Strategia działań promujących kierunek Praca socjalna
Zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach na polskim rynku edukacji wyższej, związane głównie z dużą liczbą szkół niepaństwowych, stworzyły całkowicie nową sytuację dla podmiotów oferujących usługi edukacyjne. Uczelnie wyższe stoją dziś przed całkiem nowymi wyzwaniami, obserwując z jednej strony rosnące aspiracje edukacyjne polskiego społeczeństwa, z drugiej – konkurując z wieloma podmiotami oferującymi usługi edukacyjne na poziomie szkoły wyższej. Wychodząc naprzeciw tym nowym wyzwaniom pracownicy Zakładu Pracy Socjalnej opracowali i przyjęli do realizacji Strategię działań promujących kierunek Praca socjalna na lata 2015-2020. W ramach Strategii zaproponowano działania obejmujące różne instrumenty promocji. Strategia działań promujących kierunek Praca socjalna na lata 2015-2020.
XVI OPOLSKI FESTIWAL NAUKI – PEDAGODZY I PRACOWNICY SOCJALNI W DZIAŁANIU - maj 2018
W niedzielę 13 maja na błoniach Politechniki Opolskiej odbył się XVI Opolski Festiwal Nauki, ukierunkowany na popularyzację poszczególnych dyscyplin naukowych wśród najmłodszych, jak również na promocję oferty edukacyjnych poszczególnych jednostek naukowo-badawczych.
Instytut Nauk Pedagogicznych reprezentowany był przez członków Koła Naukowego Pedagogów (Ewa Biegun, Paulina Boron, Kamila Kołodziej, Agnieszka Labusek, Dobrosława Tokarska) oraz Studenckiego Koła Naukowego Pracowników Socjalnych (Magdalenę Pytlik, Patrycję Stankiewicz) oraz koordynatorów z ramienia instytutu – asystentów mgr Agnieszkę Bąkowską i mgra Marka Wiendlocha oraz doktoranta mgra Pawła Cieślę.
W ramach promocji nauk pedagogicznych zorganizowano działania animacyjne dla społeczności lokalnej, mające na celu integrację międzypokoleniową (poprzez wspólne zabawy dzieci, rodziców i seniorów). Atrakcjami wyróżniającymi nasze stoisko były wielkie bańki mydlane, unoszące się po całych błoniach oraz zabawy z kolorową chustą KLANZA, która szczególnie przypadka do gustu najmłodszym.
Ponadto członkowie instytutowych kół naukowych kreatywnie skręcali balony modelinowe, tworząc szczególnie zabawki i historie z nimi związane, wywołujące uśmiech na twarzach najmłodszych.
W ramach promocji nauk pedagogicznych wystąpił także Krzysztof Riewold – student III roku POW, artysta sceniczny, doskonale odnajdujący się w pedagogice – sztuki cyrkowej, półfinalista programu „Mam Talent”, który zaprezentował zebranym specjalne pokazy żonglerki, następnie poprowadził warsztaty z opisywanej sztuki, cieszące się wyjątkową popularnością zarówno wśród dzieci, jak i tych trochę starszych osób. Dzięki szerokiej gamie proponowanych aktywności, najmłodsi uczestnicy mogli odkryć swoje talenty, predyspozycje i zainteresowania.
Dodać należy, że w Instytutowym namiocie w trakcie festiwalu, wyświetlana była prezentacja multimedialna z ofertą rekrutacyjną instytutu, a także materiały audiowizualne związane z działalnością Koła Naukowego Pedagogów.
XVI Opolski Festiwal Nauki w praktyce ukazał, że obydwa pedagogiczne instytuty (INP i ISE) naszego uniwersytetu doskonale współdziałają promując i prezentując potencjały pedagogiczne nie tylko wśród najmłodszych, ale i rodziców oraz osób starszych.
Kończąc dziękujemy przede wszystkim studentom, którzy mimo słońca wytrwali i pokazali, czym jest obecna pedagogika, dziękujemy absolwentom naszego Instytutu za potwierdzenie, dlaczego warto być pedagogiem…, słowa podziękowań kierujemy do obecnych na Festiwalu opiekunów i wykładowców za wsparcie i pomoc w realizacji opisywanego wydarzenia.
Kolejny Festiwal już za rok….
Paweł Cieśla i Marek Wiendlocha
Źródło: http://inp.wns.uni.opole.pl/2018/05/14/pedagodzy-w-dzialaniu-xvi-opolski-festiwal-nauki/
Konkurs fotograficzny „POGODNA JESIEŃ ŻYCIA W OBIEKTYWIE" - kwiecień 2018 r.
