Zaznacz stronę
Publikacje zwarte

NOWOŚĆ

Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. Tom 5

Autor: A. Weissbrot-Koziarska, I. Dąbrowska-Jabłońska (red. nauk.)
ISBN: 978-83-7395-841-8
Format: B5
Rok wydania: 2019, Liczba stron: 174
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego

Do rąk Czytelnika oddajemy kolejny, piąty już tom Słownika metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. Publikacja adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców: do nauczycieli akademickich, pedagogów i terapeutów, pracowników socjalnych oraz studentów. Jej celem jest zaprezentowanie rozwiązań sprzyjających włączaniu jednostek, rodzin i grup społecznych, zagrożonych marginalizacją lub wykluczonych, w nurt życia społecznego. Tom 5. zawiera 35 haseł, obszernych, napisanych w sposób przejrzysty i komunikatywny. Opisują one nie tylko definicje, ale także mają charakter kontekstowy, pokazują bowiem zjawiska, procesy, cechy specyficzne w szerszym procesie czy planie pomocowym. Autorami haseł są znawcy przedmiotu z różnych ośrodków akademickich w Polsce oraz praktycy zajmujący się wyjaśnianiem opisywanych zjawisk i pojęć.

 Okładka publikacji

Pedagogika i praca socjalna w cyklu życia. Człowiek. Rodzina. Społeczeństwo (Tom I i II)

Weissbrot-Koziarska A. (red.)
ISBN: Tom I: 978-83-63517-02-1, Tom II: 978-83-63517-03-8,
Opole 2017  Liczba stron: Tom I: 164, Tom II: 196
Wydawnictwo: TOMSON Print & Safety – Brzeg

Publikacja Koła Naukowego Pracowników Socjalnych to zbiór wystąpień wygłoszonych podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Kół Naukowych, Doktorantów i Studentów, pn. Pedagogika i praca socjalna w cyklu życia. Człowiek. Rodzina. Społeczeństwo. W konferencji wzięło udział blisko 150 przedstawicieli ośrodków naukowych z całej Polski oraz z instytucji, którym działalność pomocowa nie jest obojętna. Przekazujemy do rąk Czytelników dwa tomy. Redaktorem naukowym obu publikacji jest opiekun Koła, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof UO. Tom pierwszy dotyczy roli roli i miejsca jednostki w społeczeństwie. Drugi tom obejmuje zagadnienia związane z zadaniami, funkcjami oraz wyzwaniami, jakie stoją przed współczesną rodziną. W tomie tym znalazły się także kwestie dotyczące struktury i natury społeczeństwa oraz jego znaczenia w zachowaniu systemu wartości ogólnoludzkich (ze wstępu do publikacji).

 slownik4

Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej.Tom 4

Autor: A. Weissbrot-Koziarska, I. Dąbrowska-Jabłońska (red. nauk.)
ISBN:
978-83-7395-698-8
Format: B5
Rok wydania: 2016, Liczba stron: 188
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego

Tom IV Słownika metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej zawiera 54 hasła, ujmujące zarówno nowe zjawiska w rzeczywistości społeczno-wychowawczej, jak i te, które nie są już nowymi w naukach społecznych. Te ostatnie starano się jednak ukazać w sposób specyficzny, kontekstowy, odnosząc je do poziomu subdyscyplin.
Zawarte w Słowniku… definicje mieszczą się w trzech kategoriach działań jednostki i grup, łączących doświadczenia i refleksję opartą na aktualnej wiedzy z obszaru nauk społecznych i humanistycznych. Druga kategoria definicji obejmuje różne opisy działań terapeutycznych, koncentrując się przede wszystkim na konieczności posiadania określonych kompetencji osób z nich korzystających w relacjach z drugim człowiekiem. Trzecia kategoria definicji to pojęcia, które nie są nowe w naukach społecznych czy humanistycznych, jednak zostały one przedstawione w specyficzny sposób uwzględniający charakter Słownika... Wszystkie pojęcia stanowią esencję prezentowanych treści, co jest oczywiste, gdyż nie ma w Słowniku miejsca na szczegółowe analizy.

 wykluczenie.publikacja 2016Problemy wykluczenia społecznego – stare i nowe wyzwania

Weissbrot-Koziarska A. (red.)
ISBN: 978-83-63517-01-4
Opole 2015  Liczba stron: 224
Wydawnictwo: Create WWW – Tomasz Sokół

Publikacja Koła Naukowego Pracowników Socjalnych jest zbiorem wystąpień wygłoszonych podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Kół Naukowych, Doktorantów i Studentów, pt. Problem wykluczenia społecznego – stare i nowe wyzwania. Redaktorem naukowym publikacji jest opiekun Koła, dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof UO. Książka zawiera artykuły naukowe dotyczące m. in. problematyki funkcjonowania osób starszych, bezdomnych, wsparcia jednostek i rodzin, streetworkingu i wolontariatu.

 slownikt.3Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. Tom 3

A. Weissbrot-Koziarska, I. Dąbrowska-Jabłońska (red. nauk.)
ISBN: 978-83-7395-606-3
Format: B5 Rok wydania: 2014 Liczba stron: 176
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego

Trzeci tom Słownika.., zawiera 46 haseł odnoszących się do różnych aspektów form, metod i technik oddziaływań podejmowanych w ramach działań edukacyjnych, skoncentrowanych w obszarze pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. Nowe terminy, określające nowe wydarzenia, sytuacje i procesy społeczne, odzwierciedlają dynamikę rozwoju metodyki pracy pedagogicznej w tych trzech obszarach, jak również wynikają ze zmian społecznych w różnych ich wymiarach (makro, mezo, mikro). Ten aspekt jest widoczny nie tylko w tym tomie, ale też w poprzednich. Taką perspektywę będzie można również dostrzec w tomie czwartym, nad którym prace dobiegają już końca. Mamy nadzieję, że i on zostanie życzliwie przyjęty przez naszych Czytelników.

slownik2

Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. Tom 2

Anna Weissbrot-Koziarska, Iwona Dąbrowska-Jabłońska (red. nauk.)
ISBN: 978-83-7395-545-5
Format: B5 Rok wydania: 2013 Liczba stron 185
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego

Głównym celem publikacji jest dostarczenie Czytelnikowi materiału, który będzie stanowił reprezentację tego, co aktualnie dzieje się w polu praktyki pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej jest wydawany w tzw. systemie holenderskim, co oznacza, że każdy kolejny tom zawiera hasła w zakresie całego alfabetu. Autorami haseł są z jednej strony pracownicy naukowo-dydaktyczni, z różnych ośrodków naukowych w Polsce i za granicą, którym powierzono opracowanie haseł z obszaru pojęć abstrakcyjnych, czyli tych o wyraźnym charakterze pojęć naukowych. Cechują się one dbałością o zachowanie jednoznaczności i trafności. Drugą grupę autorów stanowią osoby, będące bezpośrednio zaangażowane w rzeczywistość pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. Te definicje są zwykle opisem działań, czynności, efektów. Każde hasło posiada swój odpowiednik w języku angielskim i zakończone jest wykazem polecanej literatury przedmiotu, w zdecydowanej większości są to publikacje stosunkowo nowe, co także pokazuje rozwój pracy socjalnej, jako kształtującej się dyscypliny naukowej. Jako uzupełnienie, na końcu każdej publikacji, podano także krótkie noty biograficzne autorów haseł, dając możliwość poznania kompetencji autorów i uwierzytelniając w ten sposób prezentowane treści.

spis treści

 

Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. Tom 1

Autor: Anna Weissbrot-Koziarska , Piotr Sikora (red. nauk.)
ISBN: 978-83-7395-510-3 ISSN:
Format: B5 Rok wydania: 2012 Liczba stron: 176
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego

Celem publikacji było stworzenie wspólnej płaszczyzny do dyskusji nad aparatem pojęciowym trzech obszarów nauki, które w praktyce współistnieją, wzajemnie się przenikają i uzupełniają, tj. praca socjalna, opiekuńcza i terapeutyczna. Dzięki objaśnieniu podstawowych pojęć, opisowi najczęściej stosowanych metod, form i technik pracy dążono do uporządkowania i zaprowadzenia pewnego ładu w tych relacjach. Do rąk Czytelnika oddajemy pierwszy tom „Słownika metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej”, ale w przygotowaniu są już dwa kolejne tomy. Wszystkie są tworzone w tzw. systemie holenderskim, czyli każdy kolejny tom będzie zawierać hasła w zakresie całego alfabetu. Publikacja adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców, do nauczycieli akademickich, pedagogów i terapeutów, pracowników socjalnych oraz studentów.

spis treści

Poradnictwo socjalne dla rodzin. Podręcznik akademicki

Autor: Weissbrot-Koziarska Anna
ISBN: 978-83-7395-488-5
Format: B5 Rok wydania: 2012 Liczba stron: 182
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego

Podręcznik przedstawia podstawowe zagadnienia teoretyczne z zakresu poradnictwa, w tym poradnictwa socjalnego. Ponadto zawiera opis praktycznych działań i niezbędnych w tym celu kompetencji i umiejętności, które musi posiadać pracownik socjalny w procesie poradniczym. Autorka skupia uwagę na dyskursie wokół pojęcia poradnictwa socjalnego, zwłaszcza zaś poradnictwa socjalnego dla rodzin – jednego z najważniejszych obszarów działań współczesnego pracownika socjalnego. Podręcznik zawiera opis procesu komunikacji i rozwiązywania trudnych spraw, w jakie uwikłane są jednostki i ich rodziny poprzez zastosowanie odpowiednich metod, technik i narzędzi stosowanych w poradnictwie socjalnym dla rodzin.
Podręcznik adresowany jest głównie do studentów pracy socjalnej, pedagogiki, psychologii, socjologii, teologii, nauk o rodzinie. Przydatny może być także dla praktyków zajmujących się radzeniem jednostkom i rodzinom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

społeczne przystosowanie - książkaSpołeczne przystosowanie dziecka wiejskiego w młodszym wieku szkolnym, „STUDIA I MONOGRAFIE”, Nr 339.

Autor: Anna Weissbrot-Koziarska
ISBN: 83-7395-046-X
Format: B5
Rok wydania: 2004
Liczba stron: 176
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego

Autorka wychodząc ze słusznego założenia, że środowisko zamieszkania dziecka (wieś czy miasto) wywiera duży wpływ na proces socjalizacji i przystosowania dziecka w młodszym wieku szkolnym. Książka ma charakter teoretyczno-badawczy, w której przedstawione są bogate, zróżnicowane czynniki rodziny wpływające na społeczne przystosowanie dziecka. Stawiane przez autorkę pytania mają rangę problemów społecznych i zwracają uwagę na fakt funkcjonowania dzieci wiejskich w gorszych warunkach społeczno-kulturowych niż ich rówieśnicy z miasta. Recenzenci podkreślają przydatność dydaktyczną książki, po którą sięgną z zainteresowaniem dwie grupy odbiorców: studenci pedagogiki – przyszli nauczyciele i wychowawcy, którzy zechcą poznać środowisko wiejskie od strony mechanizmów regulujących życie codzienne dzieci oraz pracujący nauczyciele dla zrozumienia wielu sytuacji zdawałoby się „nie do pojęcia” dla współczesnego wychowawcy czy rodzica. Zdaniem prof. dr hab. K. Ferenz książka A. Weissbrot-Koziarskiej stanowić może doskonałą lekturę uzupełniającą przy zajęciach z zakresu pedagogiki opiekuńczej a nawet społecznej.

Spis treści

profesjonalizm zawodu - książkaProfesjonalizm zawodu nauczyciela. Konteksty teoretyczne i empiryczne. „Zeszyty Naukowe Forum Młodych Pedagów”

Autor: Anna Weissbrot-Koziarska, Joanna Janik (red.).
ISBN: 83-7395-191-1
Format: A5
Rok wydania: 2006
Liczba stron: 342
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego

Sociálna práca, manažment a ekonómia â prínosy a limity vedy pre teóriu a prax 

Pekarčík L., Janigová E., Weissbrot-Koziarska A., eds.
Verbum,vydavateľstvo Katolíckej univerzity v Ružomberku
Rużomberok 2013, ss. 382, ISBN 978-80-561-0092-9.

