Zaznacz stronę
Publikacje zwarte

Kotlarska-Michalska A., Sikora P. (red.), Praca socjalna – przeszłość – teraźniejszość – przyszłość, wyd. Uniwersytetu Opolskiego. Opole 2015, ISBN 978-83-7395-674-2, ss.462.
Autor: Kotlarska-Michalska A., Sikora P. (red. nauk.),
ISBN: 978-83-7395-674-2, Format: B5, Rok wydania: 2015,Liczba stron: 388,
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego.

Książka zawiera refleksje doświadczonych i znanych teoretyków pracy socjalnej, z całą pewnością najwybitniejszych polskich przedstawicieli dyscypliny, którzy próbują odpowiedzieć na pytania: jaka jest współczesna praca socjalna? jakie przechodziła koleje losu? w jakim kierunku zmierza? czy zmienił się jej zakres, przedmiot badań i na ile wykształciła własną tożsamość? Obok refleksji teoretycznej zajęto się też w niej praktyczną stroną realizacji idei pracy socjalnej w odniesieniu do wybranych problemów społecznych – problemów bardzo konkretnych, widzialnych i doświadczanych przez zbiorowości, grupy oczekujące wsparcia i pomocy w różnych środowiskach. Skupiono się więc na: ubóstwie, starości, bezdomności, wyzwaniach multikulturowości, opiece paliatywnej, opiece instytucjonalnej czy wreszcie zagadnieniach pracy socjalnej w rodzinie. Czytelnik znajdzie również teksty odnoszące się do konkretnych sposobów interwencji socjalnej, takich jak: streetworking, asystentura rodziny, podejście skoncentrowane na rozwiązaniach. Ponadto poddano analizie zagadnienia dotyczące zarówno kształcenia, jak i postaw studentów związanych z pracą socjalną wobec jej cech instytucjonalnych.
Książka adresowana jest do teoretyków i praktyków profesjonalnej pracy socjalnej, nauczycieli akademickich przygotowujących studentów do wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Może stanowić ważną inspirację dla refleksji teoretycznej skoncentrowanej wokół problematyki działania społecznego zarówno w obszarze pracy socjalnej, jak i w dyscyplinach pokrewnych. Powstała także z myślą o osobach praktycznie podejmujących działania na rzecz rozwiązywania ważnych kwestii i problemów społecznych na wszystkich poziomach organizacji społecznej, w szczególności o zawodowych pracownikach socjalnych realizujących swoje zadania w ośrodkach pomocy społecznej, domach pomocy społecznej, placówkach wsparcia dziennego, asystentach rodziny, studentach pracy socjalnej oraz wszystkich osobach profesjonalnie i społecznie zaangażowanych w socjalnych organizacjach pozarządowych. Adresatem jej są wreszcie członkowie i sympatycy Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej.

slownik1Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. Tom 1

Weissbrot-Koziarska Anna, Sikora Piotr (red. nauk.)
ISBN: 978-83-7395-510-3 ISSN:
Format: B5 Rok wydania: 2012 Liczba stron: 176
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego

 

Celem publikacji było stworzenie wspólnej płaszczyzny do dyskusji nad aparatem pojęciowym trzech obszarów nauki, które w praktyce współistnieją, wzajemnie się przenikają i uzupełniają, tj. praca socjalna, opiekuńcza i terapeutyczna. Dzięki objaśnieniu podstawowych pojęć, opisowi najczęściej stosowanych metod, form i technik pracy dążono do uporządkowania i zaprowadzenia pewnego ładu w tych relacjach. Do rąk Czytelnika oddajemy pierwszy tom „Słownika metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej”, ale w przygotowaniu są już dwa kolejne tomy. Wszystkie są tworzone w tzw. systemie holenderskim, czyli każdy kolejny tom będzie zawierać hasła w zakresie całego alfabetu. Publikacja adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców, do nauczycieli akademickich, pedagogów i terapeutów, pracowników socjalnych oraz studentów.