Konkurs fotograficzny „POGODNA JESIEŃ ŻYCIA W OBIEKTYWIE” Studenci kierunku Praca Socjalna (Koło Naukowe Pracowników Socjalnych) – Uniwersytetu Opolskiego, zachęcali uczniów Liceów Ogólnokształcących i Techników na terenie Opolszczyzny do udziału w konkursie fotograficznym „Pogodna jesień życia w obiektywie”. Zadaniem uczestników konkursu jest zaprezentowanie pozytywnych aspektów starości. Konkurs ma na celu przełamywanie barier międzypokoleniowych. Fotograficzne prace konkursowe miały nieść młodemu pokoleniu przekaz, że seniorzy są interesującymi, wartościowymi i pełnymi wigoru ludźmi.
W ramach zadania konkursowego należało zgłosić prace, które będą miały formę zdjęcia fotograficznego. Każdy uczestnik konkursu mógł przesłać maksymalnie trzy fotografie.
Kwiecień 2018 r.
_____________________________________________________________________________________________________________
Relacja: Aleksandra Bartkowska. Konkurs fotograficzny – „Pogodna jesień życia w obiektywie”
Stare polskie przysłowie mówi „Starość nie radość, młodość nie wieczność”. Tylko czy na pewno starość powinna się nam kojarzyć negatywnie? Niekoniecznie. Możemy się o tym przekonać w momencie, kiedy będziemy potrafili dostrzec seniorów jako osoby pełne zapału do życia, pogodne, emanujące spokojem i mądrością życiową. Obecnie seniorzy bardzo aktywnie spędzają czas. Są ludźmi mocno zaangażowanymi w różne działania, na przykład opiekują się wnukami, są wolontariuszami, mają wiele pasji czy zainteresowań. Właśnie ten wspaniały okres życia, którym jest starość oraz godni uwagi ludzie zainspirowały dwie studentki trzeciego roku Pracy Socjalnej na Uniwersytecie Opolskim (Aleksandrę Bartkowską i Karolinę Moritz) do zorganizowania konkursu fotograficznego przeznaczonego dla uczniów szkół średnich na terenie Opolszczyzny, który miał za zadanie przełamać bariery międzygeneracyjne oraz przedstawić starość w sposób pozytywny. Studentki stworzyły plakat promujący konkurs, nagłaśniały konkurs z lokalnych mediach, wysłały regulamin do każdej ze szkół. Każdy uczestnik miał możliwość przesłania maksymalnie trzech fotografii. Warto dodać, że organizatorki pozyskały sponsorów, którzy z wielką chęcią przekazali wartościowe nagrody dla laureatów konkursu.
Główna gala wręczenia nagród odbyła się 19.04.2018 w Studenckim Centrum Kultury znajdującym się przy ul. Katowickiej 95 w Opolu. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Emilia Kucharska – uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach, która zaprezentowała na zdjęciu seniora, który spędza miło czas ze swoimi zwierzętami. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Kaczmarczyk uczennica Zespołu Szkół w Komornie, która na fotografii przedstawiła wiecznie młodą miłość pary z długoletnim stażem. Trzecie miejsce zajęła Vanessa Wojtas uczennica Zespół Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Opolu, która na swoim zdjęciu konkursowym przedstawiła cztery seniorki podczas świetnej zabawy.
Zwieńczeniem gali był wspaniały występ grupy tanecznej z Domu Dziennego Pobytu „Złota Jesień” w Opolu. Prace konkursowe były wykonane z dużą starannością i precyzją przez co oceniającym trudno było wyłonić laureatów.
Poniżej prezentujemy kilka nadesłanych prac konkursowych:
"W cztery oczy" audycja w Radio Opole z udziałem Kierownik Zakładu Pracy Socjalnej UO
RELACJA ZAJĘĆ NA ODDZIALE DZIENNEJ REHABILIATCJI W WOJEWÓDZKIM SPECJALISTYCZNYM ZESPOLE NEUROPSYCHIATRYCZNYM W OPOLU - grudzień 2017 r.
W dniu 05.12.2017 r. grupa studentów I roku SUM Pracy socjalnej w ramach zajęć Komunikacja w działaniu społecznym prowadzonych przez dr Ewelinę Konieczną, odwiedziła Dzienny Oddział Rehabilitacji Psychiatrycznej przy ul. Wodociągowej w Opolu.