Artykuły
  1. Weissbrot-Koziarska A.: Słowo od redaktorów, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. T. 5 , Weissbrot-Koziarska Anna, Dąbrowska-Jabłońska Iwona (red.), Opole 2019, Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, s. 5-6.
  2. Weissbrot-Koziarska A.: Praca socjalna z cudzoziemcami, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. T. 5 , Weissbrot-Koziarska Anna, Dąbrowska-Jabłońska Iwona (red.), Opole 2019, Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, s. 95-100.
  3. Weissbrot-Koziarska A.: Sytuacja rodzin pobierających świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” w świetle przeprowadzonych badań, „Praca Socjalna” 1/2019, s. 35-49.
  4. Weissbrot-Koziarska A.: Młodzież wobec zjawiska wykluczenia społecznego, [w:] Bera Ryszard, Kwiatkowski Stefan (red.): „Młodzież wobec współczesnych zagrożeń w życiu społecznym. Wyzwania dla pedagogiki bezpieczeństwa”, 2019, Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej, ISBN 978-83-66010-35-2, s.332-409.
  5. Weissbrot-Koziarska A.: Przyczyny i skutki konfliktów między dyrektorem szkoły podstawowej a  nauczycielami, „Edukacja” 1999, nr 1 (69), WSiP, Warszawa 1999. ISSN 0239-6858.
  6. Weissbrot-Koziarska A.: Konflikty w szkole, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Opolskiego” nr 2,  A.Filipczak-Kocur, (red.), Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2000, ISSN 1426-689X, s. 49.
  7. Weissbrot-Koziarska A.: Doskonalenie pracowników socjalnych w ich opinii – opublikowany w „Problemy Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego Pracowników Socjalnych” [red.] J. Brągiel, I. Mudrecka, Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 1998. ISBN 83-87635-25-1, s. 314.
  8. Weissbrot-Koziarska A.: Warunki materialno – bytowe a przystosowanie społeczne dzieci z rodzin wiejskich, „Edukacja” 2000, nr 2 (70), WSiP, Warszawa 2000. ISSN 0239-6858
  9. Weissbrot-Koziarska A.: Pozytywny i negatywny wpływ telewizji na kształtowanie zainteresowań u dzieci, [w] O człowieka w człowieku, Z. Łomny, (red.), Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole, 2000, ISBN 83-87635-95-2, s. 398.
  10. Weissbrot-Koziarska A.: Współdziałanie rodziny i szkoły w pracy z dzieckiem dyslektycznym, [w:] Dysleksja rozwojowa – rozpoznanie problemu i praca z uczniem dysfunkcyjnym, red. E. Jedrzejowska, Wyd. Uczelniane Centrum Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli „ANDRAGOG”, Opole 2003. ISBN 83-910748-5-4, s. 148.
  11. Weissbrot-Koziarska A.: Aktywizujące metody pracy w warsztacie terapii zajęciowej z dziećmi przejawiającymi  zaburzenia w zachowaniu, [w:]Praca socjalna wobec rzeczywistych i potencjalnych zagrożeń człowieka, J.Brągiel, P.Sikora (red.), Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2005, ISBN 83-7395-128-8, s. 266.
  12. Weissbrot-Koziarska A.: Nauczyciel kontra dyslekytyk, [w:] Dysleksja rozwojowa. Obszary trudności, E. Jędrzejowska, (red.), Wyd. Uczelniane Centrum Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli „ANDRAGOG” i WSHE w Brzegu. Brzeg 2005, s. 92-97.
  13. Weissbrot-Koziarska A.: Szkoła jako środowisko opiekuńczo-wychowawcze,[w:] Formy opieki, wychowania i wsparcia w zreformowanym systemie pomocy społecznej, J. Brągiel, S. Badora, (red.),Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2005, ISBN 83-7395-139-3, s. 595.
  14. Weissbrot-Koziarska A.: Rodzice i nauczyciele- wędrowcy w poszukiwaniu wspólnych rozwiązań wychowawczych, [w:] Człowiek na edukacyjnej fali. Współczesne konteksty edukacji dorosłych, (red.) Podgórny M., Wyd. Impuls, Kraków 2005. ISBN 83-7308-585-8, s. 469.
  15. Weissbrot-Koziarska A.: Społeczne funkcjonowanie dziecka wiejskiego w szkole, „Zeszyty Naukowe Forum Młodych Pedagogów” Zeszyt 9. „W poszukiwaniu nowoczesnej szkoły”. Nyczaj-Drąg M., Olczak A., (red.), Wyd. Impuls. Kraków 2005; s. 211-226.
  16. Weissbrot-Koziarska A.: Wpływ rodziny na funkcjonowanie społeczne dziecka w młodszym wieku szkolnym, „Studia i Rozprawy.” S. Korczyński, (red.), Wyd. Opolskie Centrum Kształcenia, Opole, 2006, ISBN 83-921611-1-4, s. 31-42.
  17. Weissbrot-Koziarska A.: Dydaktyczno-wychowawcza działalność nauczyciela w szkole wiejskiej i miejskiej, [w:] Profesjonalizm zawodu nauczyciela. Konteksty teoretyczne i empiryczne, „Zeszyty Naukowe Forum Młodych Pedagogów”. Zeszyt 10. Anna Weissbrot-Koziarska, Joanna Janik (red.), Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2006. ISBN 83-7395-191-1, s. 266.
  18. Weissbrot-Koziarska A.: Programy profilaktyczne w szkole. [w:] Strategie rozwiązywania problemów uzależnień. red. S. Badora, I. Mudrecka, Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2006. ISBN 83-7395-164-8, s. 338.
  19. Weissbrot-Koziarska A.: Pomoc koleżeńska dziecku niepełnosprawnemu w klasie integracyjnej, [w:] Wolontariat i samopomoc-podstawowe wymiary sprawiedliwości w społeczeństwie ryzyka, Środkowoeuropejskie Forum Teorii i Praktyki Pracy Socjalnej.  P.Sikora (red.), Wyd. Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego i Regionalny Ośrodek Polityki społecznej w Opolu, Opole, 2007. ISBN: 978-83-9166-502-2, s. 142.
  20. Weissbrot-Koziarska A.: Rodzina w sieci konsumpcji,[w:] Rodzinne uwarunkowania rozwoju dzieci z problemami edukacyjnymi, J. Żarczyńska-Hyla (red.), Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2008. ISBN: 978-83-7395-308-6, s. 149.
  21. Weissbrot-Koziarska A.: Poradnictwo rodzinne dla rodzin dysfunkcyjnych, „Zeszyty Naukowe Forum Młodych Pedagogów”. Edukacja a praca. (red.) R. Borzyszkowska, E. Lemańska-Lewandowska, P. Grzybowski, Wyd. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2009, ISBN 978-83-7096-711-6, s.463.
  22. Weissbrot-Koziarska A.: The edutacional reality in country schools.Cobpemehh Hay Becthk. Nr 4 (86) 2010, Białgoród, ISSN 1561-6886, s.92.
  23. Weissbrot-Koziarska A.: Poradnictwo socjalne dla rodzin ubogich, [w:]Nowe przestrzenie działania w pracy socjalnej w wymiarze etyczno-prakseologicznym. Czechowska-Bieluga M, Kanios A., Adamowska L. (red.), wyd. Impuls, Kraków 2010, ISBN 978-83-7587-443-3, s.101-108.
  24. Weissbrot-Koziarska A.: Profilaktyczna działalność pedagogów szkolnych w zapobieganiu uczniowskiej agresji, [w:] Zdrava Skola, M. Valihorowa, L. Kaliska (Ed.),  Banska Bystrica 2010, ISBN 978-80-557-0111-0, s. 519-526.
  25. Weissbrot-Koziarska A.: Social policy on unemployment in Poland. [w:]Social Work in Adult Services in the European Union. J. Brągiel, I. Dąbrowska-Jabłońska, M. Payne (red.), Wyd. Wielka Brytania, 2011, ISBN 978-1-84890-027-1, s. 52-64.
  26. Weissbrot-Koziarska A.: Rodzinne poradnictwo socjalne wobec dzieci-ofiar przemocy, [w:] Paricipácia inštitúcii verejnej správy a pomáhajúcich profesii na prevencii sociálno-patologických javov u deti, mládeže a dospelých v Slovenskej republike a v iných krajinách Európskej únie. J. Hroncová (Ed.), Univerzita Mateja  Bela v Banskiej Bystricy, Banská Bystrica 2011, ISBN 978-80-557-0305-3, s. 287-291.
  27. Weissbrot-Koziarska A.: Rodzinne poradnictwo socjalne, „Empowerment.Kwartalnik Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego”. Nr 1., Opole 2011, ISSN 2083-5396, s. 19-20.
  28. Weissbrot-Koziarska A.: Rodzinne poradnictwo socjalne na rzecz ofiar przemocy domowej, „Empowerment. Kwartalnik Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego”. Nr 2, Opole 2011, ISSN 2083-5396, s 19-20.
  29. Weissbrot-Koziarska A.: Diagnoza kryzysu małżeńskiego, „Empowerment.Kwartalnik Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego”. Nr 1, Opole 2012, ISSN 2083-5396, s 15-17.
  30. Weissbrot-Koziarska A.: Kryzysy małżeńskie a społeczne funkcjonowanie dzieci.[w:] ?mev ako dar…aby každé diet’a malo rodinu. „Mosty k rodine.“ P. Papšo (Ed.), Univerzita Mateja  Bela v Banskiej Bystricy, Banská Bystrica 2011, ISBN 978-80-969616-8-9, s. 69-72.
  31. Weissbrot-Koziarska A.: Kształcenie studentów pracy socjalnej do roli doradcy w rodzinnym poradnictwie socjalnym. „Acta Humanica” 4/2011, Źilina 2011, Słowacja, ISSN 1336-5126, s. 229-234.
  32. Weissbrot-Koziarska A.: Komunikacyjne kompetencje pracownika socjalnego w procesie poradniczym, [w:] Szkoła, komunikacja i edukacja. Komunikowanie się w różnorodnych relacjach interpersonalnych. K. Czerwiński, A. Knocińska, M. Okrasa (red.), wyd. „Adam Marszałek“, Toruń 2012, ISBN 978-83-7780-320-2, s. 178-189, (rozdziała w publikacji).
  33. Weissbrot-Koziarska A.: Pracownik socjalny w procesie poradniczym rodzinom ubogim, „Empowerment. Kwartalnik Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego”. Nr 2, Opole 2012, ISSN 2083-5396, s 15-16.
  34. Weissbrot-Koziarska A.: Poradnictwo socjalne w sytuacji żałoby,„Empowerment. Kwartalnik Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego”. Nr 3, Opole 2012, ISSN 2083-5396, s 17-19.
  35. Weissbrot-Koziarska A.: Poradnictwo socjalne dla osób i rodzin bezrobotnych, „Empowerment. Kwartalnik Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego”. Nr 4, Opole 2012, ISSN 2083-5396, s. 16-18.
  36. Weissbrot-Koziarska A., Sikora P., Słowo wstępu, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. Tom 1., red. Weissbrot-Koziarska A., Sikora P., wyd. Uniwersytetu Opolskiego. Opole 2012, ISBN 978-83-7395-510-3, s. 3.
  37. Weissbrot-Koziarska A.: Znaczenie stosowania kar i nagród w procesie wychowania dziecka, „Acta Humanica” 2a/2012, Źilina 2012. Słowacja, ISSN 1336-5126, s. 132-137.
  38. Weissbrot-Koziarska A.: Ekonomiczne aspekty wychodzenia z bezdomności, [w:] Sociálna práca, manažment a ekonómia – s aplikáciou na podmienky trvalo udržateľného rozvoja sociálnych služieb, Tom 4., L. Piekarcik, E. Janigova, Wydawnictwo Katolicki Uniwersytet w Rużomberku i  Uniwersytet Opolski, Rużomberok 2012. Słowacja, ISBN 978-80-8084-911-5, s. 355-365.
  39. Weissbrot-Koziarska A.: Poradnictwo, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutyczej. Tom 1., Weissbrot-Koziarska A., Sikora P. (red.), wyd. Uniwersytetu Opolskiego. Opole 2012, ISBN 978-83-7395-510-3, s. 128 – 130.
  40. Weissbrot-Koziarska A.: Empowerment, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutyczej. Tom 1., Weissbrot-Koziarska A., Sikora P. (red.), wyd. Uniwersytetu Opolskiego. Opole 2012, ISBN 978-83-7395-510-3, s. 48 – 50.
  41. Weissbrot-Koziarska A.: Poradnictwo zawodowe, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutyczej. Tom 1., Weissbrot-Koziarska A., Sikora P. (red.), wyd. Uniwersytetu Opolskiego. Opole 2012, ISBN 978-83-7395-510-3, s. 132- 134.
  42. Weissbrot-Koziarska A.: Poradnictwo juwentologiczne, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutyczej. Tom 1., Weissbrot-Koziarska A., Sikora P. (red.), wyd. Uniwersytetu Opolskiego. Opole 2012, ISBN 978-83-7395-510-3, s. 131-132.
  43. Weissbrot-Koziarska A.: Doradztwo, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutyczej. Tom 1., Weissbrot-Koziarska A., Sikora P. (red.), wyd. Uniwersytetu Opolskiego. Opole 2012, ISBN 978-83-7395-510-3, s. 41-42.
  44. Weissbrot-Koziarska A.: Kontrakt socjalny, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutyczej. Tom 2., Weissbrot-Koziarska A., Dąbrowska-Jabłońska I. (red.), wyd. Uniwersytetu Opolskiego. Opole 2013, ISBN 978-83-7395-510-3.
  45. Weissbrot-Koziarska A.: Edukacyjna rola zabawy w procesie prawidłowego rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym, [w:] Hodnotova orientace zaku zakladni skoly. Sbornik mezinarodni studentske spoluprace. Pavla Vyhnalkova (Ed.). Nakladatelstvi Hanex, Ołomuniec 2012, ISBN 978-80-7409 052-3.
  46. Weissbrot-Koziarska A.: Rola rodziny w kształtowaniu tożsamości dziecka,[w:] Rodzicielstwo w kontekście wychowania i edukacji. J. Brągiel, P. E. Kaniok, A. Kurcz (red.), Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2013, ISBN 978-83-7395-526-4, s. 107-120. (rozdział w publikacji).
  47. Weissbrot-Koziarska A., M. Masnyk: Problematyka polskiej mniejszości narodowej na Śląsku Opolskim w powieści i literaturze faktu, [w:] Pedagogiczne refleksje… Księga jubileuszowa dedykowana Profesor Józefie Brągiel, B. Górnicka, A. Kurcz (red.), Wydawnictwo Uniwersytetu opolskiego, Opole 2012, ISBN 978-83-7395-536-3, s. 257- 266.
  48. Weissbrot-Koziarska A.: Instrumenty polityki społecznej państwa wykorzystywane w poradnictwie socjalnym dla osób bezrobotnych,„Empowerment. Kwartalnik Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego”. Nr 1, Opole 2013, ISSN 2083-5396, s 16-18.
  49. Weissbrot-Koziarska A.: Poradnictwo socjalne dla rodzin sprawujących opiekę nad osobą z zaburzeniami psychicznymi, „Empowerment. Kwartalnik Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego”. Nr 2, Opole 2013, ISSN 2083-5396, s 12-13.
