W ramach współpracy pomiędzy Katedrą Pedagogiki Społecznej a Fundacją Dr Clown studenci pierwszego, drugiego oraz trzeciego roku Pracy socjalnej wraz z opiekunem mgr Agnieszką Bąkowską w dniach 14-20 listopada 2022 roku mogli wziąć udział w ogólnopolskim szkoleniu dla wolontariuszy Fundacji w Szklarskiej Porębie. Celem szkolenia było podniesienie wiedzy i kwalifikacji w zakresie pracy z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami będącymi w kryzysie, w różnych typach placówek specjalnych, szpitalach i zakładach rehabilitacji.

Szczegółowy program szkolenia obejmował następującą tematykę:

1. Doktor Clown a arteterapia, czyli jak warsztat „doktora clowna” można wykorzystać do rehabilitacji społecznej i psychofizycznej osób na różnym etapie niepełnosprawności i z różnymi jej typami.
  2. Zapobieganie kryzysom oraz dezintegracji osób z niepełnosprawnością poprzez wprowadzanie elementów interwencji kryzysowej i debriefingu w zależności od fazy w procesie adaptacji do nowej sytuacji życiowej i dynamiki przebiegu procesu godzenia się z faktem niepełnej sprawności.
  3. Rehabilitacja zawodowa osób z niepełnosprawnością, metody wspierające ich integrację społeczną poprzez ich włączanie do aktywności społecznych.
  4. Wykorzystanie metodologii „terapii śmiechem” we wspomaganiu terapii stanów lękowych, obniżenia nastroju oraz depresji u osób z niepełnosprawnością. Również stanów lękowych pogłębionych przez izolację wynikającą z pandemii.
  5. Sztuka komunikacji – specyfika kontaktu i budowania relacji osób z niepełnosprawnością i jej otoczeniem.
  6. Wybrane metody muzykoterapii: ruch jako metoda terapeutyczna – podstawy relaksacji – wykorzystanie muzyki w procesie terapeutycznym.