz upodmiotowienie i wyzwolenie ludzi. Fundamentalne dla pracy socjalnej są zasady sprawiedliwości społecznej, praw człowieka, odpowiedzialności publicznej oraz szacunku dla różnorodności. Praca socjalna – na podstawie jej teorii, nauk społecznych i humanistycznych oraz wiedzy lokalnej – angażuje ludzi i struktury instytucjonalne w odpowiedzi na wyzwania życiowe i w celu zwiększania dobrostanu.

Studia na kierunku Praca socjalna przygotowują do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, organizatorów i animatorów pomocy społecznej i samopomocy, do różnorodnych działań społecznych w zakresie zaspokajania potrzeb życiowych podopiecznych, zapobiegania i wychodzenia z trudnych sytuacji życiowych, poprawy jakości życia, a także do działania społecznego w różnorodnych grupach i środowiskach.

Studenci kierunku: Praca socjalna, studiów II stopnia, stacjonarnych, zobowiązani są do zrealizowania 8-tygodniowej praktyki ciągłej (240 godzin) w terminie do końca V semestru studiów.

Posiadane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe

  • Absolwent kierunku Praca socjalna posiada pełne kwalifikacje do wykonywania zawodu pracownika socjalnego wskazane Ustawą z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz.U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, z późn. zm.) oraz ustawą z dnia 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 48, poz. 320) – stan prawny obowiązujący na dzień 31 marca 2010 r., tj. w dniu wejścia w życie ostatniej nowelizacji przepisów dotyczących uprawnień do wykonywania zawodu (Dz. U. z 2010 r. Nr 40, poz. 229). W klasyfikacji zawodów i specjalności zawód pracownika socjalnego jest pod kodem 341205.
  • Posiada kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą oraz dorosłymi, a także seniorami, która ma na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są oni w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Absolwent kierunku Praca socjalna posiada następujące kompetencje:

  • Potrafi właściwie opisywać i interpretować lokalną i globalną politykę społeczną.
  • Zna podstawowe akty prawne, dotyczące socjalnych praw człowieka, o zasięgu lokalnym
    i międzynarodowym.
  • Potrafi właściwie opisywać i diagnozować sytuacje, zjawiska i procesy będące przedmiotem zainteresowania pracy socjalnej w wymiarze indywidualnym, grupowym i w szerszych układach społecznych, stawiać na tym tle hipotezy i modele ich weryfikacji.
  • Potrafi prawidłowo interpretować i wyjaśniać zjawiska społeczne oraz wzajemne relacje między nimi w obszarze problemów i kwestii społecznych (w skali lokalnej i globalnej), stanowiących przedmiot zainteresowania pracy socjalnej.
  • Potrafi opracowywać i wdrażać lokalne i regionalne strategie rozwiązywania problemów społecznych, organizować lokalną sieć wsparcia społecznego, przygotowywać, realizować
    i dokonywać ewaluacji projektów socjalnych.
  • Potrafi podejmować działania zmierzające do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin, ich integracji ze środowiskiem, potrafi organizować różnorodne formy samopomocy.
  • Potrafi diagnozować i prognozować zjawiska rzeczywistego i potencjalnego zagrożenia rozwoju dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz realizować zadania specjalistycznego poradnictwa społecznego.
  • Potrafi realizować zadania z zakresu wsparcia osób, rodzin i grup w placówkach pomocowych, interwencyjnych, opiekuńczych, resocjalizacyjnych, w rodzinnych formach kompensacji sieroctwa społecznego.
  • Potrafi wskazać instytucje pomocy społecznej w Polsce i w krajach UE oraz określić zakres ich kompetencji i rodzaje udzielanego wsparcia.
  • Biegle posługuje się w działaniu metodą projektów oraz potrafi realizować projekty także
    w skali międzynarodowej.
  • Potrafi organizować kontakty między instytucjami i organizacjami (krajowymi i zagranicznymi) dla właściwej realizacji projektów społecznych oraz tworzenia lokalnej sieci wsparcia.
  • Posiada rozwinięte umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej.
  • Potrafi skutecznie reprezentować interesy osób i grup wykluczonych stając się ich rzecznikiem w warunkach zmian socjo-strukturalnych, politycznych i ekonomicznych.
  • Potrafi angażować i motywować klientów (osoby, grupy, społeczności) w starania na rzecz rozwiązywania ich własnych problemów.

Efekty uczenia się, które powinni osiągnąć studenci w toku studiów.

Zasady zaliczania kolejnych etapów studiów, w tym dyplomowania zawarto w Regulamin studiów Uniwersytetu Opolskiego

Zasady uznawania efektów kształcenia, jak też kwalifikacji uzyskanych w szkolnictwie wyższym oraz zasady potwierdzania efektów uczenia się uzyskanych poza systemem studiów zawarto w Procedurze uznawalności w Uniwersytecie Opolskim efektów uczenia się uzyskanych poza edukacją formalną SDJK-O-U15.
Skład Wydziałowej Komisji ds. Uznawalności Efektów Uczenia się

Co można robić po tych studiach?

Absolwent kierunku Praca socjalna może być zatrudniany w jednostkach pomocy społecznej, organizujących wsparcie dla osób, które wymagają pomocy z powodu: wieku, ubóstwa; sieroctwa; bezdomności; bezrobocia; niepełnosprawności; długotrwałej lub ciężkiej choroby; przemocy w rodzinie; potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi; potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności; bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych; trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą; trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego; alkoholizmu lub narkomanii; zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej; klęski żywiołowej lub ekologicznej – m.in. w: ośrodkach pomocy społecznej, domach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach interwencji kryzysowej, instytucjach wsparcia dziennego, ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach i domach dla bezdomnych oraz klubach samopomocy.