  50. Weissbrot-Koziarska A.: (Po)rada w kryzysie małżeńskim, [w:] Teoria i praktyka działań komunikacyjnych, A. Grabowiec, J. Kryza, K. Zielińska (red.) Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2013, ISBN 978-83-7780-683-8, s. 91-103, (rozdział w publikacji).
  51. Weissbrot-Koziarska A., Dąbrowska-Jabłońska I., Słowo wstępu,, [w:]Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej.Tom 2., red. A. Weissbrot-Koziarska, I. Dąbrowska-Jabłońska, Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2013, s. 3, ISBN 978-83-7395-510-3.
  52. Weissbrot-Koziarska A.: Pracownik socjalny w procesie poradniczym dla osób z chorobą psychiczną w placówce pomocowej, „Empowerment. Kwartalnik Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego”. Nr 3 (9), Opole 2013, ISSN 2083-5396, s 16-19.
  53. Weissbrot-Koziarska A., Dąbrowska-Jabłońska I.: Pomoc społeczna – ułomności i zadania, [w:] Zagrożenia człowieka i idei sprawiedliwości społecznej, red. T. Pilch, T. Sosnowski, Warszawa 2013, s. 113-126, ISBN: 978-83-62015-70-2.
  54. Weissbrot-Koziarska A.: Współdziałanie nauczycieli i rodziców w eliminowaniu trudności wychowawczych,  [w:] Sociální pedagogika v kontextu životních etap člověka, red. M. Nargel, E. Janigova, E. Jarosz, M. Juzl, Brno 2013, 152-164, ISBN: 978-80-87182-43-7,  s. 658-668.
  55. Weissbrot-Koziarska A., Pomoc społeczna a jakość życia osób starszych,[w:] Sociálna práca, manažment a ekonómia â prínosy a limity vedy pre teóriu a prax, red. Lubomír Pekarčík, Emília Janigová, Anna Weissbrot-Koziarska, Verbum,vydavateľstvo Katolíckej univerzity v Ružomberku, Rużomberok 2013. 382 s. ISBN 978-80-561-0092-9, s. 337-346.
  56. Weissbrot-Koziarska A., Rodzinny wywiad środowiskowy, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej, red. A. Weissbrot-Koziarska, I. Dąbrowska-Jabłońska, tom 3, wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2014, ISBN: 978-83-7395-606-3, s. 125-129.
  57. Weissbrot-Koziarska A., Poradnictwo socjalne dla osób starszych – zaniedbany obszar działań pomocowych, „Empowerment. Kwartalnik Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego”, nr 4 (10) Opole 2013, s. 16-17, ISSN: 2083-5396.
  58. WEISSBROT-KOZIARSKA A.: Pracownik socjalny w spotkaniu z klientem, „Empowerment. Kwartalnik Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego”, nr 1 (11) marzec 2014, s. 15-16.
  59. Weissbrot-Koziarska A., Pracownik socjalny w sytuacji konfliktu wartości – walczyć czy dać sobie spokój, [w:] Konflikt – negocjacje – kultura – komunikacja. Psychospołeczne uwarunkowania i aplikacje. Red. A. Stefańska, A. Knocińska, E. Kwiatkowska, Wyd. Adam Marszałek i  UMCS Lublin, Toruń 2014, ISBN 978-83-7780-989-1, s. 176 – 187.
  60. Weissbrot-Koziarska A., Dialog międzypokoleniowy – wspólnym celem Europy, [w:] Aspekty starzenia się organizmu, red. O. Zhuk, I. Dzieńdziora, Wyd. Państwowa Medyczna wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, Opole 2014, ISBN 978-83-935324-6-9, s. 11-23.
  61. Weissbrot-Koziarska A., Dąbrowska-Jabłońska I.: Słowo od redaktorów, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej, Tom 3, red. A. Weissbrot-Koziarska, I. Dąbrowska-Jabłońska, Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2014, ISBN 978-83-7395-606-3, s. 5-6.
  62. Weissbrot-Koziarska A., Rodzinny wywiad środowiskowy, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej, Tom 3, red. A. Weissbrot-Koziarska, I. Dąbrowska-Jabłońska, Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2014, ISBN 978-83-7395-606-3, s. 125-129.
  63. Weissbrot-Koziarska A., Poradnictwo dla seniorów – zaniedbany obszar działań pomocowych, [w:] Rozumienie w starości, red. K. Łangowska-Marcinowska, Z. Markiewicz, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji, Opole 2014, ISBN 978-83-62683-58-1, 978-83-7611-206-1, s. 69-82.
  64. Weissbrot-Koziarska A., Współczesne problemy społeczne jako wyzwanie dla etyki zawodowej pracowników socjalnych, [w:]  Współczesne oblicza pomocy społecznej i pracy socjalnej, red. M. Czechowska-Bieluga, A. Kanios, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2014, ISBN 978-83-7784-497-7, s. 13-27.
  65. Weissbrot-Koziarska A., Dojrzałość szkolna dzieci. Rodzicielskie dylematy wobec szkolnej inicjacji dzieci, [w:] Rodzicielstwo w sytuacji dezintegracji rodziny i możliwości wspomagania rodziców, red. J. Brągiel, B. Górnicka, Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2014, ISBN 978-83-7395-607-0, s. 149-161.
  66. Weissbrot-Koziarska A., Współczesny nauczyciel – przewodnik online czy offline?, [w:] Sociální pedagogika ve službě člověku a společnosti, red. S. Neslušanová, I. Emmerová, E. Jarosz, wydał Institut mezioborových studií, Brno 2014, ISBN: 978-80-88010-01-2, s. 893-900.
  67. Weissbrot-Koziarska A., Pracownik socjalny w spotkaniu z klientem, „Empowerment – Kwartalnik pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego”, Zeszyt Nr 1(11) marzec 2014, ISSN: 2083-5396, s. 15-16.
  68. Weissbrot-Koziarska A., Dylematy etyczne pracowników socjalnych,„Empowerment – Kwartalnik pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego”, Zeszyt Nr 2(12) czerwiec 2014, ISSN: 2083-5396, s. 13-14.
  69. Weissbrot-Koziarska A., Poradnictwo socjalne dla kobiet – ofiary przemocy, Empowerment – Kwartalnik pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego”, Zeszyt Nr 4(14) grudzień 2014, ISSN: 2083-5396, s. 14-16.
  70. Weissbrot-Koziarska A., Technika mediacji w poradnictwie socjalnym, „Empowerment – Kwartalnik pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego”, Zeszyt Nr 1(15) marzec 2015, ISSN: 2083-5396, s. 14-15.
  71. Weissbrot-Koziarska A.: Inicjatywy społeczne studentów pracy socjalnej Uniwersytetu Opolskiego na rzecz aktywizacji i integracji środowiska lokalnego, [w:] Badania w pracy socjalnej, red. M. Szpunar, Wydawnictwo ANWI, Gdańsk 2014, ISBN: 978-83-64728-02-0, s. 510-521.
  72. Weissbrot-Koziarska A.: Zachowania dzieci i młodzieży wyzwaniem dla etyki zawodowej współczesnych pedagogów, [w:] Sociální pedagogika ve světle společenského, institucionálního a individuálního ohrožení, Silvia Neslušanová, Miriam Niklová, Ewa Jarosz (ed.), ISBN 978-80-88010-04-3, Brno 2015, s. 588-595.
  73. Weissbrot-Koziarska A.: Pracownik socjalny mediatorem w sytuacjach kryzysowych w rodzinie, [w:] Człowiek w wielowymiarowym obszarze działań społecznych. Kreacja, pomoc, interwencja, red. W. J. Maliszewski, M. Fiedor, M. Drzewowski, Piła 2015, ISBN: 978-83-62617-59-3, s. 115-126.
  74. Weissbrot-Koziarska A.: Inicjatywy społeczne studentów pracy socjalnej Uniwersytetu Opolskiego na rzecz aktywizacji i integracji środowiska lokalnego, [w:] Badania w pracy socjalnej, red. M. Szpunar, Wydawnictwo ANWI, Gdańsk 2014, ISBN: 978-83-64728-02-0, s. 510-521.
  75. Weissbrot-Koziarska A., Wstęp, [w:] Problemy wykluczenia społecznego – stare i nowe wyzwania, red. Weissbrot-Koziarska A., Wydawnictwo Create WWW – Tomasz Sokół, Opole 2015, ISBN 978-83-63517-01-4, s. 5-6.
  76. Weissbrot-Koziarska A., Poradnictwo socjalne dla rodzin – niezdefiniowany obszar pracy socjalnej, [w:] Rodzina w pracy socjalnej – aktualne wyzwania i rozwiązania, red. T. Biernat, J. T. Malinowski, K. M. Wasilewska-Ostrowska,  Wydawnictwo Akapit, Toruń 2015, ISBN: 978-83-63955-34-2, s. 161-174.
  77. Weissbrot-Koziarska A., Dąbrowska-Jabłońska I., Słowo od redaktorów, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej, Tom 4, red. A. Weissbrot-Koziarska, I. Dąbrowska-Jabłońska, Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2016, ISBN 978-83-7395-698-8, s. 5-6.
  78. Weissbrot-Koziarska A., Mediacje rodzinne w pracy socjalnej, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej, Tom 4, red. A. Weissbrot-Koziarska, I. Dąbrowska-Jabłońska, Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2016, ISBN 978-83-7395-698-8, 66-70.
  79. Weissbrot-Koziarska A., Poradnictwo socjalne, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej, Tom 4, red. A. Weissbrot-Koziarska, I. Dąbrowska-Jabłońska, Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2016, ISBN 978-83-7395-698-8, 98-103.
  80. Weissbrot-Koziarska A., Procedura „Niebieskie Karty“, [w:] Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej, Tom 4, red. A. Weissbrot-Koziarska, I. Dąbrowska-Jabłońska, Wyd. Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2016, ISBN 978-83-7395-698-8, 107-113.
  81. Weissbrot-Koziarska A., Kompetencje przedstawicieli podmiotów lokalnej polityki społecznej w walce z przemocą, [w:] Polityka społeczna wobec wyzwań demograficznych i przemian społecznych, red. A. Furmańska-Maruszak, A. Wójtewicz, Wydawnictwo Edukacyjne Akapit, Toruń 2016, ISBN 978-83-63955-43-4, s. 237-253.
  82. Weissbrot-Koziarska A., Pasterz wśród owiec, czyli kilka słów o dyrektorowaniu, [w:] Obszary i przestrzenie edukacji. Meandry – konteksty – dylematy. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Zenonowi Jasińskiemu, red. E. Karcz-Taranowicz, Uniwersytet Opolski, Opole 2016. ISBN 978-83-7395-7-5-3, s. 565-572.
  83. Weissbrot-Koziarska A., Pedagogika społeczna – praca socjalna – zbiory rozłączne?, [w:] Sociální pedagogika 2016. Budoucnost Evropy; Řešení sociálně kulturních problémů, Miloslav Jůzl, Ewa Jarosz, Dagmar Marková, Silvia Neslušanová (ed.), ISBN 978-80-88010-07-4, Brno 2016, s. 564-570.
  84. Weissbrot-Koziarska A., Asystent osoby starszej. Konieczność kształcenia do nowej specjalności w pracy socjalnej, „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio J. Paedagogia-Psychologia”, 2016/29, s. 127-137.
  85.  Weissbrot-Koziarska A.,  Kto obroni najsłabszych, czyli bezradność staruszków wobec przemocy, [w:] Aktywność seniora jako wartość podmiotowa, red. M. Kapica, T. Olewicz, Opole 2016, s. 91-101.
  86. Weissbrot-Koziarska A., The material status of family as a factor determining educational inequalities of children and youth. [w:] A. Brismark, A. Hulling, E. Konieczna, M. Pogorzelska (red.),  Challenges to social diversity. A map of problems and proposals for “good practices”, ISBN 978-83-7395-710-7, Karlstad University, Uniwersytet Opolski, Opole 2016, s. 45-61.
  87. Weissbrot – Koziarska A.: Deontologia pracownika socjalnego, w: A. Zych, J. Vetulani, P. Pawłowski, P. Błędowski (red.), Encyklopedia starości, starzenia się i niepełnosprawności1, Katowice 2017, ISBN: 978-83-60781-25-8, s. 330 -335.
  88. Weissbrot – Koziarska A: Dylematy etyczne pracownika socjalnego w pracy z osobami starszymi, w: A.A. Zych, J. Vetulani, P. Pawłowski, P. Błędowski (red.), Encyklopedia starości, starzenia się i niepełnosprawności1, Katowice 2017, ISBN 978-83-60781-25-8,. s. 379-383.
  89. Weissbrot – Koziarska Anna: Poradnictwo socjalne dla osób starszych, w: A.A. Zych, J. Vetulani, P. Pawłowski, P. Błędowski (red.), Encyklopedia starości, starzenia się i niepełnosprawności3, Katowice 2017, ISBN 978-83-60781-25-8.
  90. Weissbrot – Koziarska A.: Poradnictwo socjalne dla osób starszych z zaburzeniami psychicznymi, w: A.A. Zych, J. Vetulani, P. Pawłowski, P. Błędowski (red.), Encyklopedia starości, starzenia się i niepełnosprawności4, Katowice 2017, ISBN 978-83-60781-25-8..
  91. Weissbrot – Koziarska A. (red.) Rodzicielstwo w sieci, w: J. Brągiel, B. Górnicka (): Rodzicielstwo w obliczu trudności i problemów życiowych oraz ich przezwyciężanie, Opole 2017, s. 65- 73.
  92. Weissbrot – Koziarska A.: Ponadczasowa działalność edukacyjna Profesora Kazimierza Twardowskiego, w: „Ruch Pedagogiczny” nr 3/2018.
  93. Weissbrot – Koziarska A.: W pułapce samotności: pracownik socjalny wobec wykluczenia samotnych seniorów z lokalnej przestrzeni społecznej, w: Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio J. Paedagogia-Psychologia, tom 30 nr 4/2017, s. 133-145.
  94. Weissbrot – Koziarska A: Współdziałanie rodziców i nauczycieli przedszkola w przygotowaniu dziecka do podjęcia nauki szkolnej. w: „Roczniki Pedagogiczne” Vol 10 (49) (2018), nr 4, ISSN: 2080-850X.
  95. Weissbrot – Koziarska Anna: Henryk Rowid – założyciel i redaktor naczelny miesięcznika „Ruch Pedagogiczny, w: „Ruch Pedagogiczny” nr 1/2017.
  96. Weissbrot – Koziarska A: „Szkiełko i oko czy uczucie i wiara” – dylematy pracownika socjalnego, w: Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio J. Paedagogia-Psychologia, tom 30 nr 2/2017, s. 177-189.
  97. Weissbrot – Koziarska A: Na styku pedagogiki i katechetyki Septuaginta pedagogiczno-katechetyczna. Księga jubileuszowa dedykowana Księdzu Profesorowi Zbigniewowi Markowi SJ w siedemdziesiątą rocznicę urodzin, red. Anna Walulik CSFN, Janusz Mółka SJ, Akademia Ignatianum w Krakowie „Studia Pedagogika Ignatiana”, Vol 21, nr 1 (2018), s. 227-235.
Referaty wygłoszone na konferencjach naukowych (krajowych i zagranicznych)

