Zapraszamy do udziału w VIII Ogólnopolskim Tygodniu Pracy Socjalna. Wydarzenia na Uniwersytecie Opolskim odbędą się w dniach od 14 do 17 marca br.

Program:

Dzień I. 14.03.2022 (poniedziałek)
Posterowa Sesja Naukowa pt. Nowe wymiary patologii społecznych
Moderatorzy: Prof. UO, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, mgr Kania Sławomir
Studencka sesja posterowa jest okazją do dyskusji oscylującej wokół promocji zdrowia
i profilaktyki problemów zdrowotnych. Obecne wyzwania stawiane przed pedagogami, psychologami oraz pracownikami socjalnymi inspirują do poszukiwania nowych metod wspomagania profilaktyki problemów społecznych, z których na czoło wysuwają się problemy związane z nowymi formami patologii społecznych. Zapraszamy studentów wszystkich kierunków do dzielenia się swoimi pomysłami w formie plakatowej prezentacji naukowej.
Prowadzący: Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych, Katedra Nauk Socjologicznych i Pracy Socjalnej
Miejsce: Hol INP
Kontakt: mgr Sławomir Kania (slawomir.kania@uni.opole.pl)

Dzień II. 15.03.2022 (wtorek)
Dzień Wolontariatu i NGO
Moderator: mgr Kania Sławomir
Wolontariat może tworzyć przestrzeń dla samorozwoju. Jest formą działalności człowieka, która sprawia, że czujemy się potrzebni innym, co w konsekwencji wzbogaca naszą osobowość. Udział w wolontariacie jest przystankiem do pełnienia różnych ról społecznych, w tym zawodowych, takich jak pracownik socjalny czy pedagog społeczny. Jednak, jak do każdej działalności, tak i do bycia wolontariuszem trzeba się dobrze przygotować. W tym celu wsparciem służy wiele instytucji i organizacji. Jedne z nich są NGO-sy. Proponujemy spotkanie z przedstawicielami NGO, które ma na celu przybliżenie sylwetki wolontariusza, specyfiki funkcjonowania wolontariatu w strukturach NGO oraz promowanie wolontariatu, jako drogi rozwoju zawodowego i społecznego jednostki.
8:00-9:30 – Warsztaty dla uczniów liceum LO 9 s. 106 CC
9:45-11:15 – Warsztaty dla uczniów PSP w Chróścicach  s. 106 CC
11:30-13:00 – Warsztaty dla studentów Pracy socjalnej (I + II + III rok)  s. 102, ul. Oleska 48.
14:00-15:30 – Warsztaty dla studentów socjologii (III rok) s. 119 CC
Miejsce: Collegium Civitas
Kontakt: mgr Sławomir Kania (slawomir.kania@uni.opole.pl)

Dzień III. 16.03.2022 (środa)
Wybrane zagadnienia pracy socjalnej
Moderatorzy: Prof. UO, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, mgr Sławomir Kania
Twórcze wiązanie teorii i praktyki działania społecznego to dzień spotkań, warsztatów
i wykładów, który jest okazją do zaprezentowania najnowszych obszarów zainteresowań pracowników Katedry Nauk Socjologicznych i Pracy Socjalnej Uniwersytetu Opolskiego.
Harmonogram dnia
8:30-9:00 – Prof. UO, dr hab. Teresa Sołdra-Gwiżdż: Bezrobocie w świetle wybranych badań socjologicznych
9:00-9:30 – Prof. UO, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, mgr Sławomir Kania: Badania w pracy socjalnej
9:30-10:00 – Dr Agnieszka Franczyk: Rodzina jako podmiot pracy socjalnej
10:00-10:30 – Dr Katarzyna Jarosz: Wychowankowie pieczy zastępczej
10:30-11:00 – Dr Ewelina Konieczna: Osoby z niepełnosprawnością
11:00-11:30 – Dr Zdzisław Markiewicz: Superwizja w pracy socjalnej
Miejsce: Aula A, ul. Oleska 48
Kontakt: mgr Sławomir Kania (slawomir.kania@uni.opole.pl)

Dzień IV. 17.03.2022 (czwartek)
Spotkanie z ekonomią społeczną
Moderatorzy: mgr Sławomir Kania
Ekonomia społeczna obecnie stanowi jedno z najważniejszych  narzędzi polityki społecznej i pracy socjalnej w przeciwdziałaniu długotrwałemu bezrobociu, niesamodzielności zawodowej oraz wykluczeniu społecznemu jednostek, rodzin, szerzej: grup społecznych. Ekonomia społeczna jest sferą działalności społecznej, która ma na celu zmniejszanie skali zjawisk społecznie niepożądanych przy zastosowaniu demokracji uczestniczącej. Mimo zalet, na jakie wskazują zwolennicy ekonomii społecznej napotykają ona na trudności we wdrażaniu podstaw swojej filozofii. Napotyka na różnego rodzaju bariery skutecznego jej wdrażania. Świadomość tych ograniczeń tworzy obszary wyzwań, które wyznaczają kierunki rozwoju ekonomii społecznej w Polsce i na świecie. Zapraszamy serdecznie na wykład eksperta w tej przestrzeni, który nakreśli znaczenie i perspektyw ekonomii społecznej w życiu mieszkańców globalnej wioski, jaką jest Ziemia.
16:00-17:30 – Dr Wojciech Goleński: Współczesne wyzwania ekonomii społecznej
Miejsce: s. 102, ul. Oleska