Zaznacz stronę

Ogólnopolski Tydzień Pracy Socjalnej to przedsięwzięcie, którego inicjatorem jest  Polskie Stowarzyszenie Szkół Pracy Socjalnej. Ma ono miejsce w uczelniach, które kształcą studentów na kierunku Praca socjalna. Na Uniwersytecie Opolskim organizatorem Tygodnia Pracy Socjalnej od wielu lat są pracownicy Katedry Nauk Socjologicznych i Pracy Socjalnej w Instytucie Nauk Pedagogicznych, pod kierownictwem dr hab. A. Weissbrot-Koziarskiej Prof. UO.  Tegoroczne obchody na Uniwersytecie miały miejsce w dniach 14-17 marca, a każdy dzień poświęcony był innej tematyce.
Pierwszego dnia studenci zrzeszeni w ramach Studenckiego Koła Naukowego Pracowników Socjalnych zaprezentowali postery naukowe dotyczące nowych problemów i zagrożeń społecznego funkcjonowania jednostek, rodzin i grup społecznych. Wystawa posterów odbyła się w głównym holu budynku przy ul. Oleskiej i trwała cztery dni (do końca obchodów Tygodnia Pracy Socjalnej). Prezentowane tematy nawiązywały do zagadnień związanych z wirtualizacją pracy socjalnej w tym e-social work, samopomocy online, sieciowania wirtualnego oraz analfabetyzmu cyfrowego. W przestrzeni pokazowej znalazły się również problemy związane z kryzysem klimatycznym, w tym z. wykluczeniem ekologicznym. Sesja posterowa została przygotowana przy wsparciu tutorskim mgr Sławomira Kani, stając się obiektem ogromnego zainteresowania, nie tylko studentów, ale również licealistów z 9 LO w Opolu oraz grupy uczniów ostatnich klas Publicznej Szkoły Podstawowej w Chróścicach.
Drugi dzień odbył się pod hasłem „Dni wolontariatu i NGO” w ramach którego grupy studentów I, II i III roku studiów stacjonarnych Pracy socjalnej oraz studenci III roku Socjologii i Pedagogiki uczestniczyli w warsztatach promujących wolontariat. Warsztaty zostały zrealizowane przez mgr Barbarę Chyłkę, reprezentującą Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Stowarzyszenie Hospicjum „Betania” w Opolu oraz mgr Agnieszką Bąkowską reprezentującą Fundację Rozwoju Społecznego „Spinacz”.
Dzień trzeci to seminarium naukowe promujące publikację zatytułowaną Wybrane zagadnienia pracy socjalnej pod redakcją naukową A. Weissbrot-Koziarskiej i A. Żukiewicza. W ramach seminarium poruszano tematy związane z bezrobociem, kwestie metodologii badań w naukach społecznych, współczesne problemy rodziny, pieczy zastępczej oraz osób z niepełnosprawnościami. Zagadnienia te, i wiele innych, zostały szczegółowo opisane w wyżej wymienionej książce, która przede wszystkim ma służyć studentom i wykładowcom nauk społecznych i humanistycznych. Prezentacja publikacji została podsumowana wykładem na temat superwizji w pracy socjalnej, zaprezentowanym przez dr Z. Markiewicza. Seminarium naukowe cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Łącznie wzięło w nim udział ponad 120 uczestników, z różnych wydziałów i kierunków Uniwersytetu Opolskiego.
Ostatni dzień obchodów Tygodnia Pracy Socjalnej na UO, to spotkanie z ekspertem – dr. Wojciechem Goleńskim, dotyczące ekonomii społecznej, jej możliwości, ograniczeń wdrażania oraz potrzeby modyfikacji. W spotkaniu uczestniczył m.in. dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu, dr Zdzisław Markiewicz. Spotkanie odbywało się w formie hybrydowej – stacjonarnie i jednocześnie online za pomocą platformy MC Teams. Taka forma umożliwiła uczestnictwo wszystkim zainteresowanym ta tematyką. Wśród nich byli m.in. studenci pracy socjalnej, ekonomii, prawa.

Galeria