Zaznacz stronę
Dzień pierwszy: 18 marca 2024 r.

Posterowa Sesja Naukowa pt. Współczesne problemy i kwestie społecznie
Moderatorzy: Prof. UO, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, mgr Sławomir Kania

Studencka sesja posterowa jest okazją do dyskusji wokół problemów i kwestii społecznych. Obecne wyzwania stawiane przed pedagogami, psychologami oraz pracownikami socjalnymi inspirują do poszukiwania nowych metod pracy. Zapraszamy studentów wszystkich kierunków do dzielenia się swoimi pomysłami w formie plakatowej prezentacji naukowej.

Tematyka posterów:
Przemoc domowa jako problem społeczny – Kalina Friedman, Katarzyna Kasprzycka
Fomo, czyli lęk przed odłączaniem jako problem społeczny – Joanna Trembulak, Ilona Frączek, Nina Szmytkowska, Daniel Zając
Wyzwania edukacji seksualnej jako problem społeczny – Martyna Barańska, Ewelina Geschlecht
Porzucenie dziecka jako problem społeczny – Ewelina Krohn, Evelina Podlesna
Pornografia jako problem społeczny – Gracjan Arias Isaza
Prostytucja w Polsce jako problem społeczny – Sabina Wachowska, Oliwia Dąbrowska
Fonoholizm – Kalina Friedman, Agnieszka Kasprzycka
Niepełnosprawność  – Katarzyna Kasprzycka, Josef Plitzko
Streetworking – przyszłość resocjalizacji? – Ania Rezacz

Prowadzący: Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych, Katedra Pedagogiki Społecznej

Sesja warsztatowa
W godzinach 11:00-12:00 ,,Nie masz psychy powiedzieć STOP” – warsztaty z zakresu profilaktyki uzależnień skierowany do młodzieży akademickiej. Zajęcia  składają się z 3 bloków. Każdy z nich porusza tematykę najbardziej popularnych wśród studentów środków psychoaktywnych.

Miejsce: hol Wydziału Nauk Społecznych, ul. Oleska 48
Kontakt: mgr Sławomir Kania (slawomir.kania@uni.opole.pl)

Dzień drugi: 19 marca 2024 r.

Twórcze łączenie teorii i praktyki działania społecznego 
Moderatorzy: Prof. UO, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, mgr Sławomir Kania

„Twórcze łączenie teorii i praktyki działania społecznego” to dzień spotkań, warsztatów i wykładów, który jest okazją do zaprezentowania najnowszych obszarów zainteresowań badawczych i praktycznych pracowników oraz współpracowników Katedry Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Opolskiego.

Harmonogram dnia
10:00-10:45 – Zagadnienia etyczne wpisane w ontologiczną strukturę pracy socjalnej – Prof. Arkadiusz Żukiewicz (online Microsoft-Teams) 11:00-11:30– Strategie logoprofilaktyczne –  dr Katarzyna Jarosz, sala 102 INP

Miejsce: Microsoft-Teams (Kliknij tutaj) / sala 102
Kontakt: mgr Sławomir Kania (slawomir.kania@uni.opole.pl)

Dzień trzeci: 20 marca 2024 r.

Prawo w pracy socjalnej
Moderatorzy: mgr Sławomir Kania

Spotkanie przygotowana przez studentów IV roku Prawa , dotycząca tematyki praw i obowiązków pracownika socjalnego oraz ukierunkowane na prawną perspektywę działalności pracownika socjalnego z uwzględnieniem procedury odebrania dziecka z rodziny. Jest to procedura, mogąca rodzić kontrowersję, jak i też różne emocje. Studenci też z tego tytułu przedstawią prawny punkt widzenia na środki, które są stosowane w przeciwdziałaniu przemocy wobec dziecka oraz  w odpowiedzi na zaniedbanie ze strony opiekunów prawnych.

W godzinach 10:00-12:00 – Procedury odbierania dziecka z rodziny – Prelekcja studentów IV Prawa

Miejsce: sala 154, ul. Oleska 48
Kontakt: mgr Sławomir Kania (slawomir.kania@uni.opole.pl)

Dzień czwarty: 21 marca 2024 r.

Dzień Wolontariatu i NGO
Moderatorzy: mgr Sławomir Kania

Wolontariat może tworzyć przestrzeń dla samorozwoju. Jest formą działalności człowieka, która sprawia, że czujemy się potrzebni innym, co w konsekwencji wzbogaca naszą osobowość. Udział w wolontariacie jest przystankiem do pełnienia różnych ról społecznych, w tym zawodowych, takich jak pracownik socjalny czy pedagog społeczny. Jednak, jak do każdej działalności, tak i do bycia wolontariuszem, trzeba się dobrze przygotować. W tym celu wsparciem służy wiele instytucji i organizacji. Jednymi z nich są NGO-sy. Proponujemy spotkanie z przedstawicielami NGO, które ma na celu przybliżenie sylwetki wolontariusza, specyfiki funkcjonowania wolontariatu w strukturach NGO oraz promowanie wolontariatu, jako drogi rozwoju zawodowego i społecznego jednostki.

Ramowy plan spotkań
W godzinach 10:00-11:00  –  Fundacja Uniwersum Młodych  – spotkanie ma celu zaprezentowanie działalności Fundacji w zakresie wspieranie rozwoju dzieci, młodzieży oraz młodych dorosłych poprzez dostarczanie wszechstronnej pomocy edukacyjnej, eliminowaniu nierówności, badania rynku i potrzeb młodych oraz promowanie zdrowego rozwoju psychicznego uczniów i młodych dorosłych. innymi wyzwaniami życiowymi.
W godzinach 11:30-14:00Fundacja HumanDoc  – Prezentacja działalności fundacji oraz promocja możliwości wolontariatu. Druga cześć spotkania to wyjście do Centrum Edukacji i Międzykulturowej Integracji „Przejście”.

Miejsce: sala 102 INP UO, ul. Oleska 48 /  ul. Krakowska 41B Fundacja HumanDoc
Kontakt: mgr Sławomir Kania (slawomir.kania@uni.opole.pl)