Absolwent studiów magisterskich kierunku Praca socjalna może pełnić różne role w wybranej dziedzinie aktywności zawodowej: wychowawczej, opiekuńczej, terapeutycznej, kulturalnej, wspierającej w placówkach pomocowych, opiekuńczo-wychowawczych, kulturalno-oświatowych, profilaktyczno-resocjalizacyjnych oraz wspierających aktywności i rozwój jednostek, rodzin, szerzej społeczności lokalnych. Ponadto może pracować w organizacjach trzeciego sektora, np. realizując projekty socjalne sprzyjające zapobieganiu zjawisku wykluczenia lub zagrożenia wykluczeniem społecznym jednostek i rodzin. Może podejmować zadania w zakresie wspierania rodziny w placówkach wsparcia dziennego prowadzonych w formie: opiekuńczej, w tym kół zainteresowań, świetlic, klubów i ognisk wychowawczych lub specjalistycznej. Może być także zatrudniany w centrach aktywności lokalnej, placówkach opiekuńczych, edukacyjnych, resocjalizacyjnych na stanowisku pracownika socjalnego lub równorzędnych ze względu na charakter wykonywanej pracy. Może być zatrudniany w socjalnych organizacjach pozarządowych realizujących misję pomocy i samopomocy w tym także tworzyć i rozwijać lokalne systemy wsparcia dla różnorodnych kategorii odbiorców oraz być organizatorem wolontariatu w środowisku lokalnym.

Przedmioty realizowane w toku studiów dla kierunku Praca socjalna >TUTAJ>

 Działalność studencka

Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych działa w Zakładzie Pracy Socjalnej w Instytucie Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Jego opiekunem jest prof. UO, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska. Koło powstało w 2006 r., a jego członkowie poznają charakter pracy pracowników socjalnych, ale przede wszystkim zdobywają umiejętności praktyczne, realizując wiele inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego. Koło Naukowe jest organizacją, która zrzesza, na zasadzie dobrowolności, studentów Uniwersytetu Opolskiego z kierunku Praca Socjalna.  Członkami Koła mogą być także studenci innych kierunków i specjalności. Są oni przyjmowani do Koła jako członkowie nadzwyczajni i nie mają czynnego głosu wyborczego. Koło działa nie zarobkowo na rzecz swoich członków, a swoją działalność opiera na społecznej ich aktywności.

W trakcie działalności Koła zmieniał się jego Zarząd, który wybierany jest co cztery lata. Pomimo zmian, główne założenia i cele pozostają nadal takie same. W każdym roku w Kole aktywnie działa duża liczba członków. Członkowie Koła mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań, zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń, nabywania wiedzy z zakresu szeroko pojętej pracy socjalnej, którą następnie będą mogli wykorzystać w swojej pracy zawodowej. Działania podejmowane przez Koło są bardzo zróżnicowane i obejmują m.in. organizację warsztatów, wykładów, spotkań dyskusyjnych, konferencji naukowych oraz projektów socjalnych. Studenci zrzeszeni w Kole organizują również akcje i imprezy wspierające funkcjonowanie osób pochodzących z różnych środowisk. Koncentrują się głównie na dzieciach i osobach starszych. We wszystkich akcjach kładą nacisk na integrację międzypokoleniową i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Zapraszamy na stronę internetową: https://pracasocjalna.uni.opole.pl/kolo/

Szczegółowe informacje:

Sekretarze Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej
mgr inż. Łukasz Masnyk  – lmasnyk@uni.opole.pl , tel. 77 452 74 39
mgr inż. Tomasz Chojnowski – tchojnowski@uni.opole.pl , tel. 77 452 74 39
Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00 możesz skontaktować się z członkami Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej
W sprawach związanych z samym procesem rekrutacji na stronie IRK napisz na adres: rekrutacja@uni.opole.pl

Strona internetowa kierunku: http://www.pracasocjalna.uni.opole.pl

Kierunki pokrewne: Pedagogika, Psychologia, Nauki o rodzinie, Teologia, Socjologia

Kierunek: Praca socjalna, studia II stopnia (magisterskie), niestacjonarne

Rodzaj studiów: magisterskie Czas trwania: 2 lata

Jednostki prowadzące:

Zapisy: Tura 1. 20.04.2023 08:00 – 21.07.2023 23:59
             Tura 2. 31.07.2023 10:00 – 27.09.2023 23:59

REKRUTACJA NA KIERUNEK

Język wykładowy: polski

Opis:
Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego
zajmuje się działalnością dydaktyczną i badawczą. Jeśli chcesz być dobrze przygotowany do życia i zawodu, ciekawie spędzić studia, odbyć ciekawe praktyki i „staże”, w Polsce (część z nich realizować w ramach programu „Most” na innych uczelniach w kraju) i za granicami naszego kraju (np. w ramach programu ERASMUS), to wybierz studia w INP w Uniwersytecie Opolskim.

Praca socjalna

Praca socjalna jest kierunkiem należącym do obszaru nauk społecznych, w znacznym zakresie korzystającym z dorobku nauk humanistycznych. Jest dyscypliną zarówno praktyczną, jak i teoretyczną. Celem działań w pracy socjalnej są zmiany społeczne i rozwój społeczny, integracja społeczna oraz upodmiotowienie i wyzwolenie ludzi. Fundamentalne dla pracy socjalnej są zasady sprawiedliwości społecznej, praw człowieka, odpowiedzialności publicznej oraz szacunku dla różnorodności. Praca socjalna – na podstawie jej teorii, nauk społecznych i humanistycznych oraz wiedzy lokalnej – angażuje ludzi i struktury instytucjonalne w odpowiedzi na wyzwania życiowe i w celu zwiększania dobrostanu.

Studia na kierunku Praca socjalna przygotowują do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, organizatorów i animatorów pomocy społecznej i samopomocy, do różnorodnych działań społecznych w zakresie zaspokajania potrzeb życiowych podopiecznych, zapobiegania i wychodzenia z trudnych sytuacji życiowych, poprawy jakości życia, a także do działania społecznego w różnorodnych grupach i środowiskach.

