W dniach 2 – 4 czerwca 2023 roku na Uniwersytecie Opolskim odbyła się IX edycja Polskich Dni Montessori. Konferencji towarzyszył temat przewodni: Uczyć się bez granic. Pedagogika Marii Montessori inspiracją dla współczesnej edukacji. Organizatorami tegorocznych polskich Dni Montessori było, jak co roku Polskie Stowarzyszenie Montessori oraz Wydział Nauk Społecznych i Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Partnerami była Firma Topic/PALATUM oraz Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae. Konferencja odbyła się w gmachu Wydziału Nauk Społecznych UO przy ul.Oleskiej 48 w Opolu .Część artystyczna oraz uroczysta kolacja miała miejsce w Studenckim Centrum Kultury, przy ul. Katowickiej 95.

Głównym celem Polskich Dni Montessori było zaprezentowanie w teorii i praktyce poglądów Marii Montessori na znaczenie edukacji „bez granic” w konfrontacji ze współczesnością . Nie zabrakło kwestii edukacji montessoriańskiej w Opolu i na Opolszczyźnie. W czasie wykładów, warsztatów i paneli dyskusyjnych zaprezentowano metodyczny aspekt pracy nauczyciela montessoriańskiego w różnych dziedzinach (praktyczne ćwiczenia dnia codziennego, kształcenie polisensoryczne, edukacja językowa, matematyczna, kosmiczna, artystyczna…) akcentującego możliwości uczenia się człowieka od urodzenia do starości. Wskazano i przedyskutowano, jakie są przeszkody i bariery oraz jak je pokonywać  na  drodze edukacji człowieka w duchu pedagogiki M. Montessori, zważywszy na problemy współczesnego świata. Ważne, że w czasie PDM zainspirowano i zmotywowano pedagogów i sympatyków pedagogiki M. Montessori do dalszego poszukiwania nowych myśli, treści i rozwiązań metodycznych w bogatej i jeszcze nieodkrytej do końca myśli M. Montessori, pedagoga, nauczycielki dzieci i dorosłych.

Sprawozdanie z wydarzenia

PDM 2023 sprawozdanie