W dniu 5 kwietnia 2019 roku w Studenckim Centrum Kultury mieszczącym się przy ul. Katowickiej 95 w Opolu odbyła się IV Edycja Opolskiej Olimpiady Literatury Dziecięcej Przedszkolaków pt. „Legendy polskie”. Organizatorem wydarzenia było Publiczne Przedszkole nr 23 im. Juliana Tuwima w Opolu, Pracownia Pracy Socjalnej i Koło Naukowe Pracowników Socjalnych Uniwersytetu Opolskiego. Oficjalnego otwarcia zmagań przedszkolaków dokonała Pani Prof. UO dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska (Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, opiekun Koła Naukowego Pracowników Socjalnych). W Olimpiadzie udział wzięło 20 reprezentacji z przedszkoli mieszczących się na terenie całego Opola. Dzieci w wieku przedszkolnym sprawdzały swoją wiedzę z zakresu znajomości następujących Legend Polskich:

1. Bazyliszek
  2. O Lechu, Czechu i Rusie
  3. Złota kaczka
  4. Wars i Sawa
  5. O smoku Wawelskim
  6. Poznańskie koziołki
  7. Rogale Świętomarcińskie
  8. Toruńskie pierniki
  9. Lwy gdańskie
  10. Studnia trzech braci
  11. Dlaczego Bałtyk jest słony
  12. Śpiący rycerze w Tatrach
  13. Powstanie Opola
  14. Dąb Bartek
  15. O świętej Jadwidze, sarence i ukrytym skarbie

Celem organizowanej Olimpiady jest:

• Propagowanie czytelnictwa wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz zwracanie uwagi na wartości, jakie niesie ze sobą literatura stale aktualne w globalnym społeczeństwie,
  • Rozwijanie u dzieci pasji czytania i zainteresowania literaturą,
  • Kształtowanie kultury słowa i wzbogacanie słownictwa,
  • Przygotowanie do aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu kulturalnym,
  • Uczenie praktycznych zasad zachowania się w grupie i współpracy w celu realizacji wytyczonego celu,
  • Rozwijanie i kształtowanie wrażliwości artystycznej dzieci: inwencji, wyobraźni i pasji poprzez własną aktywność twórczą,
  • Zachęcenie dzieci do poszerzania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności,
  • Pobudzenie aktywności intelektualnej, zacieśnianie więzi międzypokoleniowych poprzez wspólne działania dzieci i dorosłych.