Studenci Uniwersytetu Opolskiego, pod opieką Pana dr Piotra Sikory,  rozpoczęli realizację projektu socjalnego pt. Utworzenie redakcji kwartalnika „Empowerment Senior” przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Kluczborku

23 marca 2023 r.  na zaproszenie Pani Marii Stańskiej, która jest prezesem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kluczborku, odbyło się spotkanie ze studentami Uniwersytetu Opolskiego, którzy realizują projekt socjalny pt. Utworzenie redakcji kwartalnika „Empowerment Senior” przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Kluczborku. Spotkanie inauguracyjne otworzył wykładem Pan dr Piotr Sikora z Uniwersytetu Opolskiego. Na spotkaniu obecna była także Pani Agnieszka Bąkowska, Opiekun Naukowy UTW w Kluczborku z Uniwersytetu Opolskiego.

Stowarzyszenie działa od 2004 roku. Podstawową formą działalności Uniwersytetu III Wieku są wykłady dla słuchaczy, które odbywają się 1 raz w tygodniu, w każdy czwartek, o godz. 16.00, w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kluczborku. Są to wykłady z zakresu medycyny, zwłaszcza geriatrii, polityki społecznej, ale również historii i literatury. Słuchacze Uniwersytetu biorą udział w zajęciach sekcji zainteresowań takich jak: komputerowe, muzykoterapii, literackiej, turystycznej i historycznej. „Przecież współczesny senior ma pasje, które powodują, że życie zaczyna się od nowa, nawiązuje się nowe znajomości, przyjaźnie, poznaje się nowe miejsca, kolekcjonuje się wspomnienia. Można też pisać, dzielić się tym wszystkim z innymi, zostawić coś dla przyszłych pokoleń. To może być wspomnienie z dzieciństwa, historia rodzinna, zapomniany zawód czy bajka napisana dla swoich wnuków lub  wiersz,  by ocalić choć cząstkę siebie” – takie przykłady m.in. przywoływał Pan doktor Piotr Sikora mówiąc o działalności piśmienniczej seniorów, tym samym zachęcając do włączenia się w działalność piśmienniczą na łamach czasopisma, które powstało przede wszystkim dla seniorów i o nich samych. Wspominał też znane osoby z Kluczborka, których historie można opisać na łamach czasopisma „Empowerment Senior”.

Starość to nie koniec życia, przejście na emeryturę nie musi oznaczać izolacji i samotności, jeśli tylko są chęci i wsparcie można dalej się realizować i odkrywać jeszcze nieznane, a przede wszystkim dzielić się radą i wiedzą z innymi. Przecież „ jeszcze w zielone gramy (…) Jeszcze się spełnią nasze, piękne dni, marzenia, plany” – jak w piosence poetyckiej napisanej przez Wojciecha Młynarskiego. Seniorzy to bardzo ważna grupa społeczna. Warto korzystać z ich mądrości, doświadczenia życiowego i zawodowego. Bardzo ważna jest ich aktywizacja, a cykliczne spotkania w szerszym gronie to świetna okazja aby również otworzyć się na drugiego człowieka. Celem działalności UTW jest rozbudzenie zainteresowań seniorów, poszerzanie wiedzy,  a także wykorzystanie ich potencjału.

Studenci II roku Pracy socjalnej Pani Aleksandra Niciejewska, Pani Joanna Dendewicz oraz Pan Artur Szymański rozpoczęli projekt socjalny, którego promotorem jest Pan dr Piotr Sikora. Celem projektu jest stworzenie redakcji kwartalnika „Empowerment Senior przy UTW w Kluczborku”. Po inauguracyjnym spotkaniu wiemy już, że kluczborskim seniorom bardzo spodobał się ten pomysł i kartki schowane do szuflady, ich nieznana twórczość ujrzy niebawem światło dzienne na łamach czasopisma.

Opracowała: Aleksandra Niciejewska