Dzień rozpoczęła krótka gimnastyka poprowadzona przez studentów. Kolejnym punktem dnia był wykład na temat komunikacji interpersonalnej, połączony z warsztatami. Wykład wzbudził pozytywne odczucia wśród pacjentów szpitala. Jeśli chodzi o zajęcia warsztatowe, pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy. W każdej z nich przeprowadzone zostały ćwiczenia, których celem było utrwalenie wiedzy zdobytej podczas wykładu. Pobyt studentów w szpitalu zakończył się miłym akcentem. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, studenci przynieśli upieczone
przez siebie pierniczki. Każdy pacjent udekorował je według własnego pomysłu. Zajęcia te były dla studentów ważną, pouczającą lekcją i ciekawym przeżyciem oraz możliwością zdobycia doświadczenia. Mamy nadzieję, że pacjenci Dziennego Oddziału Szpitala Psychiatrycznego również będą mile wspominać chwile spędzone w gronie studentów.
Justyna Bednarska, Ewa Wieczniak
Realizacja zajęć na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym, działającym przy Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrii w Opolu - kwiecień 2017 r.
W dniu 25 kwietnia br. grupa studentów III roku Pracy Socjalnej pod opieką pani dr Eweliny Koniecznej przeprowadziła zajęcia na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym, działającym przy Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrii w Opolu.
Zajęcia trwały w godzinach od 8.30 do 13.00. Uczestniczyło w nich osiemnastu pacjentów. Motywem przewodnim był film, dlatego całe warsztaty odbywały się pod tytułem „Z filmem na Ty”. Na samym początku pacjenci uczestniczyli w gimnastyce porannej i relaksacji. Pacjenci ćwiczyli do muzyki filmowej. Następnie wzięli udział w konkurencji „Jaka to melodia” oraz kalambury filmowe. Duże zainteresowanie wzbudził obejrzany przez uczestników zajęć film z 1895 roku, który zawarty był w prezentacji multimedialnej na temat ciekawostek filmowych i serialowych. Kolejnym punktem spotkania były warsztaty manualne. Pacjenci z pomocą studentów stworzyli z papierowych rolek i wycinanek statuetki oscarowe, z wycinek z gazet własną telegazetę z ulubionymi programami telewizyjnymi, a z materiału filcowego i kolorowych ozdób zakładki do książek. Przedostatnim punktem zajęć była gra „Milionerzy”, podczas której pacjenci odpowiadali na pytania związane ze światem filmu. Na koniec zaprezentowano film pt. „Cyrk motyli” i przeprowadzono dyskusję podsumowującą dzień. Tym akcentem studenci podziękowali za współpracę i zaangażowanie, a pacjenci pochwalili ich za pomysłowość i życzyli sukcesów na studiach.
Źródło: http://inp.wns.uni.opole.pl/2017/05/08/3707/
Pracownik socjalny. W tym zawodzie pracy będzie tylko przybywać
Pracownik socjalny. W tym zawodzie pracy będzie tylko przybywać
Jolanta Jasińska-Mrukot
Aktualizacja:
Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego ©Google Street View
Zobacz dzisiejsze wydanie internetowe Nowej Trybuny Opolskiej
Starzejące się społeczeństwo powoduje wzrost zapotrzebowanie na pracowników socjalnych. Potrzebują ich także ludzie młodzi i ich rodziny, nie tylko w problemach związanych z ubóstwem.
– Nasi absolwenci znajdują pracę we wszystkich instytucjach pomocowych, m.in. ośrodkach pomocy społecznej, domach pomocy społecznej, centrach pomocy rodzinie, integracji społecznej – wylicza prof. Weissbrot-Koziarska. – Są także zatrudniani w szpitalach i przez organizacje pozarządowe.
Na studiach otrzymują m.in. wiedzę z zakresu socjologii, pedagogiki, psychologii, prawa, ekonomii i podstaw medycyny. Dlatego następną instytucją, które ich zatrudnią, powinny być szkoły.
– Nauczyciel jest od edukacji, a pracownik socjalny ma wiedzę i rozeznanie, jakiego rodzaju pomocy potrzebuje dziecko i jego rodzice – tłumaczy prof. Weissbrot-Koziarska. – Bo pracownik socjalny to wychowawca, opiekun, partner i terapeuta.
W krajach starej unii to zawód zaufania społecznego, cieszący się dużym prestiżem, ale też deficytowy. – Instytucje pozarządowe i ośrodki pomocy z Wielkiej Brytanii i Niemiec proszą o przysłanie im naszych, wykwalifikowanych pracowników socjalnych – podkreśla prof. Weissbrot-Koziarska. – Np. z Wielkiej Brytanii mamy oferty pracy dla kilkudziesięciu studentów, oczywiście, z ich płacą i na ich warunkach. To świadczy o tym, że nasi absolwenci są doceniani.
UO kształci studentów w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. O miejsce na kierunku praca socjalna mogą się ubiegać osoby, które ukończyły studia licencjackie na naukach społecznych i humanistycznych. Studia trwają cztery semestry.