Spis treści

Nauczyciele wobec dewiacyjnych zachowań młodzieży. Studium empiryczne

Autor: Piotr Sikora
ISBN: 83-85678-91-3
Format: A5
Rok wydania: 1997
Liczba stron: 99
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego.

Praca socjalna – wielość perspektyw. Rodzina – Multikulturowość – Edukacja

Brągiel Józefa, Sikora Piotr (red.)
ISBN: 83-7395-081-8
Format: B5
Rok wydania: 2004
Liczba stron: 342
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego

“Trwający w naszym kraju od kilkunastu lat proces transformacji ustrojowej, społecznej i gospodarczej wywołał wiele zmian w warunkach życia polskiego społeczeństwa, a także w społecznej mentalności. Wśród problemów społecznych, których powstanie i wzrost wiążą się z procesami transformacji i zmianą społeczną, wymienia się bezrobocie, ubóstwo, bezdomność, problemy etniczne i bezradność w radzeniu sobie z nową rzeczywistością. Stają się one przyczyną pojawienia się nieznanych u nas dotychczas obszarów pracy socjalnej, stawiając przed pracownikami socjalnymi i pomocą społeczną coraz to nowe wyzwania. Wielość zadań i grup klientów, oczekujących pomocy pracowników socjalnych sprawiły, że praca socjalna, której zadaniem jest ułatwienie wzajemnego przystosowania jednośtek, rodzin, grup i środowisko społecznych oraz rozwijanie poczucia własnej indywidualnej wartości, musi oferować różnorodne sposoby rozwiązywania ich problemów. Tę wielość perspektyw w realizacji pracy socjalnej dnia codziennego i nadchodzącej przyszłości uczyniono przedmiotem seminarium naukowego pt. “Praca socjalna wobec wyzwań teraźniejszości i przyszłości”, towarzyszącego XIII Zjazdowi Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej, który odbył się 23-24 października 2003 roku w Kamieniu Śląskim. Organizatorem zjazdu i seminarium naukowego była Katedra Pedagogiki Społecznej Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego” (ze wstępu).

Spis treści

praca socjalna wobecPraca socjalna wobec rzeczywistych i potencjalnych zagrożeń człowieka

Brągiel Józefa, Sikora Piotr (red.)
ISBN: 83-7395-128-8
Format: B5
Rok wydania: 2005
Liczba stron: 266
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego


“Praca socjalna jest kategorią wpisująca się w wielowiekowy nurt pomocy człowiekowi. U jej podstaw leży zawsze sytuacja deficytu, zagrożenia, dysfunkcji czy patologii. Naukowa refleksja porządkuje zarówno obszary aktualnych i potencjalnych zagrożeń człowieka, rodziny czy cywilizacji, jak również dokonuje analizy metod i form skutecznego im przeciwdziałania. Problematykę tę uczyniono przedmiotem seminarium naukowego: Praca socjalna wobec wyzwań teraźniejszości i przyszłości”, towarzyszącego XIII Zjazdowi Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej, który odbył się 23-24 października 2003 roku w Kamieniu Śląskim. Organizatorem zjazdu i seminarium naukowego była Katedra Pedagogiki Społecznej Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego” (ze wstępu).

Spis treści

Wolontariat i samopomoc – podstawowe wymiary solidarności w społeczeństwie ryzyka. Środkowoeuropejskie Forum Teorii i Praktyki Pracy Socjalnej, Zeszyt 1

Sikora Piotr (red.)
ISBN: 978-83-9166-502-2
Format: B5
Rok wydania: 2007
Liczba stron: 142
Wydawnictwo: Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu

“Nijszą publikacją rozpoczynamy edycję serii “Środkowoeuropejskie Forum Teorii i Praktyki Pracy Socjalnej”. Jest to wspólna inicjatywa badaczy dwóch środowisk uniwersyteckich – Katedry Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Opolskiego i Katedry Pracy Socjalnej Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Zamierzeniem autorów i redaktorów jest prezentowanie zarówno opracowań teoretycznych, użytecznych na gruncie pracy socjalnej, jak i przedstawienie udanych aplikacji nowoczesnej myśli socjalnej do praktyki.” (ze wstępu)

