Wysokie oceny w ewaluacji nauczanych dyscyplin, możliwość studiowania w międzynarodowym gronie, wymiany międzynarodowe i przyjazne studentom miasto. Dlatego warto studiować właśnie na Uniwersytecie Opolskim. Rekrutacja trwa.
Jesteśmy młodą uczelnią (w 2024 r. będziemy obchodzić 30-lecie), ale mamy duże osiągnięcia dydaktyczne i naukowe oraz kilkadziesiąt lat tradycji akademickich. Wcześniej funkcjonowała tu Wyższa Szkoła Pedagogiczna. W ostatniej ewaluacji Ministerstwa Edukacji i Nauki za lata 2017-2021, czyli ocenie jakości działalności naukowej, uzyskaliśmy jedną ocenę A+, sześć ocen A i dziesięć ocen B+. To znaczy, że w każdej z ocenianych dyscyplin, mamy pełne uprawnienia awansowe, czyli możemy nadawać stopnie doktora i doktora habilitowanego.
Jesteśmy też wysoko w prestiżowych rankingach ogólnopolskich i wciąż pniemy się wyżej. W rankingu uniwersytetów w 2019 r. zajmowaliśmy 16. pozycję, a w 2022 r. byliśmy już na 9 miejscu. W ostatnim rankingu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” znaleźliśmy się na 30 miejscu wśród blisko stu ankietowanych uczelni w kraju, a w 2018 r. byliśmy jeszcze na 60. miejscu tego zestawienia. Przez 4 lata wykonaliśmy więc skok aż o 30 pozycji!
UO ma mocno rozwiniętą współpracę zagraniczną. Jesteśmy w programie Erasmus+, w ramach którego podpisaliśmy umowy z 209 uczelniami z 27 krajów Unii Europejskiej. Mamy też umowy bilateralne z 28 uczelniami z 27 innych krajów świata. Także tak odległych, jak Australia, Stany Zjednoczone, Brazylia, Kambodża, Indonezja, Wietnam, Kazachstan czy Meksyk.
Możesz nawet, studiując na UO, zdobywać dyplomy zagranicznych uczelni! Chcesz, kończąc studia, mieć jednocześnie dyplom uczelni polskiej, francuskiej i niemieckiej? Studiuj w ramach programu Europa Master i zdobądź dyplomy magisterskie Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu w Dijon (Francja) i Uniwersytetu w Moguncji (Niemcy).
Na różne sposoby! Możesz należeć do licznych kół naukowych i organizacji studenckich, wzbogacać w nich swoją wiedzę, zainteresowania albo sprawdzać się jako organizator wydarzeń. Możesz działać w bardzo prężnym Samorządzie Studenckim UO, śpiewać w Chórze Akademickim, być dziennikarzem w studenckich mediach UO (Radio Sygnały, Telewizja SETA, „Gazeta Studencka”), rozwijać swoje pasje sportowe (Klub Uczelniany AZS), być wolontariuszem albo młodym przedsiębiorcą i skorzystać ze wsparcia (mamy Inkubator Przedsiębiorczości).