Studenci kierunku: Praca socjalna, studiów II stopnia, stacjonarnych, zobowiązani są do zrealizowania 8-tygodniowej praktyki ciągłej (240 godzin) w terminie do końca V semestru studiów.

Posiadane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe

  • Absolwent kierunku Praca socjalna posiada pełne kwalifikacje do wykonywania zawodu pracownika socjalnego wskazane Ustawą z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz.U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, z późn. zm.) oraz ustawą z dnia 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 48, poz. 320) – stan prawny obowiązujący na dzień 31 marca 2010 r., tj. w dniu wejścia w życie ostatniej nowelizacji przepisów dotyczących uprawnień do wykonywania zawodu (Dz. U. z 2010 r. Nr 40, poz. 229). W klasyfikacji zawodów i specjalności zawód pracownika socjalnego jest pod kodem 341205.
  • Posiada kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą oraz dorosłymi, a także seniorami, która ma na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są oni w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.

Absolwent kierunku Praca socjalna posiada następujące kompetencje:

  • Potrafi właściwie opisywać i interpretować lokalną i globalną politykę społeczną.
  • Zna podstawowe akty prawne, dotyczące socjalnych praw człowieka, o zasięgu lokalnym i międzynarodowym.
  • Potrafi właściwie opisywać i diagnozować sytuacje, zjawiska i procesy będące przedmiotem zainteresowania pracy socjalnej w wymiarze indywidualnym, grupowym i w szerszych układach społecznych, stawiać na tym tle hipotezy i modele ich weryfikacji.
  • Potrafi prawidłowo interpretować i wyjaśniać zjawiska społeczne oraz wzajemne relacje między nimi w obszarze problemów i kwestii społecznych (w skali lokalnej i globalnej), stanowiących przedmiot zainteresowania pracy socjalnej.
  • Potrafi opracowywać i wdrażać lokalne i regionalne strategie rozwiązywania problemów społecznych, organizować lokalną sieć wsparcia społecznego, przygotowywać, realizować i dokonywać ewaluacji projektów socjalnych.
  • Potrafi podejmować działania zmierzające do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin, ich integracji ze środowiskiem, potrafi organizować różnorodne formy samopomocy.
  • Potrafi diagnozować i prognozować zjawiska rzeczywistego i potencjalnego zagrożenia rozwoju dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz realizować zadania specjalistycznego poradnictwa społecznego.
  • Potrafi realizować zadania z zakresu wsparcia osób, rodzin i grup w placówkach pomocowych, interwencyjnych, opiekuńczych, resocjalizacyjnych, w rodzinnych formach kompensacji sieroctwa społecznego.
  • Potrafi wskazać instytucje pomocy społecznej w Polsce i w krajach UE oraz określić zakres ich kompetencji i rodzaje udzielanego wsparcia.
  • Biegle posługuje się w działaniu metodą projektów oraz potrafi realizować projekty także w skali międzynarodowej.
  • Potrafi organizować kontakty między instytucjami i organizacjami (krajowymi i zagranicznymi) dla właściwej realizacji projektów społecznych oraz tworzenia lokalnej sieci wsparcia.
  • Posiada rozwinięte umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej.
  • Potrafi skutecznie reprezentować interesy osób i grup wykluczonych stając się ich rzecznikiem w warunkach zmian socjo-strukturalnych, politycznych i ekonomicznych.
  • Potrafi angażować i motywować klientów (osoby, grupy, społeczności) w starania na rzecz rozwiązywania ich własnych problemów.

Efekty uczenia się, które powinni osiągnąć studenci w toku studiów.

Zasady zaliczania kolejnych etapów studiów, w tym dyplomowania zawarto w Regulamin studiów Uniwersytetu Opolskiego

Zasady uznawania efektów kształcenia, jak też kwalifikacji uzyskanych w szkolnictwie wyższym oraz zasady potwierdzania efektów uczenia się uzyskanych poza systemem studiów zawarto w Procedurze uznawalności w Uniwersytecie Opolskim efektów uczenia się uzyskanych poza edukacją formalną SDJK-O-U15.
Skład Wydziałowej Komisji ds. Uznawalności Efektów Uczenia się

Co można robić po tych studiach?

Absolwent kierunku Praca socjalna może być zatrudniany w jednostkach pomocy społecznej, organizujących wsparcie dla osób, które wymagają pomocy z powodu: wieku, ubóstwa; sieroctwa; bezdomności; bezrobocia; niepełnosprawności; długotrwałej lub ciężkiej choroby; przemocy w rodzinie; potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi; potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności; bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych; trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą; trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego; alkoholizmu lub narkomanii; zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej; klęski żywiołowej lub ekologicznej – m.in. w: ośrodkach pomocy społecznej, domach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach interwencji kryzysowej, instytucjach wsparcia dziennego, ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach i domach dla bezdomnych oraz klubach samopomocy.

Absolwent studiów magisterskich kierunku Praca socjalna może pełnić różne role w wybranej dziedzinie aktywności zawodowej: wychowawczej, opiekuńczej, terapeutycznej, kulturalnej, wspierającej w placówkach pomocowych, opiekuńczo-wychowawczych, kulturalno-oświatowych, profilaktyczno-resocjalizacyjnych oraz wspierających aktywności i rozwój jednostek, rodzin, szerzej społeczności lokalnych. Ponadto może pracować w organizacjach trzeciego sektora, np. realizując projekty socjalne sprzyjające zapobieganiu zjawisku wykluczenia lub zagrożenia wykluczeniem społecznym jednostek i rodzin. Może podejmować zadania w zakresie wspierania rodziny w placówkach wsparcia dziennego prowadzonych w formie: opiekuńczej, w tym kół zainteresowań, świetlic, klubów i ognisk wychowawczych lub specjalistycznej. Może być także zatrudniany w centrach aktywności lokalnej, placówkach opiekuńczych, edukacyjnych, resocjalizacyjnych na stanowisku pracownika socjalnego lub równorzędnych ze względu na charakter wykonywanej pracy. Może być zatrudniany w socjalnych organizacjach pozarządowych realizujących misję pomocy i samopomocy w tym także tworzyć i rozwijać lokalne systemy wsparcia dla różnorodnych kategorii odbiorców oraz być organizatorem wolontariatu w środowisku lokalnym.

