Konsultacje psychologiczne dla studentów i studentek UO

ZOSTAŃ W DOMU – pomoc psychologiczna psychologów

Wspierając akcję „Zostań w domu”, Opolski Oddział PTP otworzył kanały teleinformatyczne, abyś mógł skorzystać z pomocy naszych specjalistów bez konieczności wychodzenia z domu.
Czekamy na Ciebie pod wskazanymi, w załączonym dokumencie, adresami kontaktowymi. Konsultacje mają charakter nieodpłatny.

Więcej o akcji na stronie Opolskiego Oddziału PTP

Data publikacji w serwisie: 03-04-2020 10:01:27

Wsparcie psychologiczne dla studentów UO

Każdy uczestnik projektu, który wyrazi chęć porozmawiać o swoich problemach, które spotkały go w nowej rzeczywistości może umówić się na indywidualne spotkanie z doświadczonym psychologiem.

Konsultant Punktu Informacyjnego Biura Wspierania Integracji pośredniczy w umawianiu zainteresowanym osobom spotkań, ale nie ma wglądu w przebieg wizyty, wszystkie informacje dotyczące wizyty są poufne i pozostają pomiędzy Państwem a Panią Psycholog.

Aby skorzystać z takiej wizyty, prosimy beneficjentów projektu o kontakt pod nr 77 452 70 54 lub
e-mail: dkononenko@uni.opole.pl.

Przekażemy Państwa zainteresowanie spotkaniem a Pani Psycholog indywidualnie ustali pasujący termin.

Opublikowano na stronach http://hello.uni.opole.pl/wsparcie-psychologiczne/

Świadczenia dla studentów UO

Zarządzenie nr 32/2020Rektora Uniwersytetu Opolskiego z dnia 02 kwietnia 2020 r. w sprawie zmiany zarządzenia nr 41/2019 Rektora Uniwersytetu Opolskiego w sprawie Regulaminu świadczeń dla studentów Uniwersytetu Opolskiego.

Wsparcie poprzez media społecznościowe

Poprzez posty w mediach społecznościowych Uniwersytet Opolski udziela bieżących informacji. Oprócz oficjalnych komunikatów utrzymywany jest kontakt ze społecznością poprzez posty.

Wsparcie dla studentów na poziomie ogólnopolskim

W ramach rozszerzenia tzw. tarczy antykryzysowej przyjęto 18 kwietnia 2020 r. ustawę mającą na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii wirusa SARS-CoV-2. Zakładała ona m.in. przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego lub wiz Schengen, wydłużenie okresu ważności kart pobytu oraz tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) uruchomiła specjalną infolinię, a Parlament Studentów RP utworzył punkt informacyjny dla studentów zagranicznych – udzielane są tam informacje w 10 językach[1]. W ramach kampanii Ready, Study, Go! Poland NAWA zorganizowała dla studentów cykl bezpłatnych webinariów w języku angielskim.  Pierwsze webinarium – Student alone at home – odbyło się 30 marca 2020 r. i było poświęcone m.in. takim zagadnieniom jak radzić sobie ze stresem czy z koniecznością pozostawania w izolacji społecznej[2]. Kolejne spotkanie online odbyło się 3 kwietnia i miało tytuł: Student alone at home – emotions under control.

[1] List do studentów zagranicznych od Prof. dr hab. n. med. Wojciecha Maksymowicza, sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższegohttp://hello.uni.opole.pl/blog/2020/04/08/list-do-studentow-zagranicznych/ (13.11.2020).

[2] Zapraszamy na webinarium: Student alone at home , http://hello.uni.opole.pl/blog/2020/03/27/zapraszamy-na-webinarium-student-alone-at-home/ (13.11.2020).

„Strefa komfortu PSRP” – wsparcie psychologiczne online dla studentów

21.04.2020

Pomoc psychologiczna online dla studentów z całej Polski – to nowa inicjatywa Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, który przygotował akcję „Strefa komfortu PSRP”. Każdy student może skorzystać z terapii online i wziąć udział w webinariach prowadzonych przez specjalistów. Projekt dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Terapia online

Istnieje wiele form pomocy psychologicznej – udział w warsztatach, coaching, a także terapia online – najwłaściwsza w czasie epidemii koronawirusa. Miejsce odbywania terapii nie ma takiego znaczenia jak jakość, a w terapii najważniejsza jest relacja pacjent-terapeuta, zaufanie i praca własna pomiędzy sesjami – przekonuje Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzięki projektowi „Strefa komfortu PSRP” student może poznać odpowiedzi na nurtujące pytania, m.in. w jaki sposób radzić sobie z lękiem, jak produktywnie wykorzystać czas oraz jakie sygnały mogą świadczyć o złym stanie zdrowia psychicznego.

Źródło wiedzy na temat zdrowia psychologicznego

Temat wsparcia psychologicznego podejmujemy od początku kadencji – zwraca uwagę przewodniczący PSRP Dominik Leżański – Kampania “Strefa Komfortu PSRP”, realizowany przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, to nie tylko webinary, realizowane przy wsparciu merytorycznym Uniwersytetu SWPS, ale też porady online psychoterapeuty, artykuły tematyczne, a w przyszłości infografiki, filmy i baza miejsc wsparcia, w których studenci mogą uzyskać pomoc.

Strona internetowa akcji wsparciepsychologiczne.psrp.org.pl będzie źródłem wiedzy na temat zdrowia psychologicznego. Przez stronę internetową studenci będą mogli zapisać się na e-wizytę u psychoterapeuty i skonsultować się online. Jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne i zapewniające anonimowość. Dodatkowo na stronie zostanie opublikowana mapa, która wskaże miejsca wsparcia, w których studenci będą mogli szukać pomocy.

Kontakt: wsparciepsychologiczne@psrp.org.pl.

Strona akcji na Facebooku
Serwis akcji „Strefa komfortu PSRP”

Podręcznik: Organizacja i funkcjonowanie punktu wsparcia na uczelni, Warszawa 2020 r.

Źródło: https://www.gov.pl/web/nauka/strefa-komfortu-psrp–wsparcie-psychologiczne-online-dla-studentow