W dniach 18-21 marca 2024 roku miał miejsce X Ogólnopolski Tydzień Pracy socjalna. Poniżej przedstawiamy podsumowanie tych wydarzeń.

Moderatorami działań w ramach X Ogólnopolskiego Tygodnia Pracy Socjalnej organizowanego w Uniwersytecie Opolskim byli Prof. dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska oraz mgr Sławomir Kania. W działania organizacyjne włączyli się również członkowie Koła Naukowego Pracowników Socjalnych UO. Pierwszy dzień rozpoczął się studencką sesją posterową dotyczącą różnego rodzaju problemów społecznych, gdzie omawiano spektrum zagadnień od przemocy domowej do problemu, jakim jest prostytucja. Następnie odbyły się warsztaty dotyczące profilaktyki uzależnień. Drugi dzień rozpoczął się wykładem online Prof. dr hab. Arkadiusza Żukiewicza pod tytułem „Zagadnienia etyczne wpisane w ontologiczną strukturę pracy socjalnej”. Poruszona została tematyka wartości oraz istoty cnoty w zawodzie pracownika socjalnego. Następnie odbył się wykład z częścią warsztatową dr Katarzyny Jarosz pod tytułem „Strategie logoprofilaktyczne”. Uczestnicy dowiedzieli się czym są strategie logoprofilaktyczne oraz jak z nich korzystać. Trzeciego dnia odbyły się warsztaty pod hasłem „Prawa, zadania i obowiązki pracowników socjalnych – Procedura odebrania dziecka”. Całość wraz z prezentacją przeprowadziło Koło Naukowe „Bona Fides”, które zajmuje się prawem rodzinnym i opiekuńczym. Poruszone zagadnienia były rozpatrywane od strony prawnej, to znaczy na podstawie kodeksu karnego oraz ustaw, na przykład Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, czy Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ostatni dzień poświęcono na promocję wolontariatu oraz spotkania z przedstawicielami NGO. Warsztaty przeprowadzili przedstawiciele Fundacji Uniwersum Młodych oraz wizytę studyjną wraz z prelekcją dotyczącą własnej działalności przeprowadził reprezentant Fundacji Humandoc w Opolu.