Najważniejsze przedmioty realizowane w toku studiów dla kierunku Praca socjalna >TUTAJ>

Działalność studencka

Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych działa w Zakładzie Pracy Socjalnej w Instytucie Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Jego opiekunem jest prof. UO, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska. Koło powstało w 2006 r., a jego członkowie poznają charakter pracy pracowników socjalnych, ale przede wszystkim zdobywają umiejętności praktyczne, realizując wiele inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego. Koło Naukowe jest organizacją, która zrzesza, na zasadzie dobrowolności, studentów Uniwersytetu Opolskiego z kierunku Praca Socjalna.  Członkami Koła mogą być także studenci innych kierunków i specjalności. Są oni przyjmowani do Koła jako członkowie nadzwyczajni i nie mają czynnego głosu wyborczego. Koło działa nie zarobkowo na rzecz swoich członków, a swoją działalność opiera na społecznej ich aktywności.

W trakcie działalności Koła zmieniał się jego Zarząd, który wybierany jest co cztery lata. Pomimo zmian, główne założenia i cele pozostają nadal takie same. W każdym roku w Kole aktywnie działa duża liczba członków. Członkowie Koła mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań, zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń, nabywania wiedzy z zakresu szeroko pojętej pracy socjalnej, którą następnie będą mogli wykorzystać w swojej pracy zawodowej. Działania podejmowane przez Koło są bardzo zróżnicowane i obejmują m.in. organizację warsztatów, wykładów, spotkań dyskusyjnych, konferencji naukowych oraz projektów socjalnych. Studenci zrzeszeni w Kole organizują również akcje i imprezy wspierające funkcjonowanie osób pochodzących z różnych środowisk. Koncentrują się głównie na dzieciach i osobach starszych. We wszystkich akcjach kładą nacisk na integrację międzypokoleniową i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Zapraszamy na stronę internetową: https://pracasocjalna.uni.opole.pl/kolo/

Strona internetowa kierunku: http://www.pracasocjalna.uni.opole.pl

Sekretarze Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej
mgr inż. Łukasz Masnyk  – lmasnyk@uni.opole.pl , tel. 77 452 74 39
mgr inż. Tomasz Chojnowski – tchojnowski@uni.opole.pl , tel. 77 452 74 39
Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00 możesz skontaktować się z członkami Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej
W sprawach związanych z samym procesem rekrutacji na stronie IRK napisz na adres: rekrutacja@uni.opole.pl

Strona internetowa kierunku: http://www.pracasocjalna.uni.opole.pl

Kierunki pokrewne: Pedagogika, Psychologia, Nauki o rodzinie, Teologia, Socjologia

Film promocyjny 2021
Film promocyjny 2019
Kierunek: Pedagogika, specjalność: Pracownik służb społecznych z językiem niemieckim, studia II stopnia, stacjonarne - specjalność zamknięta

Rodzaj studiów: magisterskie Czas trwania: 2 lata

Jednostki prowadzące:

Zapisy: od 2016-04-18 do 2016-07-17 23:59:59

REKRUTACJA NA KIERUNEK

Limit miejsc: 20

Język wykładowy: polski

Zasady kwalifikacji na studia: konkurs dyplomów i średnich z wszystkich ocen uzyskanych na studiach pierwszego stopnia, a następnie kolejność zgłoszeń

Jednostka kwalifikacyjna

Waga

Ocena z dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia

1

 Średnia z wszystkich ocen uzyskanych na studiach pierwszego stopnia

1

 
 
Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego zajmuje się działalnością dydaktyczną i badawczą. Jeśli chcesz być dobrze przygotowany do życia i zawodu, ciekawie spędzić studia, odbyć ciekawe praktyki i „staże”, w Polsce (część z nich realizować w ramach programu „Most” na innych uczelniach w kraju) i za granicami naszego kraju (np. w ramach programu ERASMUS), to wybierz studia w INP w Uniwersytecie Opolskim.

Posiadane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe:

Kierunek: PEDAGOGIKA przygotowuje organizatorów działalności wychowawczej, opiekuńczej, terapeutycznej, kulturalnej w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, kulturalno-oświatowych, profilaktyczno-resocjalizacyjnych oraz do pedagogicznego kształtowania nowoczesnej kultury instytucji i optymalizowania stosunków interpersonalnych. Absolwent posiada uprawnienia do podjęcia pracy zawodowej w instytucjach systemu pomocy społecznej, służby zdrowia i oświaty (m.in. w świetlicach, szkołach, internatach, bursach, placówkach wychowania pozaszkolnego, domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych, ośrodkach interwencji kryzysowej, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, sanatoriach, prewentoriach, oddziałach dziecięcych szpitali, żłobkach, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej, organizacjach pożytku publicznego,  powiatowych centrach pomocy rodzinie, itd.).

Specjalność: PRACOWNIK SŁUŻB SPOŁECZNYCH Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM – specjalność przygotowuje organizatorów i animatorów pomocy społecznej i samopomocy, do różnorodnych działań społecznych w zakresie zaspokajania potrzeb życiowych podopiecznych, zapobiegania i wychodzenia z trudnych sytuacji życiowych, poprawy jakości życia, a także do działania społecznego w różnorodnych grupach i środowiskach.