Spis treści

 

Artykuły i rozdziały w monografiach
  1. Sikora P., Zadania szkoły w zapobieganiu patologiom społecznym, [w:] T. Gospodarek, Z. Jasiński (red.), Edukacja w procesie przemian cywilizacyjnych i kulturowych, Opole 1993, s.129-133.
  2. Sikora P., Obcy wśród nas – poszukiwanie miejsca i roli szkoły wobec problemu uchodźców, [w:] T. Gospodarek, Z. Jasiński (red.), Edukacja w procesie przemian cywilizacyjnych i kulturowych, Cz. II, Opole 1993, s.325-331.
  3. Sikora P., Szczęsna A, Miejsce Aleksandra Kamińskiego w pedagogice społecznej, [w:] E. Nycz (red.), Aleksander Kamiński działacz i uczony, Opole 1993, s.62-67.
  4. Sikora P., Stadniczeńko L., Mudrecka I., Psychopedagogiczne aspekty ograniczenia władzy rodzicielskiej, “Zeszyty Naukowe” Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, Pedagogika nr XXVII, Opole 1993, s. 171-176.
  5. Sikora P., Stosunek do cudzoziemców problemem pedagogicznym, “Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze” 1994, nr 2, s.32-34.
  6. Sikora P., Skola a problem tyrani deti, [w:] Pedagogicke Vedy. Acta Pedagogica, nr 146, Ostrawa 1994, s.49-52.
  7. Sikora P., Transformacja systemu resocjalizacji w środowisku otwartym na przykładzie Środowiskowego Ogniska Wychowawczego “Chatka” działającego przy ZM TPD w Opolu, [w:] S. Badora, D. Marzec (red.), Dziecko w placówce szkolnej i pozaszkolnej w okresie transformacji, Częstochowa 1996, s. 355-363.
  8. Sikora P., Organizacje pozarządowe i media, [w:] Organizacje pozarządowe i media, Warszawa 1997, ss.14.
  9. Sikora P., Grenz berschreitende Zusammenarbeit von sozialen Einrichtungen ond Organisationen in der Euroregion “Nei e”. Einleitende Untersuchung, [w:] Grenz- berschreitende Vernetzung Sozialer Arbeit in der Euroregion Nei e, G rlitz 1997, s.28-32.
  10. Sikora P., Prawa dziecka w rodzinie, [w:] P.Sikora (red.), Prawa dziecka w rodzinie, Opole 1998.
  11. Sikora P., Socjalna interwencja kryzysowa na obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi, [w:] E. Nycz (red.), Społeczności lokalne w sytuacji zagrożenia i kataklizmu, Opole – Kędzierzyn Koźle 1998, s.68-74.
  12. Sikora P., Reforma akademickiego kształcenia pracowników socjalnych w Polsce, [w:] Problemy kształcenia i doskonalenia zawodowego pracowników socjalnych, J. Brągiel, I. Mudrecka (red.), Opole 1998, s.71-76.
  13. Sikora P., Praca socjalna na pograniczach na przykładzie Euroregionu “Nysa”, [w:] A. Niesporek, K. Wódz (red.), Praca socjalna w Polsce. Badania,kształcenie, potrzeby praktyki, Katowice 1999, s.275-282.
  14. Sikora P., Brągiel J., Uniwersytet Opolski. Instytut Nauk Pedagogicznych, Katedra Pedagogiki Społecznej, [w:] E. Trempała, M. Cichosz (red.) Funkcjonowanie i kierunki rozwoju pedagogiki społecznej w Polsce. Prezentacja ośrodków akademickich, Olecko 2000, s. 93-111.
  15. Sikora P., Doświadczenia w popularyzacji treści Konwencji Praw Dziecka na przykładzie programów edukacyjnych realizowanych przez Zarząd Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Opolu, [w:] M. Jakowicka, K. Stech (red.), Pedagogiczne aspekty Paktów Praw Człowieka i Konwencji Praw Dziecka. Założenia i rzeczywistość. Wyd. WSP Zielona Góra, Zielona Góra 2000, s.341-348.
  16. Sikora P., Prawo do ochrony przed przemocą w szkole, [w:] A. Margasiński, B. Zajęcka (red.) Psychopatologia i psychoprofilaktyka, Kraków 2000, s.223-228.