Krajowe

  1. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Teoretyczne założenia i koncepcja „Modelu Kooperacji 3 D – wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin”, udział w konferencji poświęconej konsultacjom społecznym „Modelu Kooperacji 3 D – wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin dla gmin powyżej 20 tyś mieszkańców” finansowanego w ramach w projektu Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014 –2020; Oś priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji; Działanie 2.5 Skuteczna pomoc społeczna, Organizator ROPS w Opolu, Opole,  22. 02. 2019 r.
  2. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie:Społeczne funkcjonowanie samotnych seniorów w przestrzeni środowiska lokalnego, Organizacja z MOPS w Kędzierzynie-Koźlu VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Metodycznej nt. Kompleksowe wsparcie seniorów w środowisku lokalnym, Kędzierzyn – Koźle, 05.2019 r.
  3. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Drży jak schwytany morderca, lecz przestróg pojąć nie może…. Dziecko ofiarą przemocy domowej, Udział czynny w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu „Prawa i obowiązki członków rodziny – pozycja dziecka w rodzinie” w dniu 31.05 2019 r. w Urzędzie Miasta Opole.
  4. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Alexa, Siri, Cortana – nauczyciele niedalekiej przyszłości, Czynny udział w X Ogólnopolskim Zjeździe Pedagogicznym w Warszawie, 18-20.09.2019 r.
  5. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Polska szkoła budowniczym narodu (?!),udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej (Re)konstrukcje pedagogiki akademickiej– troski, nadzieje, perspektywy.Organizowanej z okazji Jubileuszu 50-lecia Olsztyńskiej Pedagogiki  Olsztyn, 12–13.09.2019 r.
  6. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: „Jak cię widzą tak cię piszą”. Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja na rynku pracy, Udział czynny w debacie nt. Wykluczenia społecznego w środowisku lokalnym, na rynku pracy oraz problemów osób niepełnosprawnych organizowanej przez Urząd Miasta Opola i MOPR w Opolu w dniu 22.10 2019 r.
  7. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie:Kategoria uznania w urzeczywistnianiu wolności podopiecznych pomocy społecznej, Czynny udział w Zjeździe Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej w Krakowie, 24-25.10. 2019 r.
  8. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Więźniowie Internetu, Czynny udział w konferencji „Perspektywy współczesnej profilaktyki szkolnej” organizowanej przez Fundację Psychoedukacji i Psychoterapii „Intra” w Opolu wraz z Urzędem Miasta Opole w dniu 10.12.2019 r.
  9. Weissbrot-Koziarska A.,Bierny udział w konferencji: Organizator Uniwersytet Zielonogórski, Zielona Góra 27-28. 05.2019 r.Współorganizator: INP UO.
  10. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: (Nie)moc nauczycieli w pracy z uczniami trudnymi wychowawczo, Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Metodyczna nt. Szkoła wobec wyzwań współczesnej edukacji – role i zadania pedagoga, psychologa i wychowawcy, 7-8.11.2017 Kamień Śląski.
  11. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: (Prze)moc ze szklanego ekranu, Konferencja Naukowo-Szkoleniowa nt. Cyberprzestępczość, Organizator Kuratorium Opolskie, 12.2017 Opole.
  12. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Rola nauczyciela w zespole interdyscyplinarnym ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. Ideologie i teorie w obrazach edukacji, 05.2017 Brzeg.
  13. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Na smyczy Internetu, Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. Systemy i modele profilaktyki społecznej, 06.2017 Opole
  14. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: wystąpienie: Relacje rodzinne w domu z dzieckiem przewlekle chorym, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Metodyczna nt. Funkcjonowanie rodzin z problemem długotrwałej choroby, 06.2017 Kędzierzyn-Koźle.
  15. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Pedagogika a praca socjalna – obszary wspólnych i wyłącznych działań, III Ogólnopolska Konferencja Kół Naukowych, Doktorantów i Studentów nt. Współczesne problemy społeczne wyzwaniem dla pedagogiki i pracy socjalnej, 04.2017 Opole.
  16. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Aksjologiczne aspekty w pracy socjalnej, ROPS w Opolu, 27.11. 2017
  17. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Realizacja rządowego programu „Rodzina 500+” w powiecie opolskim w oparciu o analizy wyników przeprowadzonych badań, Konferencja pt. Środowisko i społeczność lokalna jako przestrzenie pracy socjalnej, towarzysząca XXVII Zjazdowi Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej (PSSPS), Bydgoszczy, 19-20 października 2017 r.
  18. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Zdrowe dzieci versus przewlekle chore rodzeństwo, IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat: RODZICIELSTWO i różne jego oblicza, Kamień Śląski, 26-27 września 2017 r.
  19. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Od homo sapiens do homo matrix, IX Zjazd Polskiego towarzystwa Pedagogicznego, Organizator Uniwersytet w Białym stoku, Białystok 2016.
  20. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Zdani na łaskę innych” – słów kilka o współczesnej opiece paliatywnej, Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt. “Starość – jej ciemność, jej światłość…”, DOM POMOCY SPOŁECZNEJ “Pod Dębem” w Dąbrowie Górniczej, 7.10.2016 r., współorganizator konferencji: Zakład Pracy Socjalnej UO.
  21. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie:  Granice między pedagogiką społeczną a pracą socjalną, II Ogólnopolska Konferencja Studentów, Doktorantów i Kół Naukowych pt. Człowiek w różnych fazach życia, Opole 20 kwietnia 2016 r. Organizator: Uniwersytet Opolski.
  22. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Czy ktoś mnie pyta o zdanie? Iluzoryczny a rzeczywisty obraz szkoły w opinii dzieci. Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pn. „Edukacja na rozdrożu? Współczesne wyzwania wobec edukacji i profilaktyki.” Organizator WSZiA w Opolu, Opole 14-15. 04. 2016.
  23. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Współczesne zagrożenia – synergia działań. Kuratorium Oświaty w Opolu, Uniwersytet Opolski Zakład Pracy Socjalnej w Instytucie Nauk Pedagogicznych, 21.03.2016 r., Opole.
  24.  
  25. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Prawda czy fałsz – nauczyciel czy sztuczna inteligencja? VI Zjazd Pedagogiki Społecznej, Zespół Pedagogiki Społecznej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, Pedagogika społeczna – pedagogika zaangażowana. Wokół inicjatyw i ruchów społecznych, Poznań 17 września 2018 r.
  26. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Case management i empowerment – żeby klientowi chciało się chcieć. Ogólnopolska konferencja naukowo-metodyczna. Organizator Uniwersytet Opolski i ROPS w Opolu, Opole, 21 września 2018 r.
  27. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Tylko gwiazdy świecą własnym światłem, czyli refleksje o konsumowaniu samego siebie, I Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa PAMIĘĆ – HISTORIA – TOŻSAMOŚĆ. EDUKACJA I POLITYKA HISTORYCZNAW PROCESIE KONSTRUOWANIA NARRACJI NASZEJ WSPÓLNOTY, Opole, 14-15 czerwca 2018 r.
  28. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Zdani na łaskę innych” – słów kilka o współczesnej opiece paliatywnej, Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt. „Starość – jej ciemność, jej światłość…”, DOM POMOCY SPOŁECZNEJ „Pod Dębem” w Dąbrowie Górniczej, 7.10.2016 r., współorganizator konferencji: Zakład Pracy Socjalnej UO.
  29. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Pedagogika społeczna – praca socjalna – zbiory rozłączne?, Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Przyszłość Europy – rozwiązywanie problemów społeczno-kulturowych”, Brno 12-13 marca 2016 r.
  30. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Etyczne aspekty rodzicielstwa, III OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWO-METODYCZNA pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle „Asystentura rodzin – założenia a rzeczywistość”, Kędzierzyn-Koźle 18 maja 2016 r., współorganizator konferencji: Zakład Pracy Socjalnej UO.
  31. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Kto obroni najsłabszych, czyli bezradność staruszków wobec przemocy, Konferencja naukowa „Aktywność seniora jako wartość”, Opole 16 listopada 2015 r.
  32. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Praca socjalna na rzecz osób starszych z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Senior eu. Pozytywne starzenie”, organizator Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu i Uniwersytet Opolski, 21 maja 2015 r.,
  33. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Determinanty funkcjonowania współczesnej opieki żłobkowej na terenach wiejskich a możliwości ich niwelowania w świetle nowej perspektywy finansowania ze środków unijnych, „Obszary wiejskie. Pierwsza dekada w Unii Europejskiej i nowa perspektywa.” Organizator Politechnika Opolska, 27-28.04.2015.
  34. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Rodzicielstwo w sieci, III Międzynarodowa Konferencja Naukowa RODZICIELSTWO W RÓŻNYCH ETAPACH ROZWOJU RODZINY, Kamień Śląski, 6-7 maja 2015 r.
  35. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Problemy współczesnych rodzin wyzwaniem dla lokalnej polityki społecznej, II Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Metodyczna z cyklu LOKALNA POLITYKA SPOŁECZNA NA RZECZ RODZIN W KRYZYSIE, Kędzierzyn-Koźle 27 maja 2015 r.
  36. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Kompetencje przedstawicieli podmiotów lokalnej polityki społecznej w walce z przemocą, Konferencja polityków społecznych – TORUŃ, 17-19.06.2015 r.
  37. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie:  Nauczyciel jako inicjator działań w środowisku lokalnym. Między profesjonalizmem a wolontariatem.Ogólnopolska Konferencja Naukowa na temat: PEDAGOG JAKO ANIMATOR W PRZESTRZENI ŻYCIA SPOŁECZNEGO, Lipowy Most, 31 maja -2 czerwca 2015 r.
  38. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Problemy współczesnych rodzin wyzwaniem dla lokalnej polityki społecznej, II OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWO-METODYCZNA z cyklu „Lokalna polityka społeczna na rzecz rodzin w kryzysie”, Kędzierzyn-Koźle 27 maja 2015 r.
  39. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Rodzicielstwo w sieci, III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „RODZICIELSTWO W RÓŻNYCH ETAPACH ROZWOJU RODZINY”, Kamień Śląski, 6-7 maja 2015 r.
  40. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Determinanty funkcjonowania współczesnej opieki żłobkowej na terenach wiejskich a możliwości ich niwelowania w świetle nowej perspektywy finansowania ze środków unijnych, „Obszary wiejskie. Pierwsza dekada w Unii Europejskiej i nowa perspektywa.” Organizator Politechnika Opolska, 27-28.04.2015 r.
  41. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Praca socjalna na rzecz osób starszych z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Senior eu. Pozytywne starzenie”, organizator Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu i Uniwersytet Opolski, 21 maja 2015 r.
  42. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Poradnictwo socjalne dla rodzin – niezdefiniowany obszar pracy socjalnej, XXIV Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej  połączony z Seminarium Naukowym pt. Rodzina w pracy socjalnej, Toruń, 5-7 listopada 2014.
  43. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Pracownik socjalny mediatorem w sytuacjach kryzysowych w rodzinie, II seminarium naukowo-szkoleniowe pn. Kompetencje pracownika socjalnego we współczesnym życiu społecznym. Teoria i praktyka. 7-9.12.214, Piła.
  44. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Pracownik socjalny w sytuacji konfliktu wartości – walczyć czy dać sobie spokój?, Międzynarodowa konferencja pn. Komunikowanie społeczne w edukacji XV spotkanie. Komunikacja w zarządzaniu. Zarządzanie poprzez komunikowanie. Przestrzeń edukacji jako miejsce konfliktów i negocjacji, 8-11.09.2014, Zakopane.
  45. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Aktywizujące metody pracy w warsztacie terapii zajęciowej z dziećmi przejawiającymi  zaburzenia w zachowaniu. Międzynarodowa konferencja naukowa „Pomoc socjalna wobec wyzwań teraźniejszości i przyszłości”. 23 – 24.10.2003, organizator: Uniwersytet Opolski, Instytut Nauk Pedagogicznych, Kamień Śląski-Opole 2003
  46. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Rodzice i nauczyciele – wędrowcy w poszukiwaniu wspólnych rozwiązań wychowawczych. XVII Forum Pedagogów-Ogólnopolska Konferencja Naukowa, organizator: Instytut Pedagogiczny Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu, Wrocław-Brzeg 2004.
  47. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Programy profilaktyki uzależnień w szkole. Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt. „Strategie rozwiązywania problemów uzależnień w państwach europejskich. Organizator: Zakład Pedagogiki Resocjalizacji Uniwesytetu Opolskiego, Opole-Turawa 2004.
  48. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Pozalekcyjna działalność w szkole wiejskiej. XVIII Forum Pedagogów-Ogólnopolska Konferencja Naukowa, „Dzisiejsze czasy- edukacja wobec przemian w kulturze współczesnej”,. organizator: Instytut Pedagogiczny Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu, Wrocław-Brzeg 2005,
  49. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Polityka społeczna dla rodzin dotkniętych bezrobociem w Polsce. Międzynarodowa Konferencja Naukowa-Praca socjalna z dorosłymi w krajach Unii Europejskiej, organizator: Uniwersytet Opolski, Instytut Nauk Pedagogicznych, 14-15. 05, Opole-Kamień Śl. 2008.
  50. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Społeczne funkcjonowanie dziecka wiejskiego w szkole. Letnia Szkoła Młodych Pedagogów, 30.08-04.09. 2004,organizator: Uniwersytet w Zielonej Górze i Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, Łagów 2004,
  51. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Dydaktyczno-wychowawcza działalność nauczyciela w szkole wiejskiej i miejskiej. Letnia Szkoła Młodych Pedagogów. organizator: Uniwersytet Opolski, Wydział Historyczno-Pedagogiczny i Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, Opole 2005,
  52. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Poradnictwo rodzinne dla rodzin dysfunkcyjnych. Letnia Szkoła Młodych Pedagogów, organizator: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bygdoszczy i Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, wrzesień 2008, Bydgoszcz 2008.
  53. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Poradnictwo socjalne dla rodzin ubogich. XIX Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej i Międzynarodowe Seminarium Naukowe: Wielość przestrzeni pracy socjalnej- związki kontekstów teoretycznych i praktycznych. – 20-21.10 2009 Lublin, UMCS,
  54. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Kilka refleksji na temat pracownika socjalnego w roli doradcy. Organizator: Uniwersytet im. J. Długosza w Częstochowie. grudzień 2009, Częstochowa 2009.
  55. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Kształcenie studentów pracy socjalnej Uniwersytetu Opolskiego do działań w obszarze do walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.  Konferencja organizowana przez Dział Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu oraz Ministerstwo Polityki Społecznej w ramach projektu badawczego, 25.11.  Opole 2010.
  56. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Współdziałanie Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w ramach pomocy dzieciom z rodzin ubogich. Sympozjum Naukowym „Rola pomocy społecznej w rozwoju środowiska lokalnego – przykłady środowiskowej pracy socjalnej”, Organizator: Uniwersytet im. J. Długosza w Częstochowie, dnia 02.12, Częstochowa 2010
  57. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Rola rodziny w kształtowaniu tożsamości dziecka. Międzynarodowa konferencja naukowa „Rodzicielstwo w kontekście współczesnych przemian społecznych“, organizator: Katedra Pedagogiki Społecznej, Instytut Nauk Pedagogicznych, Uniwersytet Opolski oraz Urząd Mista Opola, Wydział Polityki Społecznej, 17-18 maja, Kamień Śląski-Opole 2011
  58. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie:Poradnictwo XXI wieku – współpraca doradców zawodowych w ramach poradnictwa całożyciowego. 1-2. 10. 2009. Organizator: Urząd Wojewódzki w Opolu, Opole 2009.
  59. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Współdziałanie Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w ramach pomocy dzieciom z rodzin ubogich. Sympozjum Naukowym „Rola pomocy społecznej w rozwoju środowiska lokalnego – przykłady środowiskowej pracy socjalnej”, Organizator: Uniwersytet im. J. Długosza w Częstochowie, dnia 02.12, Częstochowa 2010.
  60. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Komunikacyjne kompetencje pracownika socjalnego w procesie poradniczym. Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Komunikacja-wychowanie-kształcenie-wielokulturowość-międzykulturowość. Kompetencja komunikacyjna do porozumienia w warunkach wielokulturowości i międzykulturowości“ Organizator: Gnieźnieńska Szkoła Wyższa „Milenium“, Państwowa Wyższa Szkoła Zwodowa w Pile, Lądek Zdrój 21-24.05.2012..
  61. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: (Po)rada w kryzysie małżeńskim.Międzynarodowa konferencja naukowa. Organizator: Gnieźnieńska Szkoła Wyższa „Milenium“, Państwowa Wyższa Szkoła Zwodowa w Pile, Lądek Zdrój 20-23.05.2013.
  62. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Szkolna inicjacja dziecka. Rodzicielskie dylematy. Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt.:RODZICIELSTWO w obliczu sytuacji trudnych. NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ – ZANIEDBANIE – DEZINTEGRACJA, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Opola, organizator: Katedra Pedagogiki Społecznej Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, University of Northampton   Science of Education, Urząd Miasta Opola Wydział Polityki Społecznej, Opole-Kamień Śląski 8-9 maja 2013.
  63. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Pomoc społeczna – ułomności i zadania, (współautor I. Dąbrowska-Jabłońska), IV Ogólnopolski Zjazd Pedagogów Społecznych pod hasłem: „Pedagogika społeczna w służbie człowiekowi  i wartościom w XXI wieku. W poszukiwaniu nowych metod integracji  i rozwoju społecznego” Jachranka, 26-28 listopada 2013 r.

