Zaznacz stronę

Sprawozdanie z wizyty studyjnej w województwie świętokrzyskim

W dniach 17-19 grudnia 2018 roku członkowie Koła Naukowego Pracowników Socjalnych wraz z wykładowcami dr Joanną Janik-Komar, dr Eweliną Konieczną oraz mgr Agnieszką Bąkowską uczestniczyli w wyjeździe studyjnym, którego głównym organizatorem był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu. W ramach wyjazdu uczestnicy zapoznawali się z funkcjonowaniem podmiotów ekonomii społecznej. Wizytę rozpoczęła przygotowana przez przedstawicieli Spółdzielni Socjalnej gra miejska pn. „Tropem Przygody”, w trakcie której uczestnicy podzieleni na cztery zespoły mieli za zadanie wykonać kilka zadań tematycznie związanych z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy punkt gry znajdował się w innej części Kielc, dzięki czemu uczestnicy mogli zdobyć również wiedzę o historii tego miasta.

Po grze miejskiej zorganizowane zostało spotkanie z przedstawicielami Zakładu Aktywności Zawodowej „Smaczek” prowadzącego na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego stołówkę, w której zatrudnione są osoby z niepełnosprawnością. Uczestnicy wyjazdu nie tylko zapoznali się z funkcjonowaniem tego typu podmiotu ekonomii społecznej, ale również zostali wspaniale ugoszczeni przez pracowników Zakładu.

Kolejnym punktem pierwszego dnia wizyty było spotkanie z przedstawicielami Kieleckiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. W trakcie spotkania wszyscy uczestnicy zapoznali się ze strukturą obowiązującą w harcerstwie, sprawnościami, które są zdobywane oraz zasadami jakie panują w hufcu. Dzięki spotkaniu dowiedzieli się, że chorągiew prowadzi ponad 100 placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży o charakterze podwórkowym na terenie niemal całego województwa. Ponadto harcerze opowiedzieli o najważniejszych projektach realizowanych przez chorągwie na terenie województwa świętokrzyskiego m.in. takich jak Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej „Wiatraczek”, w trakcie, którego do Kielc zjeżdża ponad 5 tysięcy harcerzy z całego świata.

W drugim dniu wyjazdu uczestnicy udali się do Bałtowa, gdzie poznali funkcjonowanie Przedsiębiorstwa Społecznego Allozaur prowadzącego Jura Park (jak się okazało w trakcie spotkania, przedsiębiorstwo jest również odpowiedzialne za utworzenie Jura Parku w Krasiejowie), który później mogli zwiedzić. Kolejne w tym dniu spotkanie pozwoliło zwiększyć wiedzę uczestników w zakresie funkcjonowania Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej. Zaprezentowane zostały również dobre praktyki Stowarzyszenia na Rzez Rozwoju Gminy Bałtów „BAŁT” oraz Lokalnej Grupy Działania Krzemienny Krąg podejmowane w celu niwelowania bezrobocia wśród osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W ostatnim dniu wyjazdu miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Spółdzielni Socjalnej „Tropem Przygody”, którzy przybliżyli uczestnikom kwestie związane z zakładaniem i prowadzeniem tego rodzaju podmiotu ekonomii społecznej. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez organizatorów spotkania było przeprowadzenie dla uczestników quizu sprawdzającego ich wiedzę na temat funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej. Pytania nie należały do najłatwiejszych, sprawdzały wiedzę m.in. o funkcjonowaniu organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw społecznych, spółdzielni socjalnych, jednak wszyscy uczestnicy wyjazdu poradzili sobie z nimi bez większych trudności. Z pewnością pomocne okazały się wcześniej odbyte spotkania, które pozwoliły na zwiększenie wiedzy w tym temacie.