Od 2006 roku na Uniwersytecie Opolskim w Instytucie Nauk Pedagogicznych realizowane są studia na kierunku Praca socjalna. System doskonalenia jakości kształcenia na kierunku Praca socjalna wynika z zasad przyjętych w Instytucie Nauk Pedagogicznych. Jednak już w 2012 roku pracownicy Zakłady Pracy Socjalnej podjęli działania zmierzające do zapewnienia jakości kształcenia na kierunku praca socjalna.
Procedury Komisji ds. zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia na kierunku Praca socjalna – 26.03.2012 r.
Wewnętrzny System Zapewniania Jakości Kształcenia na kierunku Praca socjalna (aktualizacja Procedury Komisji ds. Zapewniania i Doskonalenia Jakości Kształcenia na kierunku Praca socjalna z dnia 26.03.2012 r.)

W Instytucie Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego od roku akademickiego 2014/2015 wprowadzono zbiór zasad wewnętrznego systemu jakości kształcenia, które zostały opracowane na podstawie zarządzeń Ministra Szkolnictwa Wyższego oraz zarządzenia Rektora UO z dnia 17.11.2014 r.
Wewnętrzny system jakości kształcenia Instytutu Nauk Pedagogicznych
Wewnętrzny system doskonalenia jakości kształcenia INP 2016-2020
Wewnętrzny System Zapewnienia Jakości Kształcenia na Wydziale Nauk Społecznych UO – 2018
Strategia Doskonalenia Jakości Kształcenia WNS UO na lata 2016-2020 do realizacji w roku akademickim 2019/2020Dot. Kierunków: Pedagogika, Pedagogika specjalna, Praca socjalna, Psychologia, Socjologia, Design i komunikacja społeczna,Historia, Historia i teraźniejszość 40+, Muzykologia, Filozofia, Coaching filozoficzny.
Strategia rozwoju Wydziału Nauk Społecznych na lata 2021-2027