Zagraniczne

  1. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: O potrzebie komplementarnego podejścia do diagnozy przemocy wobec seniorów, Międzynarodowe seminarium naukowo-praktyczne pn. Metodologiczne aspekty diagnozy sytuacji seniorów w środowisku wielokulturowym, Bańska Bystrzyca, 8-10 kwietnia 2019.
  2. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Środowisko lokalne w eliminowaniu zjawiska przemocy w rodzinie, Nitrianske sociologicke kolkvium: Mędzy lokalnym a globalnym systemom – procesja glokalizacia, 12.10.2017 Nitra.
  3. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Zachowania dzieci i młodzieży wyzwaniem dla etyki zawodowej współczesnych pedagogów,Międzynarodowa konferencja naukowa pn. Pedagogika społeczna a zagrożenia społeczne, instytucjonalne i indywidualne,  organizowana w dniach 14-15.04.2015 r. w Brnie, Republika Czeska.
  4. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Współczesny nauczyciel-online czy offlinee?,Międzynarodowa konferencja pn. Pedagogika społeczna w służbie jednostce i społeczeństwu – między indywidualizmem a wspólnotowością, 8-9 kwietnia 2014 r., Brno, Republika Czeska.
  5. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie:  Kształtowanie tożsamości dziecka w młodszym wieku szkolnym. The Fifth International Research and Practice Conference „the Formation of the Worldview of the Person of the 21stCentury“ held within the framework of the International project „Civilization“. Organizovaná: Pietrowskaja Akademia Nauk, 1-4 February, Altai Republic, Rosja 2010.
  6. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Psychospołeczne przyczyny agresywnych zachowań u dzieci. Rosyjska konferencja z udziałem międzynarodowych uczestników. Psychospołeczne czynniki wewnętrznych chorób. Stan aktualny i perspektywy. 12-13 maja 2011, Nowosybirsk, Rosja.
  7. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Komunikacja w rodzinnym poradnictwie socjalnym. III Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna: Informacja i Edukacja: granice komunikacji (INFO’11), 8-12 sierpnia 2011, Republika Ałtajska, Rosja.
  8. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie:  Kształcenie studentów pracy socjalnej do roli doradcy w rodzinnym poradnictwie socjalnym. ŽILINSKÁ UNIVERZITA V ŽILINE FAKULTA HUMANITNÝCH VIED Katedra pedagogických štúdií. 13. – 14. septembra 2011, ŽILINA, Słowacja 2011.
  9. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie:  Rodzinne poradnictwo socjalne wobec dzieci-ofiar przemocy. Medzinárodné vedecké sympóziumSOCIALIA  2011: „Participácia inštitúcií verejnej správy a pomáhajúcich profesií na prevencii sociálnopatologických javov u detí, mládeže a dospelých v Slovenskej republike a v iných krajinách Európskej únie“.organizovaná UNIVERZITA MATEJA BELA v Banskej Bystrici, PEDAGOGICKÁ FAKULTA, Katedra pedagogiky a Katedra sociálnej práce, dňa 27. októbra 2011, Banska Bysrtica. Słowacja 2011.
  10. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Ekoniomiczne aspekty wychodzenia z bezdomności. Międzynarodowa konferencja- Socialna praca, menaźment a ekonomia-prepojenie a spolupraca- organizowana przez Uniwersytet Katolicki w Rożemberoku (Słowacja) i Uniwersytet Opolski, 20. 03. 2012.
  11. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Znaczenie stosowania kar i nagród w procesie wychowania dziecka.. Żilinska Univerzita v Żiline, Źilina 18-19.09.2012.
  12. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Współdziałanie rodziców z nauczycielami w eliminowaniu trudności wychowawczych.Międzynarodowa konferencja naukowa. Organizator Instytu Badań Naukowych w Brnie (Czechy) i Uniwersytet Śląski (Polska).Brno, 18-19. 04. 2013
  13. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie: Pomoc społeczna a jakość życia osób starszych. Międzynarodowa konferencja pt. Sociálna práca, manažment a ekonómia – s aplikáciou na podmienky trvalo udržatel’ného rozvoja sociálnych služieb. Organizator: Katolícka univerzita v Ružomberku, Pedagogická fakulta, Inštitút Andreja Radlinského, Ústav sociálnych vied, Katedra manaţmentu a marketingui Uniwersytet Opolski, Wydział Historyczno-Pedagogiczny. Ružomberok 5 czerwca 2013.
Wykłady zamawiane
  1. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie w sesji plenarnej, wykład: Rodzicielstwo w sieci, III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „RODZICIELSTWO W RÓŻNYCH ETAPACH ROZWOJU RODZINY”, Kamień Śląski, 6-7 maja 2015 r.
  2. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie w sesji plenarnej, wykład: Praca socjalna na rzecz osób starszych z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Senior eu. Pozytywne starzenie”, organizator Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu i Uniwersytet Opolski, 21 maja 2015 r.
  3. Weissbrot-Koziarska A., wykład zamawiany: Problemy współczesnych rodzin wyzwaniem dla lokalnej polityki społecznej, wygłoszony na konferencji współorganizowanej z MOPS w Kędzierzynie-Koźlu w dniu 05. 2015 r.
  4. Weissbrot-Koziarska A., przewodniczenie i moderowanie dyskusji panelowej: Przemoc w rodzinie – II Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Metodyczna „Lokalna polityka społeczna na rzecz rodzin w kryzysie, 27 maja 2015 r., Kędzierzyn-Koźle.
  5. Weissbrot-Koziarska A., wykład zamawiany przez Kolegium Pracowników Służb Społecznych we Wrocławiu; 17.01.2014, wykład: Etyka w pracy socjalnej – Szkiełko czy oko, czucie czy wiara.
  6. Weissbrot-Koziarska A., Szkolenie dla koordynatorów wolontariatu organizowane przez Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie  – 27.01.2014  Miejskie Centrum Organizacji Pozarządowych w Opolu.
  7. Weissbrot-Koziarska A., wykład zamawiany wygłoszony na konferencji współorganizowanej z MOPS w Kędzierzynie-Koźlu w dniu 30.09.2014, wykład: Mapa pomocy osobom starszym.
  8. Weissbrot-Koziarska A., wykład zamawiany wygłoszony na konferencji organizowanej przez ROPS w Opolu, pn. Prawne aspekty pracy socjalnej w pomocy społecznej, 27.11.2014, wykład: Etyczne aspekty pracy socjalnej.
  9. Weissbrot-Koziarska A.,- wystąpienie w sesji plenarnej, wykład:Rodzicielstwo w sieci, III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „RODZICIELSTWO W RÓŻNYCH ETAPACH ROZWOJU RODZINY”, Kamień Śląski, 6-7 maja 2015 r.
  10. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie w sesji plenarnej, wykład: Praca socjalna na rzecz osób starszych z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin,II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Senior eu. Pozytywne starzenie”, organizator Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu i Uniwersytet Opolski, 21 maja 2015 r.
  11. Weissbrot-Koziarska A., wykład zamawiany: Problemy współczesnych rodzin wyzwaniem dla lokalnej polityki społecznej, wygłoszony na konferencji współorganizowanej z MOPS w Kędzierzynie-Koźlu w dniu 27.05. 2015 r.
  12. Weissbrot-Koziarska A., przewodniczenie i moderowanie dyskusji panelowej: Przemoc w rodzinie – II Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Metodyczna „Lokalna polityka społeczna na rzecz rodzin w kryzysie, 27 maja 2015 r., Kędzierzyn-Koźle.
  13. Weissbrot-Koziarska A.,- wystąpienie w sesji plenarnej, wykład:Pracownik socjalny mediatorem w sytuacjach kryzysowych w rodzinie, II seminarium naukowo-szkoleniowe pn. Kompetencje pracownika socjalnego we współczesnym życiu społecznym. Teoria i praktyka. 7-9.12.214, Piła.
  14. Weissbrot-Koziarska A., Prowadzenie dyskusji panelowej na międzynarodowej konferencji: Komunikowanie społeczne w edukacji – XIV spotkanie. Komunikacja – wychowanie – pomoc – interwencja. Komunikacja w doradztwie, poradnictwie oraz w interwencji, Lądek-Zdrój20 – 23 maja 2013 r.
  15. Weissbrot-Koziarska A., Wystąpienie w panelu na konferencji, która odbyła się 05 czerwca 2013. Organizatror:  Katolícka univerzita v Ružomberku, Pedagogická fakulta, Inštitút Andreja Radlinského, Ústav sociálnych vied, Katedra manaţmentu a marketingu i Uniwersytet Opolski, Zakład Pracy Socjalnej. Temat wystąpienia: Pomoc społeczna a jakość życia osób starszych.
  16. Weissbrot-Koziarska A., wykład zamawiany pt. Ekonomiczne aspekty wychodzenia z bezdomności wygłoszony na miedzynarodowej konferencji:Sociálna práca, manažment a ekonómia – s aplikáciou na podmienky trvalo udržateľného rozvoja sociálnych služieb, która odbyła się 20 marca 2012.Organizatror:  Katolícka univerzita v Ružomberku, Pedagogická fakulta, Inštitút Andreja Radlinského, Ústav sociálnych vied, Katedra manaţmentu a marketingu i Uniwersytet Opolski, Zakład Pracy Socjalnej.
  17. Weissbrot-Koziarska A., wykład zamawiany pn. Kształcenie studentów pracy socjalnej Uniwersytetu Opolskiego do działań w obszarze walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Konferencja organizowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola pn. Społeczny portret opolskich nastolatków dotkniętych ubóstwem i zagrożonych wykluczeniem społecznym-ich postawy, marzenia i zachowania oraz środowisko, w którym dorastają – program badawczy. Opole, 25 listopada 2010 r.
  18. Weissbrot-Koziarska A., Udział w panelu na zaproszenie Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie: Co to znaczy być pedagogiem akademickim dzisiaj? Materiały Oprac. Wawrzyniak-Beszterda R.: Rocznik Pedagogiczny. T. 30 (2007), s. 9-20.
Organizacja i współorganizacja konferencji
  1. 10 grudnia 2019 r. Członkini komitetu naukowego konferencji naukowo-dydaktycznej „Perspektywy współczesnej profilaktyki szkolnej” , organizowanej przez Fundację Psychoedukacji i Psychoterapii „Intra” w Opolu wraz z Urzędem Miasta Opole i Uniwersytet Opolski.