Specjalność przygotowuje również do poruszania się po rynku usług społecznych i do rozwijania kontaktów w tej sferze z instytucjami niemieckojęzycznymi (np. Niemcy, Luksemburg, Belgia, Holandia). Ma służyć do zwiększenia poczucia pewności siebie związanej z używaniem języka niemieckiego. Przygotowuje do podstawowej komunikacji w języku niemieckim z klientami instytucji pomocowych w Polsce, którzy nie znają języka polskiego.

Przebieg studiów:

Studia stacjonarne trwają 4 semestry. Obejmują zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, konwersatoria i seminaria magisterskie) oraz praktyki śródroczne. Na program studiów składają się przedmioty podstawowe, kierunkowe, do wyboru, obowiązkowe, specjalnościowe i przedmioty modułu.

Studenci kierunku: Praca socjalna, studiów I stopnia, stacjonarnych, zobowiązani są do odbycia praktyki śródrocznej. Praktyka realizowana jest w II i III semestrze studiów, w każdym po 15 godzin zajęć (łącznie 30 godzin). Absolwent kierunku Pedagogika, specjalność Pracownik służb społecznych z językiem niemieckim posiada kompetencje specjalizacyjne:

  • Potrafi właściwie opisywać i interpretować lokalną i globalną politykę społeczną.
  • Zna podstawowe akty prawne, dotyczące socjalnych praw człowieka, o zasięgu lokalnym i międzynarodowym.
  • Potrafi właściwie opisywać i diagnozować sytuacje, zjawiska i procesy będące przedmiotem zainteresowania pracy socjalnej w wymiarze indywidualnym, grupowym i w szerszych układach społecznych, stawiać na tym tle hipotezy i modele ich weryfikacji.
  • Potrafi prawidłowo interpretować i wyjaśniać zjawiska społeczne oraz wzajemne relacje między nimi w obszarze problemów i kwestii społecznych (w skali lokalnej i globalnej), stanowiących przedmiot zainteresowania pracy socjalnej.
  • Odwołując się do posiadanej wiedzy i wyników badań oraz analizy sytuacji potrafi trafnie antycypować zagrożenia zarówno w pracy z osobą i rodziną, jak i w szerszych układach społecznych.
  • Potrafi opracowywać i wdrażać lokalne i regionalne strategie rozwiązywania problemów społecznych, organizować lokalną sieć wsparcia społecznego, przygotowywać, realizować i dokonywać ewaluacji projektów socjalnych.
  • Potrafi podejmować działania zmierzające do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin, ich integracji ze środowiskiem, potrafi organizować różnorodne formy samopomocy.
  • Potrafi diagnozować i prognozować zjawiska rzeczywistego i potencjalnego zagrożenia rozwoju dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz realizować zadania specjalistycznego poradnictwa społecznego.
  • Potrafi realizować zadania z zakresu wsparcia osób, rodzin i grup  w placówkach pomocowych, interwencyjnych, opiekuńczych, resocjalizacyjnych, w rodzinnych formach kompensacji sieroctwa społecznego.
  • Potrafi wskazać instytucje pomocy społecznej w Polsce i w krajach UE oraz określić zakres ich kompetencji i rodzaje udzielanego wsparcia.
  • Potrafi wykorzystać w działaniu praktycznym tradycyjne i nowoczesne formy i metody pracy socjalnej z różnymi kategoriami podopiecznych.
  • Biegle posługuje się w działaniu metodą projektów oraz potrafi realizować projekty także w skali międzynarodowej.
  • Posiada umiejętność planowania i organizowania sieci partnerów społecznych na poziomach miro, mezo i makro u uwzględnieniem wzajemnych związków między elementami systemów.
  • Potrafi organizować kontakty między instytucjami i organizacjami (krajowymi i zagranicznymi) dla właściwej realizacji projektów społecznych oraz tworzenia lokalnej sieci wsparcia.
  • Potrafi zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce życia społecznego.
  • Posiada rozwinięte umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej, w tym także podstawowe umiejętności komunikacji w działaniu społecznym w języku niemieckim.
  • Potrafi skutecznie reprezentować interesy osób i grup wykluczonych stając się ich rzecznikiem w warunkach zmian socjo-strukturalnych, politycznych  i ekonomicznych.
  • Odwołując się do podejść rozwojowych potrafi opracowywać inkluzyjne modele interwencji socjalnej opartej o indywidualne i grupowe zasoby.
  • Potrafi angażować i motywować klientów (osoby, grupy, społeczności) w starania na rzecz rozwiązywania ich własnych problemów.
  • Posiada umiejętności poprawnej analizy i interpretacji specjalistycznych tekstów naukowych, w tym także w języku niemieckim.
  • Posiada rozwinięte umiejętności badawcze, stosuje w praktyce różnorodne orientacje badawcze. Poprawnie formułuje problemy badawcze, dobiera adekwatne do nich metody i techniki badań. Samodzielnie opracowuje narzędzia badawcze. Właściwie planuje proces badawczy. Dokonuje prezentacji i interpretacji wyników badań, logicznie wnioskuje oraz wskazuje możliwości prowadzenia dalszych badań w obszarze nauk społecznych, odwołując się do odpowiednich paradygmatów badawczych.
  • Jest wrażliwy na problem przestrzegania praw człowieka we wszelkich aspektach działalności zawodowej oraz w szerszych układach społecznych. Uznaje godność, niepowtarzalność i wartość wszystkich istot ludzkich. Cechują go postawy szacunku dla różnorodności w odniesieniu do „ras”, kultur, religii, pochodzenia etnicznego, języka, płci, przynależności do różnorodnych mniejszości oraz zróżnicowanych zdolności. Jest przekonany że każdy człowiek niezależnie od poziomu bio-socjo-kulturowych nieadekwatności posiada potencjał i zasoby umożliwiające pracę nad zmianą jego sytuacji.