  17. Sikora P., Wolontariat istotnym elementem kształcenia pracowników socjalnych na poziomie akademickim, [w:] Z. Markiewicz, P. Sikora (red.), Wolontariat. Od samopomocy do samozatrudnienia, Opole 2001, s.53-62.
  18. Sikora P., Pedagogiczne aspekty badania sytuacji dziecka z rodziny ubogiej, [w:] B. Kraus (red.), Socialia 2001. Socialni prace a ostatni spolecenskovedeni discipliny, Hradec Kralove 2002, s.187-191.
  19. Sikora P., Profesjonalizacja pracy socjalnej w warunkach transformacji systemu pomocy społecznej w województwie opolskim, [w:] J. Bragiel, A. Kurcz (red.), Pracownik socjalny. Wybrane problemy zawodu w okresie trensformacji społecznej, Opole 2003, s. 35-55.
  20. Sikora P., Sytuacja osób bezdomnych przebywających w placówkach powiatu nyskiego na Opolszczyźnie, [w:] E. Kantowicz, A. Olubiński (red.), Działania społeczne w pracy socjalnej na progu XXI wieku, Toruń 2003, s. 171-179.
  21. Sikora P., Międzygeneracyjna transmisja wartości podkultury biedy w rodzinach dotkniętych ubóstwem, [w:] J. Brągiel, P. Sikora (red.), Praca socjalna – wielość perspektyw. Rodzina – Multikulturowość – Edukacja, Opole, 2004, s. 169-178.
  22. Sikora P., Tradycja i aktualne tendencje kształcenia pracowników socjalnych w Polsce, [w:] B. Kosáčová (red.), História, súčasnost a pespektívy učiteľského vzdelávania, Banská Bystrica, 2005, s.279-282.
  23. Sikora P., Dylematy pedagogicznej i socjalnej interwencji w rodzinach wieloproblemowych dotkniętych ubóstwem – studium indywidualnego przypadku, [w:] A. Žilová, A. Hudecová (red.), Chudoba – společensk? problem súčasnosti, Banská Bystrica, 2005, s. 72-78.
  24. Sikora P., Pozarządowe organizacje socjalne jako egzemplifikacja wolności zrzeszania się, [w:] B. Kromolicka (red.), Wolontariat w obszarze humanistycznych wyzwań opiekuńczych, Toruń 2005, s.171-178.
  25. Sikora P., Ośrodek pomocy społecznej, [w:] J. Brągiel, S. Badora (red.), Formy opieki, wychowania i wsparcia w zreformowanym systemie pomocy społecznej, Opole 2005, s.141-151.
  26. Sikora P., Ośrodki wsparcia dziennego, [w:] J. Brągiel, S. Badora (red.), Formy opieki, wychowania i wsparcia w zreformowanym systemie pomocy społecznej, Opole 2005, s. 551-561.
  27. Sikora P., Dom pomocy społecznej, [w:] J. Brągiel, S. Badora (red.), Formy opieki, wychowania i wsparcia w zreformowanym systemie pomocy społecznej, Opole 2005, s. 562-575.
  28. Sikora P., Wolontariat w kształceniu pracowników socjalnych na poziomie akademickim, [w:] P. Sikora (red.), Wolontariat i samopomoc – podstawowe wymiary solidarności w społeczeństwie ryzyka, Opole 2007. s.7-18.
  29. Sikora P., Problemy rodzin czasowo niepełnych z powodu zagranicznych wyjazdów do pracy, [w:] W. Jacher, A. Klasik (red.), Zmieniające się oblicza Regionu Górnośląskiego, Katowice 2007, s.90-98.
  30. Sikora P., Praca socjalna wobec dramatu afrykańskich niewiniątek jako reakcja na kryzys globalnej solidarności – gdy patologia tkwi w systemie, [w:] Prevencia socialnopatologickych Javo u deti, mladeze a dospelych, J. Hroncova (red.), Banska Bystrica 2008, s. 252-260.
  31. Sikora P. Socjalne prawa człowieka i praca socjalna – wspólnota idei, dziedzictwa i perspektyw, w: Kotlarska-Michalska A., Sikora P. (red.), Praca socjalna – przeszłość – teraźniejszość – przyszłość, wyd. Uniwersytetu Opolskiego. Opole 2015, ISBN 978-83-7395-674-2, ss.130-150.
Udział i organizacja konferencji