  2. 8-10 kwietnia 2019 r. Współorganizacja konferencji: Międzynarodowe seminarium naukowo-praktyczne pn. Metodologiczne aspekty diagnozy sytuacji seniorów w środowisku wielokulturowym, Bańska Bystrzyca.
  3. 21 maja 2019 r.  Współorganizacja konferencji: VI Ogólnopolska konferencja naukowo-metodyczna pn. Kompleksowe wsparcie seniorów w środowisku lokalnym, Kędzierzyn-Koźle.
  4. 21 września 2018 r. Współorganizacja konferencji: Ogólnopolska konferencja naukowo-metodyczna. Organizator:  Zakład Pracy Socjalnej UO i ROPS w Opolu.
  5. 18 maja 2016 Współorganizacja konferencji: III OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWO-METODYCZNA pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle „Asystentura rodzin – założenia a rzeczywistość”, Kędzierzyn-Koźle 18 maja 2016 r., współorganizator konferencji: Zakład Pracy Socjalnej UO, w komitecie organizacyjnym m. in.: Prof. nzw. dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, dr hab. Iwona Dąbrowska-Jabłońska.
  6. 20 kwietnia 2016  Współorganizacja konferencji: II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Kół Naukowych, Doktorantów i Studentów Pt. „Pedagogika i praca socjalna w cyklu życia. Człowiek. Rodzina. Społeczeństwo.”, w komitecie naukowym m. in. Prof. nzw. dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, dr hab. Iwona Dąbrowska-Jabłońska.
  7. 21.05.2015 Współorganizacja konferencji: II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Senior eu. Pozytywne starzenie”, 21 maja 2015 r., Opole, w komitecie organizacyjnym m. in.: Prof. nzw. dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, dr hab. Iwona Dąbrowska-Jabłońska
  8. 27.05.2015 Współorganizacja konferencji: II Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Metodyczna „Lokalna polityka społeczna na rzecz rodzin w kryzysie, 27 maja 2015 r., Kędzierzyn-Koźle, w komitecie organizacyjnym m. in.: Prof. nzw. dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, dr hab. Iwona Dąbrowska-Jabłońska, mgr Danuta Ceglarek, mgr Wojciech Jagiełło.
  9. 29.04.2015 Ogólnopolska Konferencja Kół Naukowych, Doktorantów i Studentów „Problem wykluczenia społecznego – stare i nowe wyzwania”, 29 kwietnia 2015 r., Opole, w komitecie organizacyjnym: Przewodnicząca: Prof. nzw. dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, członkowie: dr hab. Iwona Dąbrowska-Jabłońska, dr Beata Górnicka (UO), dr Joanna Janik (UO), dr Agnieszka Włoch (UO), dr Piotr Sikora.
  10. 30.09.2014 Współorganizacja konferencji: I Ogólnopolska konferencja naukowo-metodyczna, pod patronatem Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle, Lokalna polityka społeczna na rzecz poprawy jakości życia osób starszych, 30 września 2014 r., członkinie Komitetu organizacyjnego – Prof. nzw. dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, dr Iwona Dąbrowska-Jabłońska.
  11. 7-9.12.214 Współorganizacja konferencji:  II Międzynarodowe Seminarium Naukowo-Szkoleniowe pn. Kompetencje praconika socjalnego we współczesnym życiu społecznym. Teoria i praktyka. 7-9.12.214, Piła, Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO – członkini Komitetu Naukowego.
  12. 19-23.09.2005  Sekretarz i Prezydencja XIX Letniej Szkoły Młodych Pedagogów, organizowanej przez Wydział Historyczno-Pedagogiczny Uniwersytetu Opolskiego i Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, Seminariu Naukowe: Profesjonalizm zawodu nauczyciela. Konteksty teoretyczne i empiryczne. Kamień Śl.-Opole 2005.
  13. 19-20.10.2010 XX Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej i Międzynarodowe Seminarium Naukowe: Praca socjalna–przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Wrocław 2010.
  14. 25.11.2010 Konferencja organizowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola pn.Społeczny portret opolskich nastolatków dotkniętych ubóstwem i zagrożonych wykluczeniem społecznym-ich postawy, marzenia i zachowania oraz środowisko, w którym dorastają – program badawczy.Opole, 25 listopada 2010 r.
  15. 20.03.2012 Międzynarodowa konferencja- Socialna praca, menaźment a ekonomia-prepojenie a spolupraca- organizator: Uniwersytet Katolicki w Rożemberoku (Słowacja) i Uniwersytet Opolski.
  16. 20-23.05.2013 Międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu:Komunikowanie społeczne w edukacji – XIV spotkanie Komunikacja – wychowanie – pomoc – interwencja. Komunikacja w doradztwie, poradnictwie oraz w interwencji Lądek-Zdrój20 – 23 maja 2013 r.
  17. 5.06.2013 Międzynarodowa konferencja Sociálna práca, manažment a ekonómia – s aplikáciou na podmienky trvalo udržatel’ného rozvoja sociálnych služieb Organizator:  Katolícka univerzita v Ružomberku, Pedagogická fakulta, Inštitút Andreja Radlinského, Ústav sociálnych vied, Katedra manaţmentu a marketingu i Uniwersytet Opolski, Zakład Pracy Socjalnej. Dolny Kubin  (Słowacja).
  18. 28-29.2010 I Międzynarodowe seminarium naukowo-szkoleniowe.Kompetencje społeczne pracownika socjalnego we współczesnym życiu społecznym. Teoria i praktyka. Organizator: WSZ w Pile i Uniwersytet Opolski.
Współpraca z zagranicą - udział w badaniach

Projekt badawczy z naukowcami z University of Central Missouri, U.S.A pt. „Student Stressors: Comparing Polish and American Social Work Students”. Celem projektu jest zbadanie kondycji psychofizycznej i warunków życia grupy studentów pracy socjalnej w Polsce i USA. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie studentów z obydwu uniwersytetów, a efektem końcowym projektu ma być wspólna publikacja. Osoby zaangażowane w realizację projektu (w kolejności alfabetycznej): Polska: Dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO, Dr hab. Iwona Dąbrowska-Jabłońska, prof. UO, Dr Marzanna Pogorzelska.

 

Realizowane granty/projekty naukowe, dydaktyczne, inne

Prace projektowe i eksperckie:

  1. Udział w zespole badawczo-eksperckim do opracowania modelu wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin w ramach w projektu Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014 –2020; Oś priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji; Działanie 2.5 Skuteczna pomoc społeczna. Rodzaj zaangażowania: ekspert regionalny w projekcie Kooperacje 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin – lata 2018 – 2021, współtwórca modelu na region śląski, opolski, małopolski i łódzki
  2. Ekspert w ocenie projektów socjalnych pracowników socjalnych na II stopień specjalizacji w zawodzie – na zamówienie MRPiPS – lata 2016-2019.
  3. Merytoryczna koordynacja projektu „Pracownia rozwoju seniorów” realizowanego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020 przez Fundację Psychoedukacji i Psychoterapii „Intra” w Opolu, 2019 r.
  4. Projekt badawczy Zespołu Edukacji dla Bezpieczeństwa przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN – opracowanie narzędzi badań i przeprowadzenie analiz zebranych informacji oraz przygotowanie raportu na temat zagrożeń społecznych dla KNP PAN. Temat projektu: Młodzież wobec współczesnych zagrożeń w życiu społecznym”- termin realizacji: 2017-2019 r.

Granty uczelniane – indywidualne i zespołowe

  1. Projekt badawczy z naukowcami z University of Central Missouri, U.S.A pt. „Student Stressors: Comparing Polish and American Social Work Students”. Celem projektu jest zbadanie kondycji psychofizycznej i warunków życia grupy studentów pracy socjalnej w Polsce i USA. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie studentów z obydwu uniwersytetów, a efektem końcowym projektu ma być wspólna publikacja. Osoby zaangażowane w realizację projektu (w kolejności alfabetycznej): Polska: Dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, prof. UO, Dr hab. Iwona Dąbrowska-Jabłońska, prof. UO, Dr Marzanna Pogorzelska. USA: Karen Bradley, Associate Professor of Sociology, University of Central Missouri, Jon Talebreza-May, Assistant Professor of Social Work, University of Central Missouri, Maureen M. Wilt, Professor of Social Work, University of Central Missouri.
  2. Weissbrot-Koziarska A., – Koordynator realizacji usługi/zadania za prawidłowy przebieg i realizację usługi edukacyjnej polegającej na technicznej obsłudze przeprowadzenia zajęć dydaktycznych w formie warsztatowej w obszarze edukacji matematyczno-przyrodniczej oraz humanistycznej dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych województwa opolskiego na potrzeby projektu systemowego nr POKL. 09.01.02 -16-001/13 pn Fascynujący świat nauki i technologii, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki IX, Działania 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych w systemie oświaty, współfinansowanym przez unię europejską w ramach EFS.
  3. Projekt „Udany Start z UNI3“- członek zespołu koordynującego przebieg projektu- Uniwersytet Opolski – 2013 – 2015 r.
  4. Międzynarodowy grant nr EEIG-EU/P-Kr/10.01/10: Potrzeby badawcze wadministracji publiczneji tworzenieplanów edukacyjnychw celu zwiększeniawiedzy na tematpolitykisłowackiej wporównaniuz podobnymi programami wUnii Europejskiej, 2012.
  5. Międzynarodowy grant nr SAE-Gr.-10/10-P.SK Badania nadprzedsiębiorczością społecznąw transgranicznejwspółpracy między regionamiOrawa, Liptow i Małopolska, 2015.
  6. Udział w projekcie organizowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola pn. Społeczny portret opolskich nastolatków dotkniętych ubóstwem i zagrożonych wykluczeniem społecznym-ich postawy, marzenia i zachowania oraz środowisko, w którym dorastają – program badawczy. Opole 2010 r.
  7. Projekt nr POKL.08.02.01-16-016/11 pt. Wiedza i praktyka 2 – klucz do sukcesu w biznesiew ramach Działania 8.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki- Uniwersytet Opolski, 2012.

