W dniu 14 grudnia 2023 roku została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Dziekanką Wydziału Nauk Społecznych Prof. UO, dr hab. Anną Weissbrot-Koziarską i Stowarzyszeniem Pro Liberis Silesiae, reprezentowanym przez Prezes dr Małgorzatę Wysdak i Członkinię Zarządu Barbarę Loch.
Jednym z celów Stowarzyszenia jest wyzwalanie i wspieranie inicjatyw społecznych zmierzających do wzbogacania możliwości edukacji i wychowania dzieci i młodzieży poprzez wykorzystanie metody Montessori. Podpisanie umowy to kolejny krok  w procesie szerzenia wiedzy i wdrażania modelu edukacji w oparciu o metodę montessoriańską. Pierwszym krokiem było zorganizowanie w dniach 2-4 czerwca 2023 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego Polskich Dni Montessori.  Wzięło w nich udział niemal 250 uczestniczek i uczestników zaangażowanych w edukację dzieci i młodzieży.
Współpraca na podstawie podpisanej umowy pozwoli studentkom i studentom takich kierunków jak Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna, Pedagogika specjalna, Praca socjalna, Socjologia i Psychologia oraz studentom kierunków nauczycielskich aktywnie uczestniczyć w ramach praktyk w działalności placówek opierających procesy nauczania i wychowania na metodzie stworzonej przez włoską lekarkę Marię Montessori.
Jesteśmy przekonani, że teoretyczna wiedza i praktyczna umiejętność zastosowania metody Montessori w pracy z dziećmi i młodzieżą przez absolwentów Uniwersytetu Opolskiego pozwoli im w pełni wykorzystać potencjał młodych ludzi do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w poczuciu własnej wartości i skuteczności.