Regionalna Konferencja Edukacyjna projektu “Kooperacje 3D – model wielosektorowej współpracy na rzcez wsparcia osób i rodzin – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu 21 września 2018. Referat – Sieciowy model pomocy spolecznej

Regionalna Konferencja Edukacyjna projektu “Kooperacje 3D – model wielosektorowej współpracy na rzcez wspacria osób i rodzin – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu 21 września 2018 – współorganizator.

Pełnione funkcje

– Od 1 września 2020 r. do 30 września 2024 r. Senator w Senacie Uniwersytetu Opolskiego.
– Od 1 września 2012 r. Prodziekan ds. kształcenia i studentów na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego.
– W roku akademickim 2009/2010 kierownik studiów podyplomowych “Organizacja i zarządzanie w pomocy społecznej ” organizowanych na Uniwersytecie Opolskim i współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu 1.45 “Kształcenie kadry zarządzającej instytucji pomocy i integracji społecznej w formie studiów podyplomowych”.
– Od lutego 2009 r. do września 2013 r. Kierownik Zakładu Pracy Socjalnej w Instytucie Nauk Pedagogicznych UO;
– Od 1 września 2008 r. Prodziekan ds. kształcenia i studentów na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego;
– Od 2007 r. Kierownik Pracowni Pracy Socjalnej w Instytucie Nauk Pedagogicznych UO.
– Od 2007 r. Przewodniczący Regionalnej Komisji Egzaminacyjnej do spraw stopni specjalizacji zawodowej pracowników socjalnych we Wrocławiu.
– Od 2006 r. opiekun naukowy Kolegium Pracowników Służb Społecznych we Wrocławiu.
– Od 1997 r. Kierownik Studiów Podyplomowych “Organizacja i zarządzanie w pomocy społecznej” realizowanych w Instytucie Nauk Pedagogicznych w Uniwersytecie Opolskim.

Ekspertyzy i inne opracowania wykonane na zamówienie instytucji publicznych lub przedsiębiorców
  1. Ekspert krajowy w projekcie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – Świadczenie usług eksperckich przy realizacji projektu pn. „Kooperacje 3d – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 2.5 Skuteczna pomoc społeczna.
  2. Ekspert krajowy w projekcie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – Świadczenie usług eksperckich przy realizacji projektu pn „Niezależne życie – wypracowanie standardu oraz przeprowadzenie pilotażu w zakresie mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z chorobami neurologicznymi, w tym z chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona oraz osób starszych” – projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś priorytetowa II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym.
Realizowane tematy badawcze

Temat badań:

Zasoby osób starszych w budowaniu kapitału społecznego Śląska Opolskiego – badania realizowane w ramach zadania nr 18, projektu „Nie-Sami-Dzielni – rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014 – 2020.

Kierownik projektu badań: dr Piotr Sikora

Efektem badań będzie publikacja zwarta (monografia autorska) pt. „Zasoby osób starszych w budowaniu kapitału społecznego Śląska Opolskiego” – zgodnie z umową na realizaicję zadania – termin wydania publikacji 2019 r.