Granty indywidualne i zespołowe

  1. Projekt MRPiPS Kooperacje 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin. Działanie 2.5 Skuteczna pomoc społeczna. POWR.02.05.00 – IP.03-00-014/17. Wniosek finansowany z EFS i MRPiPS. Obszar realizacji: województwo śląskie, małopolskie, łódzkie i opolskie. Realizacja projektu na lata 2018 – 2021.
  2. Rodzaj zaangażowania: ekspert
  3. Grant na realizację projektu MRPi PS „ASOS 60+” – wykonawca Uniwersytet Opolski, Zakład Pracy Socjalnej i Organizacja „INTRA” – 2016 r.

Rodzaj zaangażowania: Opiekun merytoryczny projektu i wykonawca

  1. Projekt badawczy Zespołu Edukacji dla Bezpieczeństwa przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN – opracowanie narzędzi badań i przeprowadzenie analiz zebranych informacji oraz przygotowanie raportu na temat zagrożeń społecznych dla KNP PAN

Temat projektu: „Młodzież wobec współczesnych zagrożeń w życiu społecznym”  – 2017-2018 r.

Zespoły badawcze:

Zespół 1. Zagrożenia dla pokoju  i bezpieczeństwa publicznego w opinii młodzieży – dr hab. Janusz Ślusarski

Zespół 2.   Społeczne zjawiska patologiczne (korupcja, agresja, przemoc, nietolerancja) jako zagrożenia bezpieczeństwa i ładu społecznego w kraju w ocenie badanej młodzieży – dr hab. A. Lewicka-Zelent

Zespół 3. Ubóstwo, bezdomność, bezrobocie jako zagrożenia dla życia społecznego w opinii badanej młodzieży – dr hab. prof. nadzw. Anna Kanios

Zespół 4. Zagrożenia ekologiczne i zdrowotne postrzegane przez młodzież – dr Małgorzata Kuśpit

Zespół 5. Zagrożenia życia rodzinnego w opiniach badanej młodzieży – dr hab. prof. nadzw. Beata Maria Nowak

Zespół 6. Zagrożenia w kreowaniu własnej kariery zawodowej postrzegane przez badaną młodzież – dr Joanna Wierzejska

Zespół 7. Zagrożenia w cyberprzestrzeni w opiniach badanej młodzieży (problemy do opracowania) – dr hab. prof. nadzw. Józef Bednarek

Rodzaj zaangażowania: Członkini zespołu nr 3 i współautor narzędzia badawczego niezbędnego do przeprowadzenia badań.

Projekt badawczy z badan statutowych:

  1. W poszukiwaniu modelu inkluzywnej pracy socjalnej – 2016 r. kierownik projektu: Anna Weissbrot-Koziarska. Opis zrealizowanych prac.Poszukiwania możliwości wdrożenia nowych technologii i metod pracy socjalnej w zakresie realizacji zadań z pomocy społecznej odbywało się głównie podczas realizacji projektów socjalnych.  Ponadto cel ten był realizowany poprzez uczestnictwo w konferencjach, w tym na temat teleopieki (współorganizacja konferencji z Urzędem Miasta Opole- 06.2016).Przygotowano także narzędzie do analizy zadań realizowanych w ramach tzw. procedury Niebieskie Karty.
  2. Współorganizowano konferencję naukowo- metodyczną z MOPS w Kędzierzynie – Koźlu – 05.2016.
  3. Ponadto współorganizowano z Kuratorium Oświaty w Opolu konferencję z zakresu cyberprzemocy – 06.2016.
  4. Zorganizowano debatę publiczną na temat skali zjawiska przemocy wobec kobiet w Polsce – 11.2016.
  5. Pisano także artykuły, w których wykorzystano badania z zastosowaniem opracowanych narzędzi badawczych.

Rezultaty:

  1. Zorganizowano drugą Ogólnopolską Konferencję Studentów, Doktorantów i Kół Naukowych, w trakcie której prezentowane były badania i rozważania teoretyczne na temat funkcjonowania jednostki, rodziny i grup społecznych we współczesnej rzeczywistości.
  2. Udział w konferencjach naukowych:
  • Przyszłość Europy – rozwiązywanie problemów społeczno-kulturowych, Brno 2016.
  • Ku życiu wartościowemu – idee – koncepcje – praktyki. IX Ogólnopolski Zjazd Pedagogiczny, Białystok 2016.
  1. Publikacje:
  2. Weissbrot-Koziarska A. (red.), Problemy wykluczenia społecznego – stare i nowe wyzwania, ISBN:978-83-63517-01-4, Opole 2016, ss. 224, Wydawnictwo: Create WWW – Tomasz Sokół
  3. Weissbrot-Koziarska A., Asystent osoby starszej. Konieczność kształcenia do nowej specjalności w pracy socjalnej, Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio J, Paedagogia-Psychologia, Zeszyt nr 1, 2016, s. 127-137.
  4. Weissbrot-Koziarska, Kompetencje przedstawicieli podmiotów lokalnej polityki społecznej w walce z przemocą, [w:] Polityka społeczna wobec wyzwań demograficznych i przemian społecznych, red. A. Furmańska-Maruszak, A. Wójtewicz, Wydawnictwo Edukacyjne Akapit, Toruń 2016, ISBN 978-83-63955-43-4, s. 237-253.
  5. Wieloaspektowe spojrzenie na pomoc społeczną – 2017 r.

Prowadzone badania miały na celu ukazanie nowych obszarów działań instytucji pomocowych związanych głownie z funkcjonowaniem osób starszych w społeczeństwie. Opis realizowanych prac: Zgromadzono i przeanalizowano materiał informacyjny obejmujący zagadnienia przemocy wobec osób starszych. Opis najważniejszych osiągnięć:

W wyniku zgromadzonych analiz badawczych opublikowano artykuły:

  1. Weissbrot-Koziarska, Dylematy etyczne pracownika socjalnego w pracy z osobami starszymi.[w:] „Encyklopedia starości, starzenia się i niepełnosprawności”. T.I., red. A.A. Zych, Wyd. „Śląsk”s.p. zo.o. Wydawnictwo Naukowe, Katowice 2017.
  2. Weissbrot-Koziarska, Poradnictwo dla osób starszych. [w:] „Encyklopedia starości, starzenia się i niepełnosprawności”.T. III, red. A.A. Zych, Wyd. „Śląsk”s.p. zo.o. Wydawnictwo Naukowe, Katowice 2017.
  3. Weissbrot-Koziarska, Poradnictwo socjalne dla osób starszych z zaburzeniami psychicznymi. [w:] „Encyklopedia starości, starzenia się i niepełnosprawności”. red. A.A. Zych, Wyd. „Śląsk”s.p. zo.o. Wydawnictwo Naukowe, Katowice 2017.
  4. Weissbrot-Koziarska, Annales W pułapce samotności. Pracownik socjalny wobec wykluczenia samotnych seniorów z lokalnej przestrzeni społecznej. Vol 32, No 4 (2017)

Wykorzystanie uzyskanych wyników:

Zaprezentowano zebrane wyniki badań na licznych konferencjach i audycjach radiowych i telewizyjnych o tematyce senioralnej. W ramach prac badawczych realizowano wiele projektów przy współpracy z MOPR w Opolu, MOPS, Domu Samotnej Matki w Opolu i innymi instytucjami pomocowymi realizując wiele projektów socjalnych, których celem była poprawa warunków życiowych beneficjentów pomocy społecznej. Ponadto kontynuowano współpracę z MOPS w Kędzierzynie –Koźlu, której efektem była IV Ogólnopolska konferencja naukowo-metodyczna pn. „Funkcjonowanie rodzin z problemem długotrwałej choroby” w dniu 29.06.2017 r.,

Ekspertyzy i inne opracowania wykonane na zamówienie instytucji publicznych lub przedsiębiorców

Recenzja projektów socjalnych zrealizowane na obszarze woj. dolnośląskiego na zlecenie MPiPS

  1. Wyrzuć gniew, wprowadź śmiech – projekt socjalny skierowany do dzieci pochodzących z rodzin dotkniętych problemem przemocy, Imię i nazwisko autora: Beata Jankiw, Anna Kędzierska – Klęsk
  2. PrzeMÓC siebie. Wzmocnienie działań na rzecz rodzin z problemem przemocy na terenie gminy Kąty Wrocławskie. Imię i nazwisko autora: Renata Wonskowska
  3. Użyj swojej mocy, ale nie w przemocy. Rozpowszechnianie wśród kobiet wiedzy na temat przemocy. Imię i nazwisko autora: Krystyna Górlicka
Informacje dotyczące innych form upowszechniania wyników
  1. Weissbrot-Koziarska A., Publikowanie wyników badań i teoretycznych analiz w MONITORZE TRZECIEGO SEKTORA– Czasopisma Miejskiego Centrum Organizacji Pozarządowych w Opolu
  2. Weissbrot-Koziarska A., Współpraca z redakcją czasopisma „Nowe Horyzonty Edukacji” w ramach rozpowszechniania wiedzy z obszaru nauk społecznych:
    Weissbrot-Koziarska A., Artykuł: Czy musimy być produktami? Moda na konsumpcjonizm. NHE, nr 4-1(11)/2015.
Współpraca ze środowiskiem i popularyzacja wiedzy

Współpraca ze środowiskiem

a) prace eksperckie:

  1. Ekspert w projekcie Kooperacje 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin – lata 2018 – 2021.Rodzaj zaangażowania: ekspert regionalny, współtwórca modelu na region śląski, opolski, małopolski i łódzki.
  2. Prowadzenie cyklu warsztatów dla młodzieży licealnej na terenie Opola na temat cyberprzestępczości – 2017-2018 r. – współpraca z Policją i Kuratorium Oświaty.
  3. Ekspert ds. społecznych w Telewizji TVN w programie “Uwaga!” TVN.
  4. Współpraca z Radio Opole.

b) popularyzacja wiedzy

  1. Pisanie cykliczne artykułów do Kwartalnika Śląska Opolskiego „Empowerment” w rubryce „Poradnictwo socjalne” – lata 2011 – 2015.
  2. Weissbrot-Koziarska A., organizator i koordynator dyskusji panelowej nt. Miejsca kobiet w Polsce. Organizator UO, 6.12.2015.
  3. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie w sesji plenarnej, wykład: Rodzicielstwo w sieci, III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „RODZICIELSTWO W RÓŻNYCH ETAPACH ROZWOJU RODZINY”, Kamień Śląski, 6-7 maja 2015 r.
  4. Weissbrot-Koziarska A., wystąpienie w sesji plenarnej, wykład: Praca socjalna na rzecz osób starszych z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Senior eu. Pozytywne starzenie”, organizator Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu i Uniwersytet Opolski, 21 maja 2015 r.
  5. Weissbrot-Koziarska A., Publikowanie wyników badań i teoretycznych analiz w MONITORZE TRZECIEGO SEKTORA– Czasopisma Miejskiego Centrum Organizacji Pozarządowych w Opolu
  6. Weissbrot-Koziarska A., Współpraca z redakcją czasopisma „Nowe Horyzonty Edukacji” w ramach rozpowszechniania wiedzy z obszaru nauk społecznych:
  7. Weissbrot-Koziarska A., Artykuł: Czy musimy być produktami? Moda na konsumpcjonizm. NHE, nr 4-1(11)/2015.
  8. Weissbrot-Koziarska A., wykład zamawiany: Problemy współczesnych rodzin wyzwaniem dla lokalnej polityki społecznej, wygłoszony na konferencji współorganizowanej z MOPS w Kędzierzynie-Koźlu w dniu 05. 2015 r.
  9. Weissbrot-Koziarska A., przewodniczenie i moderowanie dyskusji panelowej: Przemoc w rodzinie – II Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Metodyczna „Lokalna polityka społeczna na rzecz rodzin w kryzysie, 27 maja 2015 r., Kędzierzyn-Koźle.
  10. Weissbrot-Koziarska A., warsztaty szkoleniowe i prelekcje dla młodzieży II LO w Opolu na temat cyberprzemocy – 2017 r.
  11. Współpraca z Wydziałem Oświaty w Opolu, której efektem była organizacja Ogólnopolskiej Konferencji naukowo-metodycznej pn. „Szkoła wobec wyzwań współczesnej edukacji-role i zadania pedagoga, psychologa i wychowawcy”, która miała miejsce 7-8.11.2017 Kamień Śląski.
  12. Współpraca z Komendą Główną Policji w Opolu w zakresie przeciwdziałania zjawisku cyberprzemocy i cyberprzestępczości poprzez prezentację pedagogom, psychologom, policjantom efektów badań nad tymi zjawiskami wraz ze sposobami ich eliminowania z życia społecznego – cykl organizowanych spotkań – 2017 i 2018 r.