Co można robić po tych studiach? Instytucje, w których mogą pracować absolwenci kierunku: Pedagogika, specjalność Pracownik służb społecznych z językiem niemieckim:

  • Domy pomocy społecznej
  • Ośrodki pomocy społecznej
  • Powiatowe centra pomocy rodzinie
  • Placówki opiekuńczo-wychowawcze
  • Placówki wsparcia dziennego
  • Placówki interwencji kryzysowej
  • Hospicja
  • Domy dla seniorów
  • Opieka nad osobami starymi w środowisku zamieszkania
  • Służby socjalne w zakładach pracy
  • Socjalne organizacje pozarządowe
  • I wiele wiele innych

Najważniejsze przedmioty wykładane w toku studiów dla kierunku Pedagogika, specjalność Pracownik służb społecznych z językiem niemieckim:

  • Wprowadzenie do pracy socjalnej
  • Podstawy komunikacji  w działaniu społecznym  w  j. niemieckim
  • Podstawy prawa dla pracowników służb społecznych
  • Projekt międzynarodowy
  • Globalna i lokalna polityka społeczna
  • Projekt międzynarodowy
  • Globalne problemy i kwestie społeczne
  • Poradnictwo specjalistyczne
  • Instytucje pomocy społecznej w krajach EU
  • Metodyka działań społecznych
  • Podstawy komunikacji  w działaniu społecznym  w  j. niemieckim
  • Podstawy prawa dla pracowników służb społecznych
  • Specjalistyczne piśmiennictwo niemieckojęzyczne
  • Lokalne i regionalne strategie rozwiązywania problemów społecznych

Działalność studencka:

Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych zostało utworzone w 2006 r. Opiekunem naukowym koła jest dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO. Zrzeszeni w Kole studenci wychodzą naprzeciw problemom społecznym, które pojawiają się na terenie województwa opolskiego. Diagnozują oni trudne sytuacje jednostek i grup społecznych w celu opracowania i wdrożenia programów naprawczych. Podejmują liczne inicjatywy społeczne na rzecz niesienia pomocy potrzebującym. W tym celu organizują akcje i imprezy wspierające funkcjonowanie dzieci ze środowisk zagrożonych, m.in. miały miejsce zbiórki artykułów szkolnych, warsztaty i gry z dziećmi ze świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych, integracyjne spotkania dzieci i młodzieży pochodzących z różnych środowisk.

Ponadto studenci Koła Naukowego Pracowników Socjalnych organizują liczne akcje promujące kierunek praca socjalna i zawód pracownika socjalnego. Rokrocznie uczestniczą oni w Opolskim Festiwalu Nauki, organizują Dzień Pracownika Socjalnego, w którym biorą udział zarówno pracownicy socjalni z instytucji pomocowych, jak i gimnazjaliści i licealiści z opolskich szkół. Te spotkania mają charakter naukowo- rekreacyjny, a ich celem jest promocja kierunku i prezentacja sylwetki pracownika socjalnego. Studenci zrzeszeni w kole mają swoją rubrykę w Kwartalniku Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego „Empowerment”, gdzie opisują realizowane przez siebie projekty socjalne, polskie i zagraniczne praktyki oraz wielowymiarową działalność społeczną na rzecz drugiego człowieka. Zapraszamy do literatury czasopisma oraz na naszą stronę internetową http://www.pracasocjalna.uni.opole.pl

O przyjęcia na te studia mogą ubiegać się absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunków: Praca Socjalna, Pedagogika, Pedagogika specjalna, Socjologia, Nauki o rodzinie, Pielęgniarstwo, Fizjoterapia, Służby społeczne, Psychologia (studia magisterskie), Polityka społeczna, Filozofia, Filologia, Historia, Wychowanie fizyczne, Ratownictwo medyczne, Politologia, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Europeistyka, Stosunki międzynarodowe, Promocja zdrowia.

Szczegółowe informacje: Szczegółowe informacje o studiach na kierunku Pedagogoka, specjalność Pracownik służb społecznych z językiem niemieckim można uzyskać w sekretariacie Instytutu Nauk Pedagogicznych: ul. Oleska 48, 45-052 Opole tel. (77) 452 74 21 e-mail: pracasocjalna@uni.opole.pl; inp@uni.opole.pl Komisja rekrutacyjna: Informacje o komisji rekrutacyjnej znajdziecie w zakładce ważne informacje/komisje rekrutacyjne mgr inż. Łukasz Masnyk lukasz.masnyk@uni.opole.pl mgr Barbara Grabińska, inp@uni.opole.pl mgr Bartosz Mazurkiewicz, bmazurkiewicz@uni.opole.pl

Kierunek: Pedagogika, specjalność: Pracownik służb społecznych z językiem niemieckim, studia II stopnia, niestacjonarne - specjalność zamknięta

Rodzaj studiów: magisterskie Czas trwania: 2 lata

Jednostki prowadzące:

Zapisy: od 2016-04-18 do 2016-07-20 23:59:59

REKRUTACJA NA KIERUNEK

Język wykładowy: polski

Zasady kwalifikacji na studia: konkurs dyplomów i średnich z wszystkich ocen uzyskanych na studiach pierwszego stopnia, a następnie kolejność zgłoszeń

Jednostka kwalifikacyjna

Waga

Ocena z dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia

1

 Średnia z wszystkich ocen uzyskanych na studiach pierwszego stopnia

1

Opis:

Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego zajmuje się działalnością dydaktyczną i badawczą. Jeśli chcesz być dobrze przygotowany do życia i zawodu, ciekawie spędzić studia, odbyć ciekawe praktyki i „staże”, w Polsce (część z nich realizować w ramach programu „Most” na innych uczelniach w kraju) i za granicami naszego kraju (np. w ramach programu ERASMUS), to wybierz studia w INP w Uniwersytecie Opolskim.