Współpraca ze środowiskiem, popularyzacja wiedzy
  1. Kierownik szkolenia w zakresie Specjalizacji I II stopnia w zawodzie pracownik socjalny realizowanego w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Opolu (obecnie jeden z wiodących ośrodków doskonalenia zawodowego pracowników socjalnych w Polsce kształcący na potrzeby 6 województw) – autor programu specjalizacji. Jest to naturalna kontynuacja kształcenia uniwersyteckiego pracowników socjalnych, którzy doskonalą swoje kompetencje w wybranych obszarach (specjalnościach). Specjalizacja realizowana jest m.in. w ramach porozumienia zawartego przez Instytut Nauk Pedagogicznych i Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Opolu przy znacznym zaangażowaniu potencjału INP.
  2. Redaktor naczelny Kwartalnika „Empowerment Senior”. Kwartalnik pełni bardzo ważną rolę integrującą i aktywizującą środowiska sneioralne w województwie opolskim. Jest także ważnym elementem w kształceniu na kierunku Praca socjalna. Autorami wielu tekstów są studenci – członkowie Koła Naukowego Pracowników Socjalnych. Do pracy w redakcji Kwartalnika „Empowermet Senior” zaprosiłem liczne grono pracowników INP, a także przedstawicieli uczelni współpracujących z INP, co także wpływa pozytywnie na zakres współpracy środowiskowej Instytutu. Obecnie kieruję pracą dwócha stałych redackji senioralnych współpracujących z Kwartalnikem „Empowerment Senior” działajaych przy Centrum Edukacyjno – Informacyjnym „Senior” w Opolu oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kędzierzynie – Koźlu. Prowadzenie stałej kolumny w Kwartalniku „Empowerment Senior” 2017, ISSN 2544-0691. od kwietnia 2017 do nadal – promującej kształcenie na kierunku Praca Socjalna w Uniwersytecie Opolskim pod nazwą: „Chcesz pracować z seniorami studiuj Pracę Socjalną na Uniwersytecie Opolskim”. Będąc redaktorem naczelnym Kwartalnika „Empowermet Senior” prowadzi stałą rubrykę „Od redakcji” w której podejmuje aktualną problematykę dotyczącą osób starszych i pracy socjalnej z seniorami w województwie opolskim.
  3. Udokumentowana współpraca ze szkołami i innymi interesariuszami zewnętrznymi – stała współpraca z:
  4. Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Opolu
  5. Centrum Edukacyjno – Informacyjnym „Senior” w Opolu
  6. Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Paczkowie
  7. Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kędzierzynie – Koźlu
  8. Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Opolu
  9. Współpraca dotyczy także wspólnie realizowanych z pracownikami w/w podmiotów projektów, w tym także tych które są projektami dyplomowymi studentów kierunku: Praca socjalna. W okresie będącym przedmiotem oceny we współpracy z wymienionymi instytucjami zrealizowano ponad 30 dużych projektów socjalnych, akcji społecznych i innych działań

Aktywny udział w imprezach popularyzujących naukę kulturę oraz sztukę

Współorganizator, juror w wielu konkursach o charakterze lokalnym i regionalnym dotyczących osób starszych np. „Pogodna Jesień życia w obiektywie (juror- 2018), Przegląd chórów senioralnych (współorganizator i juror – 2017).

Członkostwo w organizacjach

– W latach 2005-2008 członek Rady Wydziału Historyczno-Pedagogicznego na UO.
– Od 2003 r. członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej.
– W latach 1995-2007 Prezes Zarządu Miasta i Powiatu Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Ponadto:
Uczestnik wielu krajowych i międzynarodowych projektów realizowanych w obszarze pracy socjalnej, m.in. projektu GUSA – programu tworzenia transgranicznej sieci organizacji socjalnych w Euroregionie Nysa.
Współautor regionalnej strategii rozwoju pomocy społecznej w woj. opolskim.
Kierownik międzynarodowego programu “Edukacja w zakresie praw dziecka w krajach Europy środkowej i wschodniej”.

Prowadzone przedmioty
  • Metodyka pracy socjalnej
  • Projekt socjalny
  • Socjalne organizacje pozarządowe