Aktywny udział w imprezach popularyzujących naukę kulturę oraz sztukę

  1. WEISSBROT-KOZIARSKA A.: wykład zamawiany na II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Senior eu. Pozytywne starzenie”, organizator Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu i Uniwersytet Opolski, 21 maja 2015 r.
  2. Temat wystąpienia: Praca socjalna na rzecz osób starszych z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin,
  3. WEISSBROT-KOZIARSKA A.: wykład zamawiany: Problemy współczesnych rodzin wyzwaniem dla lokalnej polityki społecznej, wygłoszony na konferencji współorganizowanej z MOPS w Kędzierzynie-Koźlu w dniu 05. 2015 r.
  4. WEISSBROT-KOZIARSKA A.: wykład zamawiany: Cyberprzemoc, Współczesne zagrożenia – synergia działań. Kuratorium Oświaty w Opolu, Uniwersytet Opolski Zakład Pracy Socjalnej w Instytucie Nauk Pedagogicznych, 21.03.2016 r., Opole.
  5. WEISSBROT-KOZIARSKA A.: wykład zamawiany: Doświadczanie starości. Starość w doświadczaniu. Organizator: Urząd Miasta Opole, „Teleopieka – wykorzystanie nowoczesnych technologii w zwiększeniu bezpieczeństwa w sytuacjach zagrażających życiu.”, Opole 23.06.2016
  6. Czynny udział w corocznych Opolskich Festiwalach Nauki
Recenzje wydawnicze

Artykuły do czasopisma „Chowanna” 05. 2016 r. (wybór z listy recenzentów)

  1. Funkcja koordynatora ds. promocji zdrowia w opinii szkolnych koordynatorów należących Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie
  2. Realizacja koncepcji szkoły promującej zdrowie w Polsce.
  3. Raport z badań przeprowadzonych w szkołach z krajowym certyfikatem szkół promujących zdrowie.
  4. Weissbrot-Koziarska A. Recenzja książki: Edukacja na rozdrożu. Rodzina wobec wyzwań współczesnego świata. Cz 2. Re. T. Nestorenko, E. Kowalska, M. Hanulewicz, Wydawnictwo Instytut Śląski Sp. z o.o., Opole 2016,  ISBN 978-83-62683-80-2
  5. WEISSBROT-KOZIARSKA A; recenzja artykułu do czasopisma punktowanego „Chowanna” Funkcja koordynatora ds. promocji zdrowia w opinii szkolnych koordynatorów należących Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. 2016
  6. WEISSBROT-KOZIARSKA A; recenzja artykułu do czasopisma punktowanego „Chowanna” Realizacja koncepcji szkoły promującej zdrowie w Polsce.
  7. Raport z badań przeprowadzonych w szkołach z krajowym certyfikatem szkół promujących zdrowie. 2016
  8. WEISSBROT-KOZIARSKA A; recenzja artykułu do czasopisma punktowanego „Annales”: „Umocowania prawne polskich uniwersytetów trzeciego wieku”, 06.2016.
  9. WEISSBROT-KOZIARSKA A; recenzja artykułu do czasopisma punktowanego „Annales”: „Proces starzenia się społeczeństwa. Praca socjalna z osobami starszymi”,06.2016.
  10. WEISSBROT-KOZIARSKA A; recenzja artykułu do czasopisma punktowanego „Annales”: „WYCHOWANIE W RODZINIE ŹRÓDŁEM KAPITAŁU SPOŁECZNEGO”06.2016.
  11. WEISSBROT-KOZIARSKA A; recenzja artykułu do czasopisma punktowanego „Annales”: „Bezpieczeństwo społeczne osób starszych w aspekcie systemu wsparcia społecznego na przykładzie Siemianowic Śląskich”06.2016.
  12. WEISSBROT-KOZIARSKA A; recenzja artykułu do czasopisma punktowanego „Annales”: „Akademicka edukacja do pracy socjalnej w Polsce perspektywie nowych wyzwań”06.2016.
  13. WEISSBROT-KOZIARSKA A. Recenzja wydawnicza książki: Praca w życiu człowieka i jej społeczno-edukacyjne uwarunkowania Józefa Matejek i Katarzyna Białożyt, Kraków 2015.
  14. WEISSBROT-KOZIARSKA A. Recenzja wydawnicza książki: Wybrane korelaty postaw studentów polskich i ukraińskich wobec zjawiska korupcji  w życiu społecznym. Katarzyna Marciniak – Paprocka, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Siedlce 2017.
  15. WEISSBROT-KOZIARSKA A. Recenzja wydawnicza książki: Septuaginta pedagogiczno-katechetyczna. Wiara i wychowanie, Anna Walulik i Janusz Mółka, Wydawnictwo Akademia Ignatianum w Krakowie, Kraków 2017.
  16. WEISSBROT-KOZIARSKA A. Recenzja wydawnicza książki: Dział Socjalno-Bytowy Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie (1982-1993) i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (1993-1996). Podstawy ustrojowe pomocy socjalnej w uczelni medycznej w Polsce, Marek Mariusz Tytko, wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2017.
  17. WEISSBROT-KOZIARSKA A. Recenzja książki: Zasoby osobiste osób bezdomnych w radzeniu sobie z sytuacją trudną, Romualda Kosmatka, Wydawnictwo PWSZ w Pile, Piła 2018.
  18. WEISSBROT-KOZIARSKA A; recenzja artykułu do czasopisma punktowanego „Praca Socjalna”: (Jaka) aktywność dla seniorów „czwartego wieku” i (jakie) wsparcie dla ich czynnych zawodowo rodzinnych opiekunów, 19.03.2018
  19. WEISSBROT-KOZIARSKA A; recenzja artykułu do czasopisma punktowanego „Annales” „Edukacja ku mądrości w doradztwie edukacyjno-zawodowym”, 2018
  20. WEISSBROT-KOZIARSKA A; recenzja artykułu do czasopisma punktowanego „Annales” Zachowania o charakterze destrukcyjnym w okresie średniego dzieciństwa: norma czy patologia?, 2018
  21. WEISSBROT-KOZIARSKA A; recenzja artykułu do czasopisma punktowanego „Annales” Prokrastynacja i prokrastynatorzy. Definicja, etiologia, epidemiologia i terapia, 2018.
  22. WEISSBROT-KOZIARSKA A; recenzja artykułu do czasopisma punktowanego „Praca Socjalna” Praca socjalna w kontekście wspierania dziecka i rodziny podczas rozwodu rodziców. 2018.
  23. WEISSBROT-KOZIARSKA A; recenzja artykułu do czasopisma punktowanego „Praca Socjalna” Skrzynka „Domni – Bezdomni” jako innowacyjny sposób pracy z osobami doświadczającymi bezdomności,
  24. WEISSBROT-KOZIARSKA A; recenzja artykułu do czasopisma punktowanego „Annales” Rola innowacji pedagogicznych we współczesnej szkole. 2018 r.
  25. WEISSBROT-KOZIARSKA A. Recenzja wydawnicza książki: Dom rodzinny w doświadczaniu (auto)biograficznym, red. A. Ładyżyński, M. Piotrowska, M. Kasprzak, wydawnictwo Uniwersytet Wrocławski, 2017 r.
Prace eksperckie
  1. Ekspert w projekcie Kooperacje 3D – model wielosektorowej współpracy na rzecz wsparcia osób i rodzin – lata 2018 – 2021.Rodzaj zaangażowania: ekspert regionalny, współtwórca modelu na region śląski, opolski, małopolski i łódzki.
  2. Prowadzenie cyklu warsztatów dla młodzieży licealnej na terenie Opola na temat cyberprzestępczości – 2017-2018 r. – współpraca z Policją i Kuratorium Oświaty.
  3. Ekspert ds. społecznych w Telewizji TVN w programie “Uwaga!” TVN.
  4. Współpraca z Radio Opole.
Autorstwo lub współautorstwo programów kształcenia

Współautorstwo lub autorstwo programów kształcenia:

  1. Program studiów drugiego stopnia kierunek Praca socjalna – studia stacjonarne i niestacjonarne, Uniwersytet Opolski 2016 r.
  2. Program studiów pierwszego stopnia kierunek Praca socjalna – studia stacjonarne i niestacjonarne, Uniwersytet Opolski 2015 r.
  3. Program studiów drugiego stopnia kierunek Pedagogika, specjalność Pracownik służb społecznych z językiem niemieckim, Uniwersytet Opolski 2014 r.
  4. Program studiów pierwszego stopnia kierunek Praca socjalna – studia stacjonarne i niestacjonarne, Uniwersytet Opolski 2012 r.
  5. Program szkolenia dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym  (280 godz.).
  6. Program szkolenia dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym – szkolenie uzupełniające   (80 godz.).
  7. Program szkolenia dla wolontariusza (40 godz.).
  8. Program szkolenia dla dziennego opiekuna (160 godz.).
  9. Program szkolenia dla dziennego opiekuna – szkolenie uzupełniające (40 godz.).

Dnia 7 lutego 2013 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej wydał decyzję nr 5/2013 zatwierdzającą ww. Programy szkoleń od 3 do 7 pozycji.
Wnioskodawca: Uniwersytet Opolski z siedzibą w Opolu, pl. M. Kopernika 11, 45-040 Opole, współautorstwo: dr I. Dąbrowska-Jabłońska, prof. A. Weissbrot-Koziarska, dr A. Kurcz.
http://www.mpips.gov.pl/bip/ogloszenia-i-wykazy/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/lista-programow-szkolen-zatwierdzonych-przez-minister-pracy-i-polityki-spolecznej-do-ustawy-o-opiece-nad-dziecmi-w-wieku-do-lat-3-/#akapit3.

Pełnione funkcje
  1. Dziekan Wydziału Nauk Społecznych UO – od 6 grudnia 2018 r. do 2020 r. i dalej do 2024 r.
  2. Senator Senatu UO – od 1 października 2018 r.
  3. p.o. Dziekan Wydziału Nauk Społecznych UO – od 1 października 2018 r.
  4. Prodziekan ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą na Wydziale Nauk Społecznych UO (2016-2020).
  5. Od 1 października 2018 r. Kierownik Zakładu Pedagogiki Społecznej i Pracy Socjalnej w Instytucie Nauk Pedagogicznych UO.
  6. Od 1 października 2013 roku Kierownik Zakładu Pracy Socjalnej w Instytucie Nauk Pedagogicznych UO.
  7. Koordynator ds. II (2004 r.), III (2005 r.), IV(2006 r.) i V (2007 r.), VII (2009 r.) Opolskiego Festiwalu Nauki na Wydziale Historyczno – Pedagogicznym, Koordynator Instytutowy ds. VI Opolskiego Festiwalu Nauki (2008 r.), Koordynator Uczelniany VIII Opolskiego Festiwalu Nauki (2010 r.), Koordynator Uczelniany i Środowiskowy IX Opolskiego Festiwalu Nauki (2011 r.), Koordynator Środowiskowy i Uczelniany X Opolskiego Festiwalu Nauki (2012 r.). Zdjęcia z VIII Opolskiego Festiwalu Nauki i VI Opolskiego Festiwalu Nauki.
  8. Od 2008 roku opiekun Studenckiego Koła Naukowego Pracowników Socjalnych na Uniwersytecie Opolskim.
  9. W roku 2008 koordynatorw Festiwalu Nauki w Instytucie Nauk Pedagogicznych.
  10. W latach 2004-2007 Pełnomocnik Dziekana Wydziału Historyczno-Pedagogicznego ds. Opolskiego Festiwalu Nauki.
  11. W 2005 roku sekretarz i prezydencja XIX Letniej Szkoły Młodych Pedagogów organizowanej na Uniwersytecie Opolskim.
Członkostwo w organizacjach
  • Od 2005 r. zastępca przewodniczącego Stowarzyszenia Dyslektyków w Polsce – Koło w Brzegu przy Wyższej szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu.
  • Od 2004 r. członkini Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej.
  • Od 2004 r. członkini Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.
  • Od 2009 do 2012 r. członkini Regionalnej Komisji do nadawania stopni specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny przy Urzędzie Marszałkowskim w Opolu.
  • Od 2007 r. członkini Komisji Egzaminacyjnej w Kolegium Pracowników Służb Społecznych we Wrocławiu.
  • Od 2012 do 2016 r. Elektor Wydziałowego Kolegium Elektorów na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym UO.
Członkostwo w komitetech redakcyjnych i radach naukowych
  • Członkini w zespole recenzentów czasopisma „Chowanna” Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice.
  • Członkini w zespole recenzentów czasopisma: „Annales” sectio J, Wydawnictwo UMCS Lublin
  • Członkini w zespole recenzentów czasopisma „Praca Socjalna”, Wydawnictwo
  • Akademia Pedagogiki specjalnej, Warszawa
  • Członkini w zespole recenzentów czasopisma Labor er Edukatio: Wydawca Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
  • Członkini w zespole recenzentów czasopisma COLLOQUIUM Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
  • Członkini w kolegium redakcyjnym Kwartalnika Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego: Wydawca Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu, ISSN 2083-5396.
  • Członkini w kolegium redakcyjnym Kwartalnika Pracowników Socjalnych Śląska Opolskiego: Senior, Wydawca Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu.
Prowadzone przedmioty
  • Poradnictwo rodzinne;
  • Rodzinne poradnictwo socjalne;
  • Poradnictwo pedagogiczne;
  • Problemy i kwestie społeczne;
  • Tworzenie i kierowanie organizacjami pozarządowymi;
  • Organizacje pozarządowe w systemie pomocy społecznej;
  • Ubóstwo i bezdomność;
  • Zaburzenia w zachowaniu się u dzieci i młodzieży.