Zaznacz stronę

Człowiek + Kultura, czyli pozytywna edukacja kulturalna przez sztukę projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Odbiorcy: osoby 60+, studenci

Działania:  warsztaty edukacji kulturalnej społecznie zaangażowanej (warsztaty społeczno-kulturowe z wykorzystaniem działań z zakresu sztuki, myślenia wizualnego, zabaw i gier twórczych, kolaży),  pracownia artystyczna – kreatywne warsztaty rękodzieła artystycznego,  warsztaty kreatywnego pisania , warsztaty fotograficzne , trening kreatywności , warsztaty design thinking w antropologi kulturowej, międzypokoleniowa edukacja kulturowa (zajęcia ze studentami, działanie w ramach, którego promowane będzie integracja międzypokoleniowa).

Opis z projektu: „Działanie w ramach, którego promowane będzie integracja międzypokoleniowa. W ramach działania przewidziano wsparcie Mentora międzypokoleniowej edukacji kulturowej dla młodych osób zaangażownaych w struktury Koła Studentów Pracy Socjalnej Uniwersytetu Opolskiego. Każda z grup (od 3 do 5 osób). Studenci otrzymają profesjonalną opieką mentora kultury w zakresie tworzenia warsztatów kulturowych dla osób starszych ze specjalnymi potrzebami. Zadaniem mentora kultury będzie wsparcie merytoryczne, motywacyjne oraz organizacyjne grup studentów w realizacji warsztatów. Celem będzie pobudzanie kreatywności młodych osób, nauka ich otwartości, współpracy i szacunku do innych. To wszystko daje kontakt ze sztuką. Efektem działania będzie przygotowanie 3 scenariuszy zajęć dla seniorów oraz zrealizowanie ich w bezpośredniej pracy z seniorami. Podniesie to kompetencje zarówno seniorów jak i studentów, pozwoli na zbudowanie narzędzi i wreszcie świadome uczestnictwo w kulturze. Każda z grup otrzyma wsparcie finansowe (130,00 zł), które przeznaczy na zakup materiałów niezbędnych do realizacji warsztatów kulturowych. Warsztaty będą realizowane dla seniorów w m. in. klubach seniora, w Domach Pomocy Społecznej Domach Dziennego Pobytu, siedzibie fundacji, lub innych miejscach partnerskich. Jednym z celów warsztatów będzie aktywizacja seniorów posiadających trudności w mobilności oraz ograniczenia w sprawności fizycznej lub intelektualnej. Aktywność studentów odbywała się będzie w ramach umowy o wolontariat.

Liczba uczestników: min. 12 studentów przeprowadzi warsztaty w co najmniej dwóch grupach w wymiarze 4 godzin (3 scenariusze w dwóch grupach = 6 warsztatów), w każdej będzie co najmniej 12 seniorów = min. 36 seniorów.

Czas trwania projektu: 01.03.2020-31.12.2020

Więcej informacji na stronie: LINK