Posiadane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe:

Kierunek PEDAGOGIKA przygotowuje organizatorów działalności wychowawczej, opiekuńczej, terapeutycznej, kulturalnej w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, kulturalno-oświatowych, profilaktyczno-resocjalizacyjnych oraz do pedagogicznego kształtowania nowoczesnej kultury instytucji i optymalizowania stosunków interpersonalnych.
Absolwent posiada uprawnienia do podjęcia pracy zawodowej w instytucjach systemu pomocy społecznej, służby zdrowia i oświaty (m.in. w świetlicach, szkołach, internatach, bursach, placówkach wychowania pozaszkolnego, domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych, ośrodkach interwencji kryzysowej, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, sanatoriach, prewentoriach, oddziałach dziecięcych szpitali, żłobkach, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej, organizacjach pożytku publicznego,  powiatowych centrach pomocy rodzinie, itd.).

Specjalność: PRACOWNIK SŁUŻB SPOŁECZNYCH Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM – specjalność przygotowuje organizatorów i animatorów pomocy społecznej i samopomocy, do różnorodnych działań społecznych w zakresie zaspokajania potrzeb życiowych podopiecznych, zapobiegania i wychodzenia z trudnych sytuacji życiowych, poprawy jakości życia, a także do działania społecznego w różnorodnych grupach i środowiskach.

Specjalność przygotowuje również do poruszania się po rynku usług społecznych i do rozwijania kontaktów w tej sferze z instytucjami niemieckojęzycznymi (np. Niemcy, Luksemburg, Belgia, Holandia). Ma służyć do zwiększenia poczucia pewności siebie związanej z używaniem języka niemieckiego. Przygotowuje do podstawowej komunikacji w języku niemieckim z klientami instytucji pomocowych w Polsce, którzy nie znają języka polskiego.

Przebieg studiów:

Studia niestacjonarne trwają 4 semestry. Obejmują zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, konwersatoria i seminaria magisterskie) oraz praktyki śródroczne. Na program studiów składają się przedmioty podstawowe, kierunkowe, do wyboru, obowiązkowe, specjalnościowe i przedmioty modułu.

Studenci kierunku: Praca socjalna, studiów I stopnia, niestacjonarnych, zobowiązani są do odbycia praktyki śródrocznej. Praktyka realizowana jest w II i III semestrze studiów, w każdym po 15 godzin zajęć (łącznie 30 godzin).

Absolwent kierunku Pedagogika, specjalność: Pracownik służb społecznych z językiem niemieckim posiada kompetencje specjalizacyjne:

  • Potrafi właściwie opisywać i interpretować lokalną i globalną politykę społeczną.
  • Zna podstawowe akty prawne, dotyczące socjalnych praw człowieka, o zasięgu lokalnym i międzynarodowym.
  • Potrafi właściwie opisywać i diagnozować sytuacje, zjawiska i procesy będące przedmiotem zainteresowania pracy socjalnej w wymiarze indywidualnym, grupowym i w szerszych układach społecznych, stawiać na tym tle hipotezy i modele ich weryfikacji.
  • Potrafi prawidłowo interpretować i wyjaśniać zjawiska społeczne oraz wzajemne relacje między nimi w obszarze problemów i kwestii społecznych (w skali lokalnej i globalnej), stanowiących przedmiot zainteresowania pracy socjalnej.
  • Odwołując się do posiadanej wiedzy i wyników badań oraz analizy sytuacji potrafi trafnie antycypować zagrożenia zarówno w pracy z osobą i rodziną, jak i w szerszych układach społecznych.
  • Potrafi opracowywać i wdrażać lokalne i regionalne strategie rozwiązywania problemów społecznych, organizować lokalną sieć wsparcia społecznego, przygotowywać, realizować i dokonywać ewaluacji projektów socjalnych.
  • Potrafi podejmować działania zmierzające do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin, ich integracji ze środowiskiem, potrafi organizować różnorodne formy samopomocy.
  • Potrafi diagnozować i prognozować zjawiska rzeczywistego i potencjalnego zagrożenia rozwoju dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz realizować zadania specjalistycznego poradnictwa społecznego.
  • Potrafi realizować zadania z zakresu wsparcia osób, rodzin i grup  w placówkach pomocowych, interwencyjnych, opiekuńczych, resocjalizacyjnych, w rodzinnych formach kompensacji sieroctwa społecznego.
  • Potrafi wskazać instytucje pomocy społecznej w Polsce i w krajach UE oraz określić zakres ich kompetencji i rodzaje udzielanego wsparcia.
  • Potrafi wykorzystać w działaniu praktycznym tradycyjne i nowoczesne formy i metody pracy socjalnej z różnymi kategoriami podopiecznych.
  • Biegle posługuje się w działaniu metodą projektów oraz potrafi realizować projekty także w skali międzynarodowej.
  • Posiada umiejętność planowania i organizowania sieci partnerów społecznych na poziomach miro, mezo i makro u uwzględnieniem wzajemnych związków między elementami systemów.
  • Potrafi organizować kontakty między instytucjami i organizacjami (krajowymi i zagranicznymi) dla właściwej realizacji projektów społecznych oraz tworzenia lokalnej sieci wsparcia.
  • Potrafi zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce życia społecznego.
  • Posiada rozwinięte umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej, w tym także podstawowe umiejętności komunikacji w działaniu społecznym w języku niemieckim.
  • Potrafi skutecznie reprezentować interesy osób i grup wykluczonych stając się ich rzecznikiem w warunkach zmian socjo-strukturalnych, politycznych  i ekonomicznych.
  • Odwołując się do podejść rozwojowych potrafi opracowywać inkluzyjne modele interwencji socjalnej opartej o indywidualne i grupowe zasoby.
  • Potrafi angażować i motywować klientów (osoby, grupy, społeczności) w starania na rzecz rozwiązywania ich własnych problemów.
  • Posiada umiejętności poprawnej analizy i interpretacji specjalistycznych tekstów naukowych, w tym także w języku niemieckim.
  • Posiada rozwinięte umiejętności badawcze, stosuje w praktyce różnorodne orientacje badawcze. Poprawnie formułuje problemy badawcze, dobiera adekwatne do nich metody i techniki badań. Samodzielnie opracowuje narzędzia badawcze. Właściwie planuje proces badawczy. Dokonuje prezentacji i interpretacji wyników badań, logicznie wnioskuje oraz wskazuje możliwości prowadzenia dalszych badań w obszarze nauk społecznych, odwołując się do odpowiednich paradygmatów badawczych.
  • Jest wrażliwy na problem przestrzegania praw człowieka we wszelkich aspektach działalności zawodowej oraz w szerszych układach społecznych. Uznaje godność, niepowtarzalność i wartość wszystkich istot ludzkich. Cechują go postawy szacunku dla różnorodności w odniesieniu do „ras”, kultur, religii, pochodzenia etnicznego, języka, płci, przynależności do różnorodnych mniejszości oraz zróżnicowanych zdolności. Jest przekonany że każdy człowiek niezależnie od poziomu bio-socjo-kulturowych nieadekwatności posiada potencjał i zasoby umożliwiające pracę nad zmianą jego sytuacji.

Co można robić po tych studiach? Instytucje, w których mogą pracować absolwenci kierunku: Pedagogika, specjalność Pracownik służb społecznych z językiem niemieckim:

  • Domy pomocy społecznej
  • Ośrodki pomocy społecznej
  • Powiatowe centra pomocy rodzinie
  • Placówki opiekuńczo-wychowawcze
  • Placówki wsparcia dziennego
  • Placówki interwencji kryzysowej
  • Hospicja
  • Domy dla seniorów
  • Opieka nad osobami starymi w środowisku zamieszkania
  • Służby socjalne w zakładach pracy
  • Socjalne organizacje pozarządowe
  • I wiele wiele innych

Najważniejsze przedmioty wykładane w toku studiów dla kierunku Pedagogika, specjalność Pracownik służb społecznych z językiem niemieckim:

  • Wprowadzenie do pracy socjalnej
  • Podstawy komunikacji  w działaniu społecznym  w  j. niemieckim
  • Podstawy prawa dla pracowników służb społecznych
  • Projekt międzynarodowy
  • Globalna i lokalna polityka społeczna
  • Projekt międzynarodowy
  • Globalne problemy i kwestie społeczne
  • Poradnictwo specjalistyczne
  • Instytucje pomocy społecznej w krajach EU
  • Metodyka działań społecznych
  • Podstawy komunikacji  w działaniu społecznym  w  j. niemieckim
  • Podstawy prawa dla pracowników służb społecznych
  • Specjalistyczne piśmiennictwo niemieckojęzyczne
  • Lokalne i regionalne strategie rozwiązywania problemów społecznych

Działalność studencka:

Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych zostało utworzone w 2006 r. Opiekunem naukowym koła jest dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO. Zrzeszeni w kole studenci wychodzą naprzeciw problemom społecznym, które pojawiają się na terenie województwa opolskiego. Diagnozują oni trudne sytuacje jednostek i grup społecznych w celu opracowania i wdrożenia programów naprawczych. Podejmują liczne inicjatywy społeczne na rzecz niesienia pomocy potrzebującym. W tym celu organizują akcje i imprezy wspierające funkcjonowanie dzieci ze środowisk zagrożonych, m.in. miały miejsce zbiórki artykułów szkolnych, warsztaty i gry z dziećmi ze świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych, integracyjne spotkania dzieci i młodzieży pochodzących z różnych środowisk.

Ponadto studenci Koła Naukowego Pracowników Socjalnych organizują liczne akcje promujące kierunek praca socjalna i zawód pracownika socjalnego. Rokrocznie uczestniczą oni w Opolskim Festiwalu Nauki, organizują Dzień Pracownika Socjalnego, w którym biorą udział zarówno pracownicy socjalni z instytucji pomocowych, jak i gimnazjaliści i licealiści z opolskich szkół. Te spotkania mają charakter naukowo- rekreacyjny, a ich celem jest promocja kierunku i prezentacja sylwetki pracownika socjalnego. Studenci zrzeszeni w kole mają swoją rubrykę w Kwartalniku Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego „Empowerment”, gdzie opisują realizowane przez siebie projekty socjalne, polskie i zagraniczne praktyki oraz wielowymiarową działalność społeczną na rzecz drugiego człowieka. Zapraszamy do literatury czasopisma oraz na naszą stronę internetową http://www.pracasocjalna.uni.opole.pl .

O przyjęcia na te studia mogą ubiegać się absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunków: Praca Socjalna, Pedagogika, Pedagogika specjalna, Socjologia, Nauki o rodzinie, Pielęgniarstwo, Fizjoterapia, Służby społeczne, Psychologia (studia magisterskie), Polityka społeczna, Filozofia, Filologia, Historia, Wychowanie fizyczne, Ratownictwo medyczne, Politologia, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Europeistyka, Stosunki międzynarodowe, Promocja zdrowia.

Szczegółowe informacje:

Szczegółowe informacje o studiach na kierunku Praca socjalna można uzyskać w sekretariacie Instytutu Nauk Pedagogicznych:

ul. Oleska 48, 45-052 Opole
tel. (77) 452 74 21
e-mail: pracasocjalna@uni.opole.pl; inp@uni.opole.pl

Komisja rekrutacyjna:
Informacje o komisji rekrutacyjnej znajdziecie w zakładce ważne informacje/komisje rekrutacyjne

Dyżury komisji rekrutacyjnej:

mgr inż. Łukasz Masnyk lukasz.masnyk@uni.opole.pl
mgr Barbara Grabińska, inp@uni.opole.pl
mgr Bartosz Mazurkiewicz, bmazurkiewicz